20 червня 2017 р. Справа № 804/2706/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіІлькова В.В.
при секретаріКлочек Д.Я.,
за участю:
представників позивача: представника відповідача: Жаботенко І.В., Фролова В.О., Ємець Л.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОММОНТАЖБУД" до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Н" №0011241201 від 02.12.2016 року,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОММОНТАЖБУД» звернулося до суду із адміністративним позовом до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управлння Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» 02.12.2016 року №0011241201 прийняте Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управлння Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, відповідно до якого до позивача застосовані штрафні санкції на загальну суму 240 486,34 гривень (двісті сорок тисяч чотириста вісімдесят шість грн. 34 коп.).
У обґрунтування позову зазначено, що 10.11.2016 року Криворізькою північною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управлння Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області складно акт №1582/438/04-83-12-01 про результати камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОММОНТАЖБУД» з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних за даними Єдиного реєстру податкових накладних за період жовтень 2015 року - жовтень 2016 року, яким встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме: порушено граничні строки реєстрації по 20 податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), складених за жовтень 2015 року - жовтень 2016 року. Позивач з такими висновками не погоджується, оскільки контролюючим органом був порушений термін для здійснення камеральної перевірки даних, заявлених у податкових деклараціях за жовтень, листопад 2015 року, травень 2016 року. Позивач також зазначив, що Законом України №909-VIII виключено необхідність застосування контролюючими органами Порядку застосування штрафних санкцій, як наслідок з 01.01.2016 року останні мають повноваження застосовувати та нараховувати штрафні санкції, які передбачені п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України без застосування Порядку. Оскільки спірні правовідносин частково мали місце у 2015 році, то застосування контролюючим органом норм законодавства, які вступили в силу з 01.01.2016 року є неправомірним.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засідані заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позову. У обґрунтування своєї позиції відповідачем зазначено, що камеральна перевірка податкової звітності ТОВ «ПРОММОНТАЖБУД» з податку на додану вартість за жовтень 2015 року - жовтень 2016 року була проведена 10.11.2016 року, тобто у межах строку, встановленого приписами п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України. Крім того, предметом камеральної перевірки є не лише дані, зазначені у податкових деклараціях, а і дані Єдиного реєстру податкових накладних без дослідження даних податкової декларції. Отже, відповідачем за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення №0011241201 від 02.12.2016 року, яким застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 240 486,34 гривень.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОММОНТАЖБУД» (код ЄДРПОУ 32263924) зареєстроване як юридична особа 23.12.2002 року, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Довгинцівський район, вул.Леоніда Бородича, буд. 8, перебуває на податковому обліку у Криворізькій північній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управлння Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (а.с.11-16).
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Судом встановлено, що на підставі положень п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.1 п. 75.1 ст.75, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість управління податків і зборів юридичних осіб Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведена камеральна перевірка ТОВ "ПРОММОНТАЖБУД" (ЄДРПОУ 32263924) з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних за період жовтень 2015 року - жовтень 2016 року, за результатами якої складено акт від 10.11.2016 року №1582/438/04-83-12-01.
У акті перевірки від 10.11.2016 року №1582/438/04-83-12-01 встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до положень п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (а.с. 37-38). Цей факт був визнаний представником позивача у судовому засіданні.
Згідно з п. 86.2, п. 86.7 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.
За результатами перевірки та розгляду заперечень позивача на акт перевірки відповідачем було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0011241201 від 02.12.2016 року, за яким до позивача на підставі ст. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних було застосовано штраф у розмірі - 240 486,34 гривень (а.с. 34).
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням №0011241201 від 02.12.2016 року позивач 23.12.2016 року подав скаргу до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області за вих. №138 (первинна скарга), за результатами розгляду якої прийнято рішення, відповідно до якого, скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0011241201 від 02.12.2016 року - без змін.
За результатами розгляду повторної скарги позивача від 17.02.2017 року за вих.№5 Державною фіскальною службою України прийнято рішення від 14.04.2017 року №7967/6/99-99-11-03-01-25, яким оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, скарга - без задоволення.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Згідно із п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
У відповідності до пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Аналіз вищенаведених норм податкового законодавства свідчить про те, що на позивача покладено обов'язок по складанню податкових накладних та реєстрації їх у Єдиному реєстрі податкових накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання, в той же час, на контролюючий орган покладені функції контролю за своєчасністю реєстрації податкових накладних у ЄРПН та у разі порушення платником податків граничних термінів такої реєстрації податкових накладних у ЄРПН - покладено обов'язок по застосуванню штрафів згідно до п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що підставами для застосування до позивача штрафу у розмірі 240 486,34 грн. за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням №0011241201 від 02.12.2016 року була несвоєчасна реєстрація у ЄРПН наступних податкових накладних, а саме:
1) податкова накладна № 6 від 05.10.2015р. на суму 200000,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 22.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 20.10.2015р.);
2) податкова накладна № 7 від 05.10.2015р. на суму 200000,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 22.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 20.10.2015р.);
3) податкова накладна № 3 від 05.10.2015р. на суму 200000,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 22.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 20.10.2015р.);
4) податкова накладна № 5 від 05.10.2015р. на суму 200000,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 22.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 20.10.2015р.);
5) податкова накладна № 2 від 02.10.2015р. на суму 833,19 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 22.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 17.10.2015р.);
6) податкова накладна № 1 від 01.10.2015р. на суму 833,19 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 22.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 16.10.2015р.);
7) податкова накладна № 4 від 05.10.2015р. на суму 140000,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 22.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 20.10.2015р.);
8) податкова накладна № 11 від 07.10.2015р. на суму 833,19 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 23.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 22.10.2015р.);
9) податкова накладна № 10 від 06.10.2015р. на суму 5356,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 27.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 21.10.2015р.);
10) податкова накладна № 8 від 05.10.2015р. на суму 151983,38 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 27.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 20.10.2015р.);
11) податкова накладна № 9 від 06.10.2015р. на суму 143000,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 27.10.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 21.10.2015р.);
12) податкова накладна № 34 від 30.10.2015р. на суму 270719,6 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 16.11.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 14.11.2015р.);
13) податкова накладна № 33 від 30.10.2015р. на суму 183646,6 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 16.11.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 14.11.2015р.);
14) податкова накладна № 29 від 30.10.2015р. на суму 180961,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 16.11.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 14.11.2015р.);
15) податкова накладна № 36 від 30.10.2015р. на суму 238437,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 19.11.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 14.11.2015р.);
16) податкова накладна № 2 від 06.11.2015р. на суму 15600,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 23.11.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 21.11.2015р.);
17) податкова накладна № 3 від 06.11.2015р. на суму 88006,46 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 23.11.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 21.11.2015р.);
18) податкова накладна № 1 від 05.11.2015р. на суму 178820,2 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 23.11.2015р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 20.11.2015р.);
19) податкова накладна № 24 від 25.05.2016р. на суму 3333,33 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 17.06.2016р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 09.06.2016р.);
20) податкова накладна № 25 від 26.05.2016р. на суму 2500,00 грн., яка була зареєстрована в ЄРПН - 17.06.2016р. (тоді як граничний термін її реєстрації є 10.06.2016р.).
Викладені в акті перевірки від 10.11.2016 року №1582/438/04-83-12-01 контролюючим органом висновки не заперечувались позивачем під судового розгляду справи та підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Щодо позиції позивача з приводу того, що органи Державної фіскальної служби України мають повноваження застосовувати штрафні санкції, що передбачені статтею 120-ст. 120-1 Податкового кодексу України починаючи з 01.01.2016 року, суд зазначає таке.
Згідно п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України вказано, що норми пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених до 1 жовтня 2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, всі податкові накладні, які враховував контролюючий орган при застосуванні штрафних санкцій за порушення строків реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписані 01.10.2015р., 02.10.2015р., 05.10.2015р., 06.10.2015р., 07.10.2015р., 30.10.2015р., 05.11.2015р., 06.11.2015р., 25.05.2016р., 26.05.2016 року, тобто після 01.10.2015 року.
Крім того, позивач також посилається на те, що відповідачем порушено порядок проведення камеральної перевірки в частині предмету перевірки, порушено граничний строк проведення камеральної перевірки та принципи податкового законодавства в частині дії закону в часі.
У відповідності до пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Також, позивачем наголошено, що відповідно до п.76.3 ст. 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Податковий орган перевіряв податкову звітність з податку на додану вартість за жовтень 2015 року - жовтень 2016 року відповідно до бази даних ДФС (ІС "Архів електронної звітності, ІС ГУ ДФС у Дніпропетровській області "DNEPRTAX-INFO"), на підставі чого і встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Водночас, у відповідності до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
При цьому, вказана вище камеральна перевірка податкової звітності позивача з податку на додану вартість за жовтень 2015 року - жовтень 2016 року була проведена 10.11.2016 року, про що вказано в акті перевірки, тобто у межах строку, встановленого приписами пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України, а, відтак, вказані вище твердження представника позивача є необґрунтованими.
Із вищезазначеного слідує, що порушення термінів реєстрації податкових накладних та відповідальність за таке порушення у вигляді штрафу були закріплені в Податковому кодексі України.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення форми "Н" №0011241201 від 02.12.2016 року контролюючий орган діяв правомірно, у межах наданих йому повноважень, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОММОНТАЖБУД" до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Н" №0011241201 від 02.12.2016 року відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 23 червня 2017 року
Суддя В.В Ільков