26 травня 2017 рокусправа № 398/3250/16-а(2-а/398/44/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу ОСОБА_2
на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 березня 2017 р. у справі № 398/3250/16-а(2-а/398/44/17)
за позовом ОСОБА_2
до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
"04" жовтня 2016 р. ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області в якому просила визнати протиправними дії Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розмірів заробітної плати працюючим держслужбовцям; зобов'язати Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести їй перерахунок пенсії з 1 травня 2016 року з підвищенням заробітної плати працюючим держслужбовцям на підставі довідки про заробітну плату, із збереженням 80 % для розрахунку пенсії та безвідкладно здійснити поточні виплати з урахуванням отриманих сум та зобов'язати відповідача проводити перерахунок пенсії з місяця з якого буде підвищено розмір заробітної плати працюючим держслужбовцям на підставі довідки про заробітну плату.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 березня 2017 р. у справі № 398/3250/16-а(2-а/398/44/17) в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 березня 2017 р. у справі № 398/3250/16-а(2-а/398/44/17), як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Олександрійському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію призначену на підставі Закону України «Про державну службу».
23.08.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою довільної форми, в якій просила надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Заява позивача розглянута відповідачем в порядку Закону України «Про звернення громадян», внаслідок чого позивача повідомлено листом № 7306/07-26 від 29.08.2016 року про відсутність підстав для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.
06 грудня 2016 року, позивач звернулась до відповідача із заявою в якій просила провести їй перерахунок пенсії, але листом від 06.12.2016 року № 58/01-47, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку.
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_2 звернулась до суду з даним позовом.
Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення вимог адміністративного позову з огляду на наступне.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії (до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України «Про державну службу», а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.
01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просила здійснити перерахунок пенсії, такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством не визначено.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області є обґрунтованою та правомірною, оскільки продиктована вимогами діючого на час звернення законодавства.
Доводи скаржника, щодо необхідності, при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніш призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до УПФУ, не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 березня 2017 р. у справі № 398/3250/16-а(2-а/398/44/17) - залишити без задоволення.
Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 31 березня 2017 р. у справі № 398/3250/16-а(2-а/398/44/17) - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко