"05" липня 2017 р. Справа № Б-11/45-3/270-21/145
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя Гриців В.М., суддів Малех І.Б., Орищин Г.В.
при секретарі судового засідання Петрик К.О.
за участі прокурора Рогожнікової Н.Б., арбітражного керуючого Седлецький О.В. та представників Злотківська І.Г., Гаргат З.В, Мельник Р.Я.
у відкритому судовому засіданні розглянув справу №Б-11/45-3/270-21/145 про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості за апеляційними скаргами першого заступника прокурора Івано-Франківської області і Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Господарського суду Івано-Франківської області від 10 квітня 2017 року у справі №Б-11/45-3/270-21/14
Господарський суд Івано-Франківської області 08 квітня 2003 року порушив провадження у справі №Б-11/45-3/270-21/145 про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (вул.Княгинин,44, м.Івано-Франківськ, 76019; код ЄДРПОУ 00375409), увів судову процедуру розпорядження майном боржника і мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Згідно із реєстром вимог кредиторів Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, затвердженим ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 21 листопада 2003 року, загальна сума вимог конкурсних кредиторів становить 18 267 493 грн.
Суд ухвалою від 15 липня 2004 року увів процедуру санації боржника, яку Вищий господарський суд України постановою від 04 травня 2005 року скасував.
Господарський суд Івано-Франківської області ухвалою від 22 грудня 2006 року затвердив мирову угоду і припинив провадження у справі №Б-11/45-3/270-21/145 про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості. Однак, Львівський апеляційний господарський суд 26 травня 2008 року скасував означену ухвалу.
Надалі, Господарський суд Івано-Франківської області неодноразово продовжував процедуру розпорядження майном боржника, відкладав розгляд справи. Суд ухвалою від 06 листопада 2015 року розпорядником майна боржника Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості призначив арбітражного керуючого Седлецького Олександра Валентиновича. Ухвалою від 05 жовтня 2016 року суд продовжив на шість місяців строк процедури розпорядження майном Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості та повноважень арбітражного керуючого Седлецького О. В.
Господарський суд Івано-Франківської області (суддя Булка В.І.) 10 квітня 2017 року у справі №Б-11/45-3/270-21/145 постановив:
припинити процедуру розпорядження майном Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості та повноваження розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Седлецького Олександра Валентиновича;
боржника Івано-Франківське обласне державне об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, вул. Княгинин, 44, м. Івано-Франківськ, 76003 (код ЄДРПОУ 26215011) визнати банкрутом;
відкрити ліквідаційну процедуру щодо Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, вул. Княгинин, 44, м. Івано-Франківськ, 76003 (код ЄДРПОУ 26215011) строком на дванадцять місяців (до 10 квітня 2018 року);
призначити ліквідатором Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, вул. Княгинин, 44, м. Івано-Франківськ, 76003 (код ЄДРПОУ 26215011) арбітражного керуючого Седлецького Олександра Валентиновича, ідент. код НОМЕР_1 (свідоцтво арбітражного керуючого №764 від 03.07.13, ліцензія № АД040832 від 26.07.12; адреса:АДРЕСА_1), наділивши його всіма повноваженнями ліквідатора, передбаченими ст.ст.37,38, 40-41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет повідомлення про визнання Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, вул. Княгинин, 44, м. Івано-Франківськ, 76003 (код ЄДРПОУ 26215011) банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;
ліквідатору Седлецькому Олександру Валентиновичу до завершення ліквідаційної процедури забезпечити виконання дій та заходів, передбачених законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та надати суду звіт про виконану роботу в ході ліквідаційної процедури.
Ухвалюючи 10 квітня 2017 року постанову Господарський суд Івано-Франківської області керувався положеннями статей 13, 26, 27, 37, 38, 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України від 22.12.2011 р. № 4212-VI, чинній з 19 січня 2013 року), статті 205 Господарського кодексу України.
Суд першої інстанції вказав, що питання переходу до наступних процедур банкрутства господарський суд вирішує з у рахуванням рішень комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості від 05 травня 2016 року, від 01 грудня 2016 року та від 06 квітня 2017 року.
Суд дійшов висновку про наявність ознак неоплатності боржника, тобто перевищення боргових зобов'язань над вартістю майна боржника
Підставою такого висновку суд назвав баланс боржника за 9 місяців 2016 року; відомості про фінансове становище боржника, надані розпорядником майна Седлецьким О.В.; акт Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області № 07-21/5 від 16 червня 2015 року; аудиторський звіт про фактичні результати виконання аналізу фінансової та господарської діяльності й узгоджених процедур Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості за період, який починається з 01 січня 2015 року до 31 березня 2016 року, здійсненого незалежною аудиторською фірмою "БЕНТАМС АУДИТ".
Також, суд першої інстанції зазначив, що особи, які бажають взяти участь у санації боржника до суду та розпорядника майна боржника не звертались. Комітет кредиторів прийняв відповідне рішення про звернення до суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури за наслідками розгляду звітів розпорядника майна, що підтверджується протоколами від 05 травня 2016 року, 01 грудня 2016 року. З грудня 2016 року на державному підприємстві відсутній керівник, що робить неможливим здійснення виробничої діяльності боржника. Тривалий час на підприємстві не виплачується заробітна плата, впродовж останніх кількох місяців наявна заборгованість по заробітній платі перед працівниками боржника. 31 березня 2017 року на засіданні профспілкового комітету висловлено позицію працівників боржника, які підтримали відкриття ліквідаційної процедури та висунули вимоги трудового колективу комітету кредиторів боржника щодо збереження профілю підприємства як виробника лікеро-горілчаної продукції, збереження торгової марки, збереження 80 % трудового колективу, звільнення та прийом на роботу інших працівників проходити тільки за згодою профспілкового комітету, збереження середньої заробітної плати на такому рівні як на даний час та з урахуванням індексації, відновлення виробництва через 3 місяці після переходу права власності, що відображено в протоколі № 31-01/17.
Ураховуючи викладене Господарський суд Івано-Франківської області констатував, що є всі визначені чинним законодавством ознаки, необхідні для визнання боржника банкрутом, оскільки, фінансово-майновий стан боржника характеризується ознаками надкритичної неплатоспроможності та перевищенням пасиву над майновими активами. Наявність грошових вимог кредиторів та відсутність реальних можливостей щодо проведення процедури санації і пропозицій щодо укладання мирової угоди у справі є підставою для визнання неспроможності боржника відновити свою платоспроможність не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Апеляційні скарги на постанову Господарського суду Івано-Франківської області від 10 квітня 2017 року у справі №Б-11/45-3/270-21/145 подали перший заступник прокурора Івано-Франківської області і Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Перший заступник прокурора Івано-Франківської області покликається на п.1-1 Перехідних та прикінцевих положень закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України від 22.12.2011 р. № 4212-VI, статтю 1 Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна», статтю 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» та постанову Кабінету Міністрів України №672 від 28 липня 2010 року «Про утворення державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості».
Вважає незаконним твердження суду про те, що дебіторська заборгованість на загальну суму 26 135,9 тис. грн. та виробничі запаси на загальну суму 552 324,2 тис. грн. не є активом. Відповідно висновок суду про неможливість погасити вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури, не ґрунтується на законі і не обґрунтований належними доказами.
Просить скасувати постанову Господарського суду Івано-Франківської області від 10 квітня 2017 року у справі №Б-11/45-3/270-21/145 .
Міністерство аграрної політики та продовольства України покликається на статті 1, 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній до 19 січня 2013 року, статтю 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» та постанову Кабінету Міністрів України №672 від 28 липня 2010 року «Про утворення державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості».
Наголошує, що Львівський апеляційний господарський суд постановою від 02 вересня 2016 року у цій справі №Б-11/45-3/270-21/145 вказав про відсутність у матеріалах справи належних і допустимих доказів неспроможності боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури. Господарський суд Івано-Франківської області у постанові від 10 квітня 2017 року не навів додаткових доказів, які підтверджують, що задовольнити визнані судом вимоги кредиторів можна не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури. Стверджуючи про вчинення арбітражним керуючим усіх дій щодо укладення мирової угоди та не виявлено осіб, які бажають взяти участь у санації суд першої інстанції не назвав які саме дії вчинив розпорядник майна боржника. Також апелянт зазначив, що боржник відновив співпрацю з покупцями та активно здійснює опрацювання ринків збуту, що свідчить про відновлення функціонування підприємства.
Просить скасувати постанову Господарського суду Івано-Франківської області від 10 квітня 2017 року у справі №Б-11/45-3/270-21/145 повністю.
Про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги учасникам у справі про банкрутство повідомлено належним чином.
Згідно з ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до вимог ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
За змістом ст. 106 ГПК України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Львівський апеляційний господарський суд розглянув апеляційні скарги і матеріали справи, заслухав пояснення арбітражного керуючого Седлецького О.В., представників кредиторів і боржника та вважає, що постанову Господарського суду Івано-Франківської області у справі № Б-11/45-3/270-21/145 необхідно скасувати з наступних підстав.
Конституцією України (ч. 2 ст. 19) встановлено обов'язок органів державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією і законами України.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 209 Господарського кодексу України у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб'єкт (боржник) відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним. Нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування визначеної судом ліквідаційної процедури вважається банкрутством.
За змістом частини четвертої статті 205 Господарського кодексу України у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом.
Згідно з частиною 2 статті 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
У силу п.1-1 Перехідних та прикінцевих положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції (в редакції Закону України від 22.12.2011 р. № 4212-VI, чинній з 19 січня 2013 року) та з урахуванням дати порушення провадження у справі №Б-11/45-3/270-21/145 про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (08 квітня 2003 року) і стадії судової процедури (розпорядження майном боржника) при вирішенні питання про уведення наступної судової процедури банкрутства застосуванню підлягають положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції, чинній до 19 січня 2013 року.
За визначенням статті першої названого закону банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, як через застосування ліквідаційної процедури.
Відповідно до вимог частини першої статті 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
За приписами частини 8 статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" прийняття рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури належить до компетенції комітету кредиторів.
Отже, необхідною умовою прийняття постанови про визнання боржника банкрутом і введення ліквідаційної процедури є рішення комітету кредиторів про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, подане на підставі цього рішення відповідне клопотання і встановлення судом неспроможності боржника через недостатність його майна відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів.
Щодо рішення комітету кредиторів про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та клопотання розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Седлецького О.В.
Господарський суд Івано-Франківської області підставою прийняття постанови від 10 квітня 2017 року зазначає рішення комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості від 05 травня 2016 року, від 01 грудня 2016 року та від 06 квітня 2017 року.
У зв'язку із цим суд апеляційної інстанції констатує наступне.
Розпорядник майна боржника арбітражний керуючий Седлецький О.В. 05 травня 2016 року подав Господарському суду Івано-Франківської області клопотання про закінчення процедури розпорядження майном боржника, визнання Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, призначення арбітражного керуючого Седлецького О.В. ліквідатором боржника, а також подав звіт про виконану роботу, звіт про оплату праці та відшкодування витрат (т.16, а.с.173).
Клопотання обґрунтовано доданими до нього рішенням комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості від 05 травня 2016 року і аудиторським звітом про фактичні результати виконання аналізу фінансової та господарської діяльності й узгоджених процедур Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості за період з 01 січня 2015 року до 31 березня 2016 року (т.16, а.с.173-260).
05 травня 2016 року комітет кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості прийняв рішення:
- затвердити звіт арбітражного керуючого Седлецького О.В. про виконану роботу за період з 23 лютого 2016 року до 04 травня 2016 року за час виконання повноважень розпорядника майна боржника, а також звіт арбітражного керуючого Седлецького О.В. про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого за період з 23 лютого 2016 року до 04 травня 2016 року в сумі 25124,88 грн., виплату провести за рахунок боржника;
- звернутись з клопотанням до Господарського суду Івано-Франківської області про закінчення процедури розпорядження майном боржника, визнання Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, ліквідатором у подальшій процедурі банкрутства Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості призначити арбітражного керуючого Седлецького О.В. (т.16, а.с. 175-190).
Проте, рішення комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості від 05 травня 2016 року та клопотання арбітражного керуючого Седлецького О.В. від 05 травня 2016 року уже були предметом розгляду судами у цій справі №Б-11/45-3/270-21/145, а саме:
Господарський суд Івано-Франківської області ухвалою від 07 червня 2016 року у справі №Б-11/45-3/270-21/145 затвердив звіт арбітражного керуючого Седлецького О.В. про оплату послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого за період з 23 лютого 2016 року до 04 травня 2016 року; відмовив у задоволенні клопотання розпорядника майна Седлецького О.В. про визнання Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Седлецького О.В.; припинив провадження у справі №Б-11/45-3/270-21/145 про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.
Львівський апеляційний господарський суд постановою від 02 вересня 2016 року скасував ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 07 червня 2016 року лише в частині припинення провадження у справі №Б-11/45-3/270-21/145.
Суди першої і апеляційної інстанцій судовими рішеннями у цій справі №Б-11/45-3/270-21/145 встановили відсутність належних і допустимих доказів неспроможності боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури.
Отже, в частині затвердження звіту про оплату послуг та відмови у задоволенні клопотання розпорядника майна Седлецького О.В. про визнання Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Седлецького О.В. ухвала Господарського суду Івано-Франківської області від 07 червня 2016 року у справі №Б-11/45-3/270-21/145 чинна.
Тому Господарський суд Івано-Франківської області не вправі був повторно 10 квітня 2017 року розглядати рішення комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості від 05 травня 2016 року та клопотання арбітражного керуючого Седлецького О.В. від 05 травня 2016 року, проте розглядав і цими доказами обгрунтував прийняття оскаржуваної постанови.
Згідно із протоколом засідання комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості від 01 грудня 2016 року комітет кредиторів вирішив звіт арбітражного керуючого Седлецького О.В. про виконану роботу розпорядника майна боржника за період з 05 травня 2016 року до 31 жовтня 2016 року прийняти для ознайомлення у зв'язку із його великим об'ємом; затвердити звіт арбітражного керуючого Седлецького О.В. про оплату послуг і відшкодування витрат за період з 05 травня 2016 року до 31 жовтня 2016 року в сумі 25124,88 грн. (т.19, а.с.9-23).
Згідно із протоколом засідання комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості від 06 квітня 2017 року комітет кредиторів вирішив прийняти до уваги рішення профспілкового комітету первинної профспілкової організації Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, яке оформлене протоколом №31-01/17 від 31 березня 2017 року та долучити копію протоколу (т.22, а.с.192-195).
Із змісту протоколу засідання профспілкового комітету первинної профспілкової організації Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості №31-01/17 від 31 березня 2017 року слідує, що комітет первинної профспілкової організації Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості обговорив питання переходу підприємства в ліквідаційну процедуру і вирішив підтримати відкриття ліквідаційної процедури у справі №Б-11/45-3/270-21/145 про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, що розглядається Господарським судом Івано-Франківської області (т.22, а.с.196-197).
Комітет кредиторів Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової промисловості на засіданні 06 квітня 2017 року не приймав рішень закінчити процедуру розпорядження майном боржника та доручити арбітражному керуючому Седлецькому О.В. звернутися до Господарського суду Івано-Франківської області з клопотанням про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора банкрута, як про це вказав суд першої інстанції у постанові від 10 квітня 2017 року.
У матеріалах справи відсутні інші рішення комітету кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Таким чином, після прийняття Господарським судом Івано-Франківської області ухвали від 07 червня 2016 року у справі №Б-11/45-3/270-21/145 комітет кредиторів Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості не приймав рішень щодо визнання боржника банкрутом, уведення ліквідаційної процедури, а розпорядник майна боржника арбітражний керуючий Седлецький О.В. не подавав Господарському суду Івано-Франківської області клопотання про визнання Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора банкрута.
Відповідно Господарський суд Івано-Франківської області не мав законних підстав розглядати 10 квітня 2017 року питання про визнання боржника банкрутом і уведення ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора банкрута.
Щодо доказів неспроможності боржника через недостатність його майна відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів.
Господарський суд Івано-Франківської області дійшов висновку про наявність ознак неоплатності боржника, тобто перевищення боргових зобов'язань над вартістю майна боржника, на підставі оцінки балансу боржника за 9 місяців 2016 року; відомостей про фінансове становище боржника, наданих розпорядником майна Седлецьким О.В.; акта Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області № 07-21/5 від 16 червня 2015 року і дійшов висновку про наявність ознак неоплатності боржника, тобто перевищення боргових зобов'язань над вартістю майна боржника.
У постанові Господарський суд Івано-Франківської області вказав, що згідно з балансом боржника за 9 місяців 2016 року активи підприємства становлять 113 556,0 тис. грн., пасиви - 113 556,0 тис. грн. За період процедури розпорядження майном боржника відбулось значне збільшення зобов'язань до 113556,0 тис. грн., у тому числі і перед бюджетом щодо сплати податків, зборів, обов'язкових платежів до 62 820,5 тис. грн. У відповідності з фінансовою звітністю боржника за останні 5 років спостерігається зменшення чистого доходу боржника на 59 617,0 тис. грн., збільшення собівартості реалізованої продукції на 82 891,0 тис. грн., зменшення валового прибутку на 15540,0 тис. грн., збільшення збитку підприємства на 12378,0 тис. грн. До складу активів боржника входять основні засоби на загальну суму 8 467,0 тис. грн., запаси 59 795,0 тис. грн., дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги 23953,0 тис. грн, дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом 5902,0 тис. грн., інша дебіторська заборгованість 3 421,0 тис. грн., гроші та їх еквівалент - 116,0 тис. грн., готівка - 63,0 тис. грн., рахунки в банках - 53,0 тис. грн., витрати майбутніх періодів - 126,0 тис. грн.
Також, суд першої інстанції на підставі відомостей про фінансове становище боржника, наданого розпорядником майна Седлецьким О.В., пояснень представника боржника Грици Ю.Ю., акта Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області № 07-21/5 від 16 червня 2015 року зазначив, що в складі дебіторської заборгованості обліковується безнадійна заборгованість в розмірі 26 045,9 тис. грн., а також обліковується дебіторська заборгованість, термін позовної давності якої минув, на загальну суму 90 тис. грн. (станом на 01.03.15). У складі запасів обліковуються запаси на загальну суму 552 324,2 тис. грн., що знаходяться на зберіганні у третіх осіб є неоплаченими. Таким чином, дебіторська заборгованість на загальну суму 26 135,9 тис. грн. та виробничі запаси на загальну суму 552 324,2 тис. грн., не є активом, який може бути спрямований на погашення вимог кредиторів.
Львівський апеляційний господарський суд вважає такі висновки Господарського суду Івано-Франківської області передчасними і необґрунтованими.
В основу цих висновків покладено докази фінансового стану боржника станом на 30 вересня 2016 року. Адже постанову від 10 квітня 2017 року Господарський суд Івано-Франківської області обґрунтовує балансом боржника за 9 місяців 2016 року; відомостями про фінансове становище боржника, наданих розпорядником майна Седлецьким О.В., у яких використано фінансову звітність з 2012 року до 30 вересня 2016 року; актом Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області № 07-21/5 від 16 червня 2015 року.
Оскаржувана постанова прийнята Господарським судом Івано-Франківської області 10 квітня 2017 року. Необхідно наголосити й те, що в оскаржуваній постанові Господарський суд Івано-Франківської області дає повторну оцінку тим доказам, які вже були предметом оцінювання судами першої та апеляційної інстанцій у цій справі №Б-11/45-3/270-21/145 - в ухвалі Господарського суду Івано-Франківської області від 07 червня 2016 року та в постанові Львівського апеляційного господарського суду від 02 вересня 2016 року.
Крім того, у фінансовій звітності дебіторська заборгованість і виробничі запаси обліковуються, як актив боржника. Відтак, пояснення розпорядника майна, представника боржника і акт Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області № 07-21/5 від 16 червня 2015 року не можуть заперечити чи спростувати цю обставину. Отже, дебіторська заборгованість на загальну суму 26 135,9 тис. грн. та виробничі запаси на загальну суму 552 324,2 тис. грн. є активом боржника і відображені у фінансовій звітності Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості саме, як актив.
Отже, у матеріалах справи відсутні належні і допустимі докази неспроможності боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури.
Суд апеляційної інстанції вважає неналежними доказами надані представником Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості Грицою Ю.Ю. копії балансів та звітів про фінансові результати Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості станом на 31 грудня 2016 року і станом на 31 березня 2017 року.
Як пояснив представник боржника у судовому засіданні 27 червня 2017 року, названі баланси та звіти були подані контролюючим органам в електронній формі та підписані електронними підписами керівника ОСОБА_8 і головного бухгалтера ОСОБА_9. При цьому, у звітах розпорядника майна боржника, у письмових поясненнях інших учасників у справі про банкрутство вказано на відсутність керівника ОСОБА_8 з листопада 2016 року. Представник боржника погодився з відсутністю керівника, проте не пояснив, яким чином ОСОБА_8 могла підписати означені документи, чи підписувала їх.
Як повідомив прокурор, з приводу означених обставин вирішується питання про реєстрацію в Єдиному реєстрі досудових розслідувань повідомлення про факт здачі звітів Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості за електронним підписом керівника ОСОБА_8 після її звільнення.
Виходячи із викладених обставин справи і приписів закону Львівський апеляційний господарський суд вважає, що Господарський суд Івано-Франківської області не мав законних підстав для прийняття 10 квітня 2017 року постанови про визнання боржника банкрутом і введення ліквідаційної процедури - у матеріалах справи відсутнє рішення комітету кредиторів про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, подане на підставі цього рішення відповідне клопотання і докази неспроможності боржника через недостатність його майна відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, ніж як у ліквідаційній процедурі.
Водночас, суд апеляційної інстанції наголошує, що Івано-Франківське обласне державне об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості є суб'єктом господарювання і об'єктом права державної власності, орган управління - Міністерство аграрної політики та продовольства України. Івано-Франківське обласне державне об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості не включене у перелік, визначений законом України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації».
Слід зазначити й те, що апеляційний суд ухвалою від 14 червня 2017 року відклав розгляд справи, визнав обов'язковою участь у судовому засіданні прокурора, представника Міністерства аграрної політики та продовольства України та арбітражного керуючого Седлецького О.В., а також відстрочив до 26 червня 2017 року сплату судового збору Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Міністерство аграрної політики та продовольства України належним чином повідомлене про розгляд справи, проте вимог суду не виконало з невідомих суду причин. Тому суд стягує з Міністерства аграрної політики та продовольства України на користь бюджету судовий збір за розгляд апеляційної скарги.
Згідно з статтею 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
За приписами статей 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За змістом ст. 103 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право серед іншого залишити без змін рішення місцевого господарського суду.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, 104, 105, 106 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
Апеляційні скарги першого заступника прокурора Івано-Франківської області і Міністерства аграрної політики та продовольства України задовольнити. Постанову Господарського суду Івано-Франківської області від 10 квітня 2017 року у справі №Б-11/45-3/270-21/14 скасувати.
Стягнути з Міністерства аграрної політики та продовольства України (м.Київ, вул.Хрещатик,24, код ЄДРПОУ 37471967) до спеціального фонду Державного бюджету України 1760,00 грн. судового збору за розгляд справи апеляційним судом.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.
Головуючий суддя В.М. Гриців
суддя І.Б. Малех
суддя Г.В. Орищин