Справа № 127/12528/17
Провадження 2-а/127/619/17
13.07.2017 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про визнання протиправними та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про визнання протиправними та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити дії. Позов мотивовано тим, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Вінниці з 22.05.2014року та отримує пенсію, як державний службовець. 03.04.2017року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів ДФС на підставі ЗУ від 10.12.2015р. №889-VII «Про державну службу» та Постанови КМ України від 08.02.2017року №71 «про внесення змін до Постанови КМ України від 18.01.2017року №15». Однак рішенням №2433 від 03.04.2017року позивачу відмовлено в перерахунку. Просить визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №2433 від 03.04.2017року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів ДФС. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці виплачувати ОСОБА_1, як державному службовцю, пенсію після перерахування, з 01.01.2017року, з посадового окладу начальника відділу Вінницької митниці ДФС 4500гривень; надбавка за вислугу років на державній службі 2250гривень; спеціальне звання радник податкової та митної справи І рангу - 700гривень; середній розмір премії 450гривень.
В судове засідання позивач не з'явився надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, просив відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, з наступних підстав.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці та з 22.05.2014 року отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу».
03.04.2017року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів ДФС на підставі ЗУ від 10.12.2015р. №889-VII «Про державну службу» та Постанови КМ України від 08.02.2017року №71 «про внесення змін до Постанови КМ України від 18.01.2017року №15». Однак рішенням №2433 від 03.04.2017року позивачу відмовлено в перерахунку. Просить визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №2433 від 03.04.2017року.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014року, внесено зміни до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», згідно з якими умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 09.12.2015року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям. Про здійснення перерахунку пенсії в цьому нормативно акті не йдеться.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 1, ч.ч.1,2 ст. 8, ч.2 ст. 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.1ст.46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (п.6 ч.1ст. 92 Конституції України).
За Конституцією України, Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 ст. 116 Конституції України).
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до вимог ст. 84 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої ним відповідачу 03.04.2017 року заяви про перерахунок пенсії та відповідно до ст.37-1 ЗУ «Про державну службу», повинен бути здійснений з 01 січня 2017 року.
Згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» ( в редакції на час призначення пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій здійснюються: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій; перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою КМ України від 31.06.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у редакції чинній на дату призначення пенсії, встановлено, що: у - разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступень кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премії), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані під час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пункту 2 цієї постанови.
Водночас, в силу п. 5 даної постанови перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Право на пенсійне забезпечення державних службовців визначене Законом України «Про державну службу» є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню в силу ст. 46 Конституції України. Відповідно звуження та обмеження змісту і обсягу права на забезпечення старості шляхом прийняття законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пенсія позивачу призначена 22.05.2014 року відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723 «Про державну службу». Отже, новий порядок перерахунку пенсій не поширюється на державних службовців, пенсія яким призначена до набрання чинності законом, на який посилається Відповідач у оскаржуваному рішенні.
Відповідно до положень ч. З ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи. Отже, з наведеного випливає, що будь -- які законодавчі зміни, які звужують зміст або обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін, вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державною права та свободи, в тому числі право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі. Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.
Відповідно до ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне судові витрати компенсувати за рахунок держави.
На підставі викладеного згідно ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993р., керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 72, 94, 99, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці №2433 від 03.04.2017року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів ДФС.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці виплачувати ОСОБА_1, як державному службовцю, пенсію після перерахування, з 01.01.2017року, з посадового окладу начальника відділу Вінницької митниці ДФС 4500гривень; надбавка за вислугу років на державній службі 2250гривень; спеціальне звання радник податкової та митної справи І рангу - 700гривень; середній розмір премії 450гривень.
Судові витрати компенсувати за рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: