Справа №2а- 832/1220
2009 р.
21 серпня 2009 року Первомайський міський суд Луганської області
в складі: головуючого судді Пащенко Л.В.
при секретарі Кашпоровій Л.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом позивача ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання дій ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Первомайську в частині відмови в перерахунку основної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії неправомірними та перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 3-ї групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим йому була призначена пенсія. У відповідності до ст. ст. 49,50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» з моменту встановлення зв»язку повинна виплачуватися по 3 групі інвалідності пенсія у розмірі: основна державна пенсія - не менш 6 мінімальних пенсій за віком; додаткова пенсія - 50% мінімальної пенсії за віком. Відповідач же призначив йому пенсію у розмірі, що значно нижче, чим передбачено законом.
З вказаного приводу у січні 2009 р. він звернувся з заявою до відповідача про перерахунок основної та додаткової пенсії, але листом №25/М-11 від 11.02.2009 р. відповідач йому відмовив у зв'язку з тим, що пенсія призначена у розмірі, передбаченому законодавством.
Вважає відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії безпідставною, його дії протиправними.
Вважає, що . відповідач повинен провадити перерахунок основної та додаткової пенсії, у наступному порядку:
- основану пенсію у розмірі 498 х 6 = 2988 грн. (фактично отримує 760 грн.) та додаткову пенсію 498 грн. х 50% = 249 грн. (фактично отримує 74,70 грн.), оскільки ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.» з 01.01.2009 р. прожитковий мінімум встановлено на рівні грудня 2008 р.
Просить визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Первомайську в частині відмови у перерахунку основної пенсії по інвалідності відповідно до ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», виходячи з розміру 6 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність та додаткової пенсії у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області провести перерахунок основної пенсії по інвалідності та виплачувати її з 01.01.2009 р., виходячи з розміру 6 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, у розмірі 2988 грн. та додаткової пенсії у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, у розмірі 249 грн.
В судове засідання позивач не з»явився, надав заяву, згідно якої підтримав свої позовні вимоги, просить розглянути справу в його відсутність..
В судове засідання представник відповідача не з»явилася, позов не визнала, надала заперечення, в яких вказано, що в управлiннi ПФУ в м. Первомайську знаходиться на обліку ОСОБА_1, як одержувач пенсії по інвалідності 3 групи від захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, який просить зробити перерахунок основної та додаткової пенсії на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», встановивши в розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, та додаткової пенсії у розмірі 50 % прожиткового мінімуму. З чим УПФУ не згідно з наступних підстав.
Ст. 67 вищевказаного Закону передбачено порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій. Конкретний розмір всіх доплат, пенсій підвищується КМУ, тобто законодавець надав право КМУ визначати право нарахування та перерахування раніш призначених пенсій.
ОСОБА_1 пенсія була призначена саме за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», а саме ч.1 ст. 54.
З 01.01.2009 р. загальний розмір пенсії склав 1034,10 грн., де:
760 грн. - основний розмір пенсії;
74,70 грн. - додаткова пенсія (15% прожиткового мінімуму);
149,40 грн. - підвищення інваліду війни 3 групи (30% прожиткового мінімуму);
50 грн. - допомога на прожиття інвалідам війни.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р.» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2008 р. №107-6 було змінено ч.3,4 ст. 54 «Чорнобильського» Закону та викладено в новій редакції ст. 50. А саме: у всіх випадках розміри пенсій для інваліді щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для інвалідів 3 групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. - 180 % прожиткового мінімуму для всіх, які втратили працездатність; що місячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідам 3 групи призначається у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Тобто згідно внесених змін до закону, розмір державної пенсії з 01.01.2008 р. для інваліда 3 групи не повинен бути нижчим 658 грн., а розмір додаткової пенсії - 70,50 грн.
Посилається на те, що рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. у справі №10 рп/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України положення п.28 р.2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р.» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України. Разом з тим рішенням про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакцій чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою Україною не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим.
Від так у 2008 р. обчислення пенсій та підвищень, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» здійснюється до постанови КМУ від 28.05.2008 р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих громадян», та постанови КМУ від 16.07.2008 р. №654 «Про підвищення рівня Пенсійного забезпечення громадян», якою встановлено пенсія учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 р., інвалідів 3 групи, пенсія (без врахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій) - складає 760 грн.
Підстав для застосування ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не має.
По-перше: ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 р.» затверджений прожитковий мінімум для різних категорій населення, якій встановлюється щорічно. Виходячи з цього було внесено зміни в Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зокрема в ст. 28, якою встановлюється мінімальний розмір за віком, у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Але дія цієї статті застосовується виключно для визначення розмірі пенсій, призначених згідно цих законів, яке закріплене п. 3 ст. 28. згідно вищезгаданого Закону в солідарній системі призначаються пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання, у зв'язку з втратою годувальника. Такого виду пенсії як пенсія по інвалідності від захворювання, пов'язаного з захворюванням по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, таки законом не передбачено.
По-друге, у ст. 54 «Чорнобильського» Закону йдеться не про конкретний розмір державної пенсії, а про 6 мінімальних пенсій за віком.
Вважає, що конкретний розмір державної і додаткової пенсії, які виплачуються за рахунок коштів державного бюджету, визначається КМУ. Органи пенсійного фонду, виконуючи постанову КМУ, не порушили жодну з норм згідного законодавства.
Загальний розмір пенсі ОСОБА_1 на момент звернення за перерахунком у січні 2009 р. складав 1034,10 грн., що значно вище прожиткового мінімуму (498 грн.). Тому вважає, що УПФУ в м. Первомайську нарахувало та сплачує позивачеві, забезпечує рівень його життя, не нижче прожиткового мінімуму, встановленого законом, чим забезпечує Конституційне право позивача на соціальний захист.
Дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
В суді прийнято без заперечень, що позивач має право на пенсію як учасник ліквідації аварії на ЧАЄС 1 категорії, інвалід 3 групи, захворювання якого пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
З 1-го січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 ст. 4 даного Закону передбачено, що умови та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - соціальний закон) передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, відповідно до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення право на державну пенсію.
Приписами зазначеної статті встановлено, що максимальний розмір пенсії або щомісячного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством), призначених у 2006-2007 роках відповідно до цього Закону, не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на місяць.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2 групи - 75% відсотків мінімальної пенсії за віком, інвалідам 3 групи - 50% відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» передбачено: «Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження к 1986-1990 роках не може перевищувати 3 000 карбованців.
Обчислення і призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
По І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
По ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
По ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
Дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, норма Закону містить посилання на те, що при призначенні пенсій ліквідаторам аварії на ЧАЕС Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується, хоча представник відповідача проти цього заперечувала. Крім того, в Законі чітко зазначено, що і пенсії, які призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, і пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності 6-ти мінімальних пенсій за віком.
Крім того, при визначенні термінів, застосованих в наведеній статті, треба користуватись діючим законодавством, наразі пенсії за віком призначаються і виплачуються тільки у відповідності з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року. Тому, щоб виконати законоположення про те, що розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком, по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком треба звернутись до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щоб визначить, якою ж є мінімальна пенсія за віком.
Суд вважає за необхідне зазначити, що дійсно, Постановою Кабінету Міністрів України №530 від 27.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» мінімальний розмір пенсії для інвалідів з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 3 групи не може бути нижчим за 870 грн., а розмір додаткової пенсії- 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно постанови КМУ від 16.07.2008 р. №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що, починаючи з 01.07.2008 р. встановлена доплата окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій та інших доплат, встановлених законодавством) досягали таких розмірів: в інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофі»:
- в учасників ліквідації аварії на ЧАЕС у 1987-1990 р.р. : інвалідам 3 групи - 980 грн.
Тобто у вказаній постанові КМУ норма ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» про те, що така пенсія не може бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком не застосована.
Визначивши основні принципові засади пенсійного забезпечення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» віднесла до компетенції КМУ порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Але в відповідних постановах КМУ основний зміст статті нівельований.
Таким чином, наявна суперечливість законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Відповідно до ст. 8 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Відповідно до ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд прийшов до висновку, що вказані постанови Кабінету Міністрів України не застосовуються до правовідносин, що склались між позивачем і відповідачем ще й тому, що дійсно порушується конституційний принципи рівності громадян перед Законом.
Конституційний суд України неодноразово розглядав проблему (про що зокрема зазначено у рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005 р. по справі №1-21/2005, у рішенні №1-29/2007 р., рішення від 22.05.2008 р. ), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень и сформулював правову позицію, згідно якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціально захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсії призначаються за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного розрахунку:
Згідно ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 р.» з 01.01.2009 р. прожитковий мінімум встановлено на рівні грудня 2008 р., тобто в розмірі 498 грн.
Враховуючи, що позивачу встановлена 3 група інвалідності розмір його пенсії повинен складати:
- основана пенсія : 498 х 6 = 2988 грн. (фактично отримує 760 грн.) та додаткова
пенсія 498 грн. х 50% = 249 грн. (фактично отримує 74,70 грн.)
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.21,24,46 Конституції України, ст.ст. 49,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік», ст.8,9, 159-163 КАС України, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Первомайську щодо перерахунку пенсії по інвалідності та додаткової пенсії ОСОБА_1 у відповідності зі ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для особи, яка втратила працездатність.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Первомайську призначити ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2009 р., основну пенсію в розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, та додаткову пенсію у розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, на місяць. Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення , а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 цього ж Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк , встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Л.В.Пащенко