07 липня 2017 рокусправа № 185/856/17 провадження №2-а/185/111/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області
на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 травня 2017 року у справі №185/856/17 (провадження №2-а/185/111/17) за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та протиправними та зобов'язання перерахунку пенсії,-
31.01.2017р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії на підставі ч.1,ч.2 абз.1, абз.2 ч.3 ст.57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначити середньомісячний заробіток для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців за довідкою ПАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за період роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках;
зобов'язати відповідача перерахувати пенсію на підставі ч.1,ч.2 абз.1, абз.2 ч.3 ст.57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме визначити середньомісячний заробіток для перерахування пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, за довідкою ПАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках з 30.12.2016 року.
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що стаття 57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не пов'язує порядок обчислення середнього заробітку із фактом призначення пенсії по інвалідності. На переконання позивача, єдиною підставою для застосування цього порядку є віднесення особи до 1, 2, 3 або 4 категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Враховуючи, що він є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986-1990 р.р. (2 категорія), позивач вважає, що має право на врахування при перерахунку пенсії заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22
травня 2017 року адміністративний позов задоволено. Ухвалою Павлоградського районного суду Дніпропетровської області від 07 червня 2017 року виправлено описку в частині визначення початкової дати здійснення перерахунку - 30.12.2016р. Постанова суду мотивована тим, що відповідач не вправі позбавити позивача права на перерахунок пенсії згідно ст.57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки таке право, як учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, закріплено названим Законом.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність обставинам справи, просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову в позові. Апеляційна скарга, фактично, обґрунтована тими обставинами, які стали підставою для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії. Відповідач вважає, що оскільки позивач отримує пенсію за віком, підстави для застосування норм ст.57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки відсутні, так як ця стаття передбачає розрахунок пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р., 1987р. другої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А №504102 (а.с.7), перебуває на обліку в Павлоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень ст.55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі зменшенням пенсійного віку) з 14.01.2006р.
30.12.2016р. ОСОБА_1 звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної в довідці ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках (а.с.10-12).
10.01.2017р. Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області надало відповідь за №885/05/18, згідно якої відповідач повідомив про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку. Відповідь мотивована тим, що довідка не містить номера та дати видачі, а зробити перерахунок пенсії за віком за нормами ст.57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно наданої довідки немає законних підстав, так як ця стаття передбачає розрахунок пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Правомірність дій пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії, як наслідок, перерахунок пенсії, є предметом спору, який переданий на вирішення суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позову, суд першої інстанції виходив з того, що сама по собі відсутність номера та дати у довідці, яка видана на виконання ухвали суду від 25.12.2014р., не можу бути підставою для відмови у перерахунку пенсії. Що ж до права на такий перерахунок, суд зазначив, що таке право передбачене ст.57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і відповідач не вправі позивача його позбавити.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25.12.2014 року у справі №185/9036/14 визнано мирову угоду, укладену між ОСОБА_1 та ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля». ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» здійснює перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за період участі у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС в розмірі 2237,72крб. за період з 13.12.1987 року по 31.12.1987 року; 3989,97 крб. за період з 01.01.1988 року по 31.01.1988 року; 3154,33 крб. за період з 01.02.1988 року по 26.02.1988 року, а всього за період з 13.12.1987 року по 26.02.1988 року на загальну суму 9382,02 крб. та видає ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за період участі у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС в розмірі: 2237,72 крб. за період з 13.12.1987 року по 31.12.1987 року; 3989,97 крб. за період з 01.01.1988 року по 31.01.1988 року; 3154,33 крб. за період з 01.02.1988 року по 26.02.1988 року, а всього за період з 13.12.1987 року по 26.02.1988 року на загальну суму 9382,02 крб.
На виконання вказаної ухвали ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» здійснило перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 та видало Довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (а.с.12).
Вказана Довідка за своїм змістом та формою відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 12.10.2012 №644. При цьому, слід зазначити, що затверджена наказом форма не містить окремої графи щодо дати її видачі та номеру.
Слід звернути увагу й на те, що у своїй відповіді, пенсійний орган лише констатував відсутність у наданій довідці номеру та дати видачі, проте, не пов'язував такі обставини із підставами для відмови в перерахунку пенсії.
Єдиною підставою для відмови в перерахунку пенсії стало те, що позивач отримує пенсію за віком, а не по інвалідності.
Колегія суддів погоджується з висновком суду про необґрунтованість такої відмови, виходячи з наступного.
Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст.49 названого Закону, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.57 Закону обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, даною нормою чітко розмежовано порядок обчислення середньомісячного заробітку при обчисленні пенсії, як за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і у разі призначення пенсії за цим Законом (ст.54 пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку із втратою годувальника).
Тобто, системний аналіз норм статей 50, 51, 54, 55, 57 Закону свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210). Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Аналогічного висновку дійшов Пленум Вищого Адміністративного Суду України у своїй постанові від 16 березня 2012 року №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (п.7).
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.
При цьому, згідно Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», зона відчуження є територією радіоактивного забруднення.
Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленій у постанові від 07.07.2015р. у справі №754/12702/14-а.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції. Посилання відповідача на судові рішення Вищого адміністративного суду є безпідставними, оскільки обставини справ №К/800/27753/13 та №К/991/35918/11 є відмінними від справи, що розглядається. Так, у справі №К/800/27753/13 підставою для відмови в позові стало зокрема, те, що особа не зверталася із заявою про визначення розміру пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і в результаті такого перерахунку розмір пенсії значно зменшиться, а у справі №К/991/35918/11 підставою для відмови в позові став пропуск особи строків звернення до суду.
З огляду на встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне та обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області залишити без задоволення, а постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 травня 2017 року у справі №185/856/17 (провадження №2-а/185/111/17) - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, визначеному ст.212 КАС України.
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк