06 липня 2017 рокуЛьвів№ 876/5495/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними,
ОСОБА_1 06.02.2017 звернулася в суд з адміністративним позовом до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просила визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) при обчисленні заробітної плати при перерахунку з 01.02.2008 ОСОБА_1, пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача з 01.02.2008 здійснити згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на 04.02.2003) перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», в зв'язку з збільшенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.02.2008 з розрахунку 82 відсотки від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, а саме включивши до заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на 01.02.2008 згідно довідки від 05.03.2008 №220/006/4 та середньомісячні розміри премії, надбавки за високі досягнення у праці, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої суми оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) та суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) згідно довідки від 30.11.2016 №269 з проведенням коригування даних виплат за період з 01.07.2000 по 31.10.2000 за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг - 6,79, за період з 01.11.2000 по 31.12.2001 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 6,48, за період з 01.01.2002 по 30.06.2002 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 5,56 з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для обчислення індексації, визначеного при здійсненні перерахунку з 01.02.2008.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі, виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) при обчисленні заробітної плати при призначенні та перерахунку ОСОБА_1 пенсії. Зобов'язано Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2016 року з розрахунку 82 відсотки від суми заробітної штати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, середньомісячного розміру премії, середньомісячного розміру надбавки, середньомісячного розміру індексації заробітної плати, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) та середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), з проведенням коригування даних виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для обчислення індексації.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про проведення їй перерахунку та виплати пенсії за період з 01.02.2008 року по 30.11.2016 року залишено без розгляду в зв'язку з пропуском строку позовної давності.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, оскільки судом не взято до уваги те, що з при зверненні за призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент звернення - 17.07.2000 року) позивачем надана довідка від 18.07.2002 №18, відповідно до якої в розрахунок для призначення пенсії включені суми, зазначені в ній. Відповідно до ст. 37 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент призначення) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80% суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом. За кожний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом. Відповідно до підпункту 2 п.4 ( втратив чинність) постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» позивачеві проводилися перерахунки у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Крім того, згідно п. 1 даної постанови у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів, зокрема, працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно п. 2 цієї постанови. Зазначає, що згідно пункту 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, з 01.06.2015 року 4 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон). Відтак, починаючи з 01.06.2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова), якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016, яка вступила в дію з 02.09.2016, форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям виключена. На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії норми наведених нормативно-правових актів зазнали змін. Зокрема, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-УІІІ від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів» та ін. Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-УПІ від 10.12.2015 «Про державну службу» визнано такими, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Також ст. 90 цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Аналогічна позиція висвітлена у постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 у справі № 876/7230/16.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст. 196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що з 17.07.2002 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, правонаступником якого є Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
01.12.2016 та 07.12.2016 позивач зверталася до начальника Долинського об'єднаного управління ПФУ із письмовими заявами про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії як непрацюючому державному службовцю з проведенням коригування всіх виплат та надати інформацію про період, за який здійснено розрахунок та нарахування пенсії (а.с. 15,16).
Листами №174/к-13 від 01.12.2016 та №55/к-пуб від 09.12.2016 Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області відмовило позивачці у проведенні такого перерахунку, вказавши, що в розрахунок для призначення їй пенсії включені суми, які зазначені в наданій нею довідці №18 від 18.07.2002 про складові заробітної плати, також зазначивши, що з 01.06.2015 органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначають і не перераховують (а.с. 13-14,19).
Описаними відповідями Долинського об'єднаного УПФ України підтверджуються посилання позивачки на те, що перерахунок розміру призначеної їй пенсії з коригуванням всіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вказаний у позові період, проведений не був.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що збільшення розміру пенсії ОСОБА_1 при його перерахунку не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законодавством.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, так як він відповідає правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з п.2.2 Розділу 2 «Фонд оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до п.п.2.3.3. п.2.3 Розділу 2 «Фонд оплати праці» Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, (далі - Закон №3723-XII) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону №3723-XII державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 статті 35 Закону №3723-XII передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, інші додаткові виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації грошових доходів та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказана правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), та відповідно до ч. 1 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
В матеріалах справи наявна довідка про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №269 від 30.11.2016 (а.с. 18), з якої видно, що ОСОБА_1 отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, заробітну плату за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток).
Також, ОСОБА_1 до матеріалів справи долучені розрахунки виплат, які не враховані до заробітної плати для обчислення її пенсії, які проведені, зокрема, з коригуванням розміру виплат (а.с.20-22).
Враховуючи, що вказані у позові складові заробітної плати отримувались позивачем під час проходження служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача щодо не включення цих надбавок при призначенні пенсії є неправомірними, та правомірно зобов'язано здійснити такий перерахунок та виплату з врахуванням вищевказаних виплат.
Також, суд першої інстанції вірно задовольнив позовну вимогу, з чим погоджується колегія суддів про зобов'язання Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату, призначеної ОСОБА_1, пенсії за віком як державному службовцю з розрахунку 82 відсотки від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, середньомісячного розміру премії, середньомісячного розміру надбавки, середньомісячного розміру індексації заробітної плати, середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, середньомісячного розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, середньомісячного розміру оплати днів тимчасової непрацездатності (лікарняні) та середньомісячного розміру сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток), з проведенням коригування даних виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з проведенням індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» без зміни базового місяця для обчислення індексації.
Покликання апелянта на необхідність застосування до спірних правовідносин пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, колегія суддів вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії та в разі зміни посадових окладів, а не у цьому випадку, коли здійснюється перерахунок у зв'язку з неправильним визначенням розміру пенсії при первинному її призначенні.
Судом першої інстанції вірно враховано пропуск позивачем строку позовної давності і залишення внаслідок цього позовних вимог за період з 01.02.2008 по 30.11.2016 без розгляду.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому відсутні підстави для його скасування.
Керуючись статтями 41, 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч. 1 п. 1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 06 квітня 2017 року у справі №343/213/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя ОСОБА_2
судді ОСОБА_3
ОСОБА_4
Повний текст судового рішення виготовлено 07.07.2017