СПРАВА № 2а-2925/1211
2009 року
15 жовтня 2009 року. м. Красний Луч
Суддя Краснолуцького міського суду Луганської області Шелюта В.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області про поновлення строку позовної давнини, визнання дій посадових осіб неправомірними, нарахування та стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області про поновлення строку позовної давнини, визнання дій посадових осіб неправомірними, нарахування та стягнення суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року. В обгрунтування вимог позивачка вказала, що вонаІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - ОСОБА_2 та перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 29.06.2005 року по 18.02.2008 року відповідачем їй була призначена, нарахована та сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка вважає, що розмір такої допомоги за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік визначений відповідачем невірно та всупереч законодавству.
Вона зверталася з листом до відповідача, де вказала, що розмір допомоги, який вона отримує не відповідає соціальним стандартам, є недостатнім для реальної допомоги по утриманню дитини, що відповідач неправильно нараховує їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а відповідно діє неправомірно. Відповідач дав відповідь, що його дії вчинені відповідно до Закону, в межах повноважень Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області, без порушення прав і інтересів позивачки.
Тому позивачка звернулася до суду, вважає, що сума боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триричного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року складає у розмірі 2045 грн.36 коп. Позивачка просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку та сплаті в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, зобов'язати відповідача нарахувати та сплатити їй недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 2045 гривень 36 копійок.
Від відповідача надійшло заперечення проти позову, в якому він просить відмовити позивачці в задоволенні позову, закрити провадження у справі за відсутністю протиправних дій з боку відповідача, оскільки оскаржувані дії вчинені відповідно до Закону України в межах повноважень Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області, без порушення прав і інтересів позивачки.
До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі.
01.10.2009 року постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши письмові матеріали справи, оцінівши у сукупності доводи сторін, на які вони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячі з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є матір'ю малолітньої дитини, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження: серія НОМЕР_1, яке видане відділом РАЦС Краснолуцького міського управління юстиції Луганської області, актовий запис № 128 та здійснює догляд за дитиною, перебувала на обліку у відповідача, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та є не застрахованою особою.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240 від 18 січня 2001 року позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка до квітня 2007 року виплачувалася за рахунок коштів Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а з квітня 2007 року виплачується управліннями праці та соціального захисту населення за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в черговий раз в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України «Про Держбюджет на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційним положення абзацу 3 частини 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі про зупинення дії ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Враховуючи, що вказане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку слід керуватися ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму.
Отже, з 09.07.2007 року була відновлена дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням", за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму дітей віком до 6 років, встановленого законом, а не в розмірі загального показника прожиткового мінімуму.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року, затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідно до довідки УП та СЗН Краснолуцької міської Ради від 14.04.2009 року за № 2492 позивачці була нарахована та сплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі: липень 2007 року - 105,93 грн., серпень 2007 року - 109,18 грн., вересень 2007 року - 109,62 грн., жовтень 2007 року - 109,62 грн., листопад 2007 року -112,50 грн., грудень 2007 року - 115,65 грн.
В той же час відповідач повинен був сплатити позивачці допомогу у наступному розмірі:
липень 2007 року - (463 грн.: 31 день х 23 дней = 343,52 грн.) - (105,93 грн.: 31 день х 23 = 75,05 грн.) = 264,93грн.
серпень 2007 року - 463 грн. - 108,18 грн.= 354,82 грн.
вересень 2007 року - 463 грн. - 109,62 грн.= 353,38 грн.
жовтень 2007 року - 470 грн. - 109,62 грн.= 360,38 грн.
листопад 2007 року - 470 грн. - 112,50 грн.= 357,50 грн.
грудень 2007 року - 470 грн. - 115,65 грн.= 354,35 грн.
Таким чином борг відповідача перед позивачкою по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року - 2045 гривень 36 копійок і ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки.
Суд вважає, що позивачка пропустила річний строк звернення до суду з поважних причин, оскільки постійно здійснювала догляд за малолітньою дитиною і не мала змоги слідкувати за змінами у законодавстві та не мала часу своєчасно звернутися до суду, тому суд вважає необхідним поновити позивачці строк звернення до суду з адміністративним позовом за 2007 рік.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, суд-
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області про визнання дій посадових осіб протиправними щодо відмови у донарахуванні та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та стягнення суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України здійснити донарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 2045 гривень 36 копійок.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області на користь ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 2045 гривень 36 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10-ти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленного Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя: В.М.Шелюта