07 липня 2017 року м. Житомир справа № 806/904/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюка М.М.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації про застосування заходів реагування,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю працівників застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації шляхом зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- Камянська ЗОШ - котли КС-16-1 шт., КС -20-3 т.;
- Котлярська ЗОШ - котли АТОН - 2 шт.;
- Єрчицька ЗОШ - котли КС-Т 50М-2 шт.;
- Попільнянська ЗОШ № 2 - котел КВР-250;
- Строківська ЗОШ - котел КТ-1-300 ВЕГА;
- Новоселицька ЗОШ - котел КТ-1-200 ВЕГА;
- Андрушківська ЗОШ - котел КТ-1-400 ВЕГА;
- Макарівська ЗОШ - котел КТ-1-400 ВЕГА;
- Миролюбівська ЗОШ - котел КТ -1-400 ВЕГА, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 07 березня 2017 року № 265/10-0066.
Копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі відповідач отримав 17.06.2017 року, заперечень на позовну заяву не надав.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації за адресою Житомирська обл., Попільнянський р-н., смт. Попільня, вул. Богдана Хмельницького, 7, за результатами якої складено акт від 07.03.2017 року № 265/10-0066 (а.с. 7-13).
У зв'язку з виявленням порушень, зазначених в пунктах 1-7, 16, 17, 19, 22, 23, 25, 29, 30, 31, 33, 35, 40, 41, 43, 46, 47, 49, 50, 54, 55 розділу V вищевказаного акту перевірки, а саме:
- Відділ освіти Попільнянської районної державної адміністрації не отримав дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що є порушенням п. 3.1 розд. ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", дод. 3 п. 3 Постанова КМУ від 26 жовтня 2011 року № 1107 (ШРП з РД32, котли АТОН - 2шт. по 50 кВт Котлярська ЗОШ; котли КС-16 - 1 шт., КС-20 - 3 шт. Камянська ЗОШ; котли КС-Т-50М - 2 шт., ШРП (РДГ-20) Єрчицька ЗОШ);
- в теплегенераторній № 1 (котли КС-16-1 шт., КС-20-1 шт.) відсутнє вікно з кватиркою, що є порушенням п. 3.2 розд. ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", п.6.55 ДБН В.2.5-20-2001, вимоги проекту (Камянська ЗОШ);
- в теплегенераторній № 2 (котли КС-20-2 шт.) відсутнє вікно з кватиркою, що є порушенням п. 3.2 розд. ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", п.6.55 ДБН В.2.5-20-2001, вимоги проекту (Камянська ЗОШ);
- відсутній грозозахист ШРП, що є порушенням п. 2.12 розд. V НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання" (Котлярська ЗОШ);
- в приміщенні теплогенераторної відсутня постійно-діюча припливна вентиляція, що є порушенням п. 3.2 розд. ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", п.6.55 ДБН В.2.5-20-2001, вимоги проекту (Котлярська ЗОШ);
- в приміщенні теплогенераторної відсутня постійно-діюча припливна вентиляція, що є порушенням п. 3.2 розд. ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", п.6.55 ДБН В.2.5-20-2001, вимоги проекту (Єрчицька ЗОШ);
- Відділ освіти Попільнянської районної державної адміністрації не отримано дозвіл Держпраці на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки (п. 16додатку 3), що є порушенням п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107;
- котел введений в експлуатацію без одержання дозволу від органів Держпраці, що є порушенням п. 16.1.6 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових котлів, що працюють під тиском не більше 0,07 МПа (0,7 кгс/см2), водогрійних котлів та водопідігрівачів з температурою води не вище 115 град.С (далі "Правила будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів") (Попільнянська ЗОШ №2);
- не проводиться технічне опосвідчення котла власником, що є порушенням п. 16.2.7 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Попільнянська ЗОШ №2);
- не проводиться перевірки справності запобіжного клапану (один раз на зміну) з фіксацією результатів у змінному журналі, що є порушенням п. 12.2.12, п. 15.13, п. 15.15 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Попільнянська ЗОШ №2);
- котел введений в експлуатацію без одержання дозволу від органів Держпраці, що є порушенням п. 16.1.6 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Строківська ЗОШ);
- не проводиться технічне опосвідчення котла власником, що є порушенням п. 16.2.7 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Строківська ЗОШ);
- не всі манометри та термометри пройшли щорічну метрологічну перевірку, що є порушенням п. 12.4.12 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Строківська ЗОШ);
- котел введений в експлуатацію без одержання дозволу від органів Держпраці, що є порушенням п. 16.1.6 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Новоселицька ЗОШ);
- не проводиться технічне опосвідчення котла спеціалізованою організацією, що є порушенням п. 16.2.1, п. 16.2.2 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Новоселицька ЗОШ);
- не проводиться технічне опосвідчення котла власником, що є порушенням п. 16.2.7 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Новоселицька ЗОШ);
- не всі манометри та термометри пройшли щорічну метрологічну перевірку, що є порушенням п. 12.4.12 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Новоселицька ЗОШ);
- не проводиться перевірка справності запобіжного клапану (один раз на зміну) з фіксацією результатів у змінному журналі, що є порушенням п. 12.2.12, п. 15.13, п. 15.15 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Новоселицька ЗОШ);
- котел введений в експлуатацію без одержання дозволу від органів Держпраці, що є порушенням п. 16.1.6 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Андрушківська ЗОШ);
- не проводиться технічне опосвідчення котла власником, що є порушенням п. 16.2.7 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Андрушківська ЗОШ);
- не проводиться перевірка справності запобіжного клапану (один раз на зміну) з фіксацією результатів у змінному журналі, що є порушенням п. 12.2.12, п. 15.13, п. 15.15 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Андрушківська ЗОШ);
- котел введений в експлуатацію без одержання дозволу від органів Держпраці, що є порушенням п. 16.1.6 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Макарівська ЗОШ);
- не проводиться технічне опосвідчення котла власником, що є порушенням п. 16.2.7 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Макарівська ЗОШ);
- не проводиться перевірка справності запобіжного клапану (один раз на зміну) з фіксацією результатів у змінному журналі, що є порушенням п. 12.2.12, п. 15.13, п. 15.15 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Макарівська ЗОШ);
- не всі манометри та термометри пройшли щорічну метрологічну перевірку, що є порушенням п. 12.4.12 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Макарівська ЗОШ);
- котел введений в експлуатацію без одержання дозволу від органів Держпраці, що є порушенням п. 16.1.6 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Миролюбівська ЗОШ);
- не проводиться технічне опосвідчення котла власником, що є порушенням п. 16.2.7 НПАОП 0.00-1.26-96 "Правил будови та безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (Миролюбівська ЗОШ),
в акті перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) вищезазначених об'єктів.
Акт отримано та підписано посадовою особою відповідача 07.03.2017 року без заперечень і зауважень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Законом України "Про охорону праці" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон № 2694-ХІІ).
Згідно ч.1 ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону № 2694-XII, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Частиною 3 статті 21 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Пунктом 7 статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року N 826).
Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно із п. 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної служби України з питань праці є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В силу приписів п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 5 ст. 4 Закону України 877-V, застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Застосувати до Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- Камянська ЗОШ - котли КС-16 - 1 шт., КС-20 - 3 шт.;
- Котлярська ЗОШ - котли АТОН - 2 шт.;
- Єрчицька ЗОШ - котли КС-Т 50М - 2 шт.;
- Попільнянська ЗОШ № 2 - котел КВР-250;
- Строківська ЗОШ - котел КТ-1-300 ВЕГА;
- Новоселицька ЗОШ - котел КТ-1-200 ВЕГА;
- Андрушківська ЗОШ - котел КТ-1-400 ВЕГА;
- Макарівська ЗОШ - котел КТ-1-400 ВЕГА;
- Миролюбівська ЗОШ - котел КТ -1-400 ВЕГА.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк