30 червня 2017 р. Справа № 818/776/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/776/17 за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до Путивльського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Путивльський агролісгосп" про зобов'язання вчинити дії,-
Державна екологічна інспекція у Сумській області (далі по тексту - позивач, Держеконіспекції у Сумській області) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Путивльського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Путивльський агролісгосп" (далі по тексту - відповідач, ПДАП "Путивльський агролісгосп") про зобов'язання допустити до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) посадових осіб Держеконіспекції у Сумській області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що наказом №428 від 15.02.2017 було затверджено План заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Держеконіспекції у Сумській області на 2017 рік, до якого включено провести перевірку ПДАП "Путивльський агролісгосп". Однак, 16.05.2017 посадовим особам позивача було відмовлено в допуску до проведення планової перевірки.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.30-34) та зазначив, що повідомлення про проведення перевірки не надходило, чим порушено норми Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" .
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що наказом №428 від 15.02.2017 було затверджено План Держеконіспекції України із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 рік, заплановані Держеконіспекцією у Сумській області, до якого включено провести перевірку ПДАП "Путивльський агролісгосп" (а.с.8-10).
Про проведення перевірки у період з 15.05.2017 по 19.05.2017 відповідача було повідомлено телефонограмою від 18.04.2017 (а.с.11).
Наказом Держекоінспекції у Сумській області №124-п від 15.05.2017 призначено перевірку та її проведення доручено: ОСОБА_3 - начальнику відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного та тваринного світу і ОСОБА_4 - головному спеціалісту відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного та тваринного світу (а.с.12).
15.05.2017 було видано направлення № 133/04 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства ДП "Путивльський агролісгосп" (а.с.13).
16.05.2017 посадовим особам позивача було відмовлено в допуску до проведення планової перевірки, про що було складено відповідний акт (а.с.14).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади діяльності Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекції України) встановленні Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011 (далі - Положення),
Згідно пп.2 п.1 Положення Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п. 3 Положення основним завданням Держекоінспекції України є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; за екологічною та радіаційною безпекою (у тому числі у пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення) під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; біологічною і генетичною безпекою щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів (ГМО) у відкритій системі; поводженням з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) і небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами. Відповідно до пункту 6 цього Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Відповідно до положень ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); в інших випадках, встановлених законом.
Жодним чинним нормативно-правовим актом не передбачено право органу державної екологічної інспекції звертатись до суду з позовом про зобов'язання підконтрольного суб'єкта господарювання допустити його посадових осіб до проведення перевірки.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V), який, зокрема, встановлює порядок, умови та вимоги до проведення державного нагляду (контролю) у вигляді планових та позапланових заходів.
Згідно зі ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Положеннями ч. 1 п. 1 ст. 11 вищезазначеного Закону встановлено обов'язок суб'єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
З аналізу вищезазначених положень слідує, що обов'язок допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю) встановлений у ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", який поширює свою дію на спірні відносини, та не потребує додатково ухвалення судом рішення про це.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог про зобов'язання допустити до проведення перевірки.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Сумській області до Путивльського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Путивльський агролісгосп" про зобов'язання допустити до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) - відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 04.07.2017 року.