5.1.2
Іменем України
06 липня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/612/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Басової Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Дюкаревій М.І..
представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представників відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
25 квітня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області (далі - Позивач) до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” (далі - Відповідач), в якому позивач просив застосувати до відокремленого підрозділу “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони виконання таких робіт підвищеної небезпеки: ведення гірничих робіт на виїмковій дільниці 1-ої північної лави пл.k8 гор.885 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог зазначило наступне.
На підставі статей 4, 6 і 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V, згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки й охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, у відповідності з наказом Головного управління від 10.04.2017 № 65 та направленням на перевірку від 10.04.2017 № 01-17/33 11.04.2017, посадовою особою Головного управління було проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання: відокремленого підрозділу “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, код ЄДРПОУ 26349183, розташованого за адресою: 93113, Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Первомайська, буд.217, на предмет перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а також дотримання умов, за яких погоджена програма розвитку гірничих робіт на 2017 рік на підприємстві.
За результатами перевірки складений акт перевірки від 11.04.17 № РН-1/04 та припис від 11.04.2017 № РН-1/04, у яких зафіксовано 16 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно розділу 5 вказаного акта перевірки було зафіксовано 9 порушень ведення та дотримання технічної документації на дільниці.
22.05.2017 до відділу діловодства та обліку звернень громадян від відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов (а.а.54-56), в обґрунтування якого зазначив наступне.
11.04.2017 робітниками відділу державного нагляну у гірничорудній промисловості Управління гірничого нагляду разом з помічником командира загону у 2ДВГРЗ з виробничо-профілактичної служби та інших фахівців Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у 1 південній лаві пл.k8 гор.885м. В результаті перевірки були виявлено 9 порушень ведення та дотримання технічної документації на дільниці. Відповідач зазначив, що порушення виявлені у п.п.2 , 3, 44.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.3, 5.4, 6.1, 6.2, 6.3 акту перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 усунуті в повному обсязі, порушення викладені у п.п.7.8 усунуті частково. Відповідач вважав неможливим призупинити ведення робіт у 1 південній лаві пл.k8 гор.885м, оскільки лава відпрацювала свою виробничу потужність та в даний момент знаходиться у стані підготовки для демонтажу її обладнання. На підставі викладеного, Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
В подальшому, 27.06.2017 позивач надав до канцелярії суду відзив на заперечення (а.с.104-106), в обґрунтування якого зазначив, що Головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області ОСОБА_5 09.06.2017 проведений моніторинг виконання порушень, в результаті чого встановлено часткове виконання виявлених в акті перевірки порушень Відповідачем.
06 липня 2017 року в судовому засіданні представники позивача уточнили позовні вимоги та просили суд застосувати до Відокремленого підрозділу “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію вугільного комбайну WG-160/375-WD1 на виїмковій дільниці 1-ої південної лави пл.k8 гор.885 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей (а.с.119).
Свої вимоги обґрунтували тим, що саме зупинення експлуатації даного комбайну зробить неможливим видобування на виїмковій дільниці 1-ої південної лави пл.k8 гор.885м., інші гірничі дії можливо та необхідно проводити. Навпаки їх не проведення може призвести до невідворотних наслідків.
Представники відповідача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнали в повному обсязі. Також, щодо усунення відповідачем порушень додатково пояснили, що ремонтування вугільного комбайну WG-160/375-WD1 потребує значних затрат. Коштів на сьогоднішній день для його ремонту у відповідача немає. Також ще раз наголосили, що сама лава відпрацювала свою виробничу потужність та в даний момент знаходиться у стані підготовки для демонтажу її обладнання.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі - Положення № 826), Законом України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”).
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта - постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 21.04.2017 № НОМЕР_1 (а.с.22-25).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 04.12.2016 №8, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (а.с.9-12).
Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:
1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 15 пункту 4);
2) здійснює державний нагляд у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 17 пункту 4).
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів (а.с.9-12,31-33).
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).
Судом встановлено, що за наслідками розслідування вибуху, який стався 02.03.2017 на шахті №10 «Степова» ВАТ «ЛьвівВугілля», розпорядження Кабінету Міністрів України від 03 березня 2017 р. № 190-р була утворена Комісія з перевірки стану забезпечення охорони праці та техніки безпеки на вугільних підприємствах.
03.04.2017 Протоколом №1 засідання Комісії з перевірки стану забезпечення охорони праці та техніки безпеки на вугільних підприємствах окрім іншого вирішила: п.2 утворити у Волинській, Донецькій, Львівській та Луганській областях на базі територіальних управлінь Держпраці робочі групи з перевірки стану забезпечення охорони праці та техніки безпеки на вугільних підприємствах із залученням представників Державної воєнізованої й гірничорятувальної служби України, профспілок, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та наукових установ та НАН України; п.3 розробити графіки спільних перевірок стану охорони праці та промислової безпеки на підприємствах вугільної промисловості (а.с.46).
Керівникам державних вугледобувних підприємств, самостійних шахт, що належать до сфери управління Міненерговугілля була надіслана телеграма за підписом заступника міністра ОСОБА_6, згідно якої зобов'язано останніх, з метою забезпечення роботи утворених робочих груп з перевірки стану забезпечення охорони праці та техніки безпеки на вугільних підприємствах на виконання п.2 протоколу від 03.04.2017 №1 засідання Комісії з перевірки стану забезпечення охорони праці та техніки безпеки на вугільних підприємствах, звернутись до відповідних органів державного нагляду (контролю) з письмовими заявами про здійснення заходів державного нагляду (контролю), зокрема перевірок стану електробезпеки, вибухо- і пожежобезпеки електрообладнання, пилогазового режиму, ведення гірничих робіт на виїмкових дільницях та у підготовчих виробках тощо (а.с.47).
На виконання вказаних вимог ПАТ “Лисичанськвугілля” 07.04.2017 звернулось до начальника Головного управління Держпраці у Луганській області з заявою від № 01/12-327 про проведення перевірки стану забезпечення охорони праці та техніки безпеки на об'єктах шахт ПАТ “Лисичанськвугілля” (а.с.45).
Головним управлінням Держпраці у Луганській області видано наказ від 10.04.2017 № 64 “Про проведення позапланових перевірок об'єктів шахт ПАТ “Лисичанськвугілля”, на підставі якого видано направлення від 10.04.2017 № 01-17/33 на проведення перевірки з 11.04.2017 по 11.04.2017 додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці на виїмковій дільниці 1 південної лави пл.k8 гор.885м та виконання умов погодження планів гірничих робіт на 2017 рік (а.с.13,14).
“Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” (код ЄДРПОУ 26349183), що не заперечується сторонами по справі.
11.04.2017 головним державним інспектором відділу державного нагляду у гірничорудній промисловості Управління гірничого нагляду ОСОБА_7, страхового експерту з ОП відділення Фонду СНВ в м.Лисичанську ОСОБА_8, головного технічного інспектора праці Лисичанської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості України ОСОБА_9, заступника директора з виробництва ПАТ “Лисичанськвугілля” з транспорту та гірничих робіт ОСОБА_10, помічника командира загону 2ДВГРЗ з виробничо-профілактичної служби ОСОБА_11 проведено перевірку ВП “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” ПАТ “Лисичанськвугілля”, за результатами якої складено акт від 11.04.2017 № РН-1/04 перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) (а.с.15-21).
У зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, зазначених у рядках №№ 1-9 таблиці, директора ВП “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” ПАТ “Лисичанськвугілля” ОСОБА_12 попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) ведення гірничих робіт на виїмковій лави пл.k8 гор.885м (а.с.19).
Акт від 11.04.2017 №РН-1/04 підписано уповноваженими суб'єктами господарювання, які брали участь у перевірці, 11.04.2017 один примірник акта вручено директору ВП “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” ПАТ “Лисичанськвугілля” ОСОБА_12 (а.с.21).
Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень статей 13, 14 Закону № 2694, викладених у пунктах 1-9 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04, які становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Обов'язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов'язаний:
дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось сторонами в ході судового розгляду, у пункті 1 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 зафіксовано порушення ведення та дотримання технічної документації на дільниці - непроведена перевірка стійкості схеми провітрювання після зміни схеми провітрювання виїмкової дільниці 1 південної лави пл.k8 гор.885м., що є порушенням п.1 гл.8 р.VI. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Разом з тим, 09.06.2017 головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області ОСОБА_5 проведено моніторинг виконання усунення порушень, вказаних в акті перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04, за результатами якого встановлено, що не проведена перевірка стійкості схеми провітрювання після зміни схеми провітрювання виїмкової дільниці 1 південної лави пл.k8 гор.885м. Тобто, порушення не усунуто.
Таким чином, пункт 1 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем не виконано у повному обсязі, порушення не усунені.
Крім того, пунктом 2 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що дільниця №1 не укомплектована розрахунковою кількістю членів ДГК план-18 чол., факт - 15 чол., з них 9 не пройшли чергове навчання, що є порушенням п.6 гл.3 р. VI. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». За результатами моніторингу усунення порушень від 09.06.2017 встановлено, що дільниця №1 укомплектована розрахунковою кількістю членів ДГК, які пройшли чергове навчання.
Таким чином, пункт 2 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем виконано у повному обсязі, порушення усунені.
Пунктом 3 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 зазначено, що повторний інструктаж на 2 квартал 2017 року проводиться у термін більш ніж 3 місяці, що є порушенням п.14 гл.1 р. VI. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». За результатами моніторингу усунення порушень встановлено, що проведено повторний інструктаж на 2 квартал 2017 року робітникам дільниці №1, які зайняті на роботах підвищеної небезпеки.
Таким чином, пункт 3 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем виконано у повному обсязі, порушення усунені.
У підпункті 4.1 пункту 4 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що пожежно-зрошувальний трубопровід відстає від вибою виробки на 80 метрів, що є порушенням п.3 гл.1 р. IX НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Підпунктом 4.2 пункту 4 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 зазначено, що водяний заслон №18 не укомплектовано необхідною кількістю сосудів ПБС-1 план-217 од., факт-118 од., що є порушенням п.18 грн.7 р. VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Відповідно до підпункту 4.3 пункту 4 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 зафіксовано порушення, а саме у вибої на сполучені з верхньою нишою лави відсутня кріп посилення: спарений прямий профіль під металеві стійки 12СУГМ, що є порушенням п.1 гл.4 р.V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Разом з тим, за результатами моніторингу усунення порушень, проведеного 09.06.2017 встановлено, що відповідачем на виконання підпункту 4.1 пункту 4 акта перевірки від 11.04.2017 - пожежно-зрошувальний трубопровід відстає від вибою виробки на 80 метрів; на виконання підпункту 4.2 пункту 4 - водяний заслон №18 укомплектовано необхідною кількістю сосудів ПБС-1; підпункту 4.3 пункту 4 акта перевірки від 11.04.2017 - у вибої на сполучені з верхньою нишою лави відсутня кріп посилення: спарений прямий профіль під металеві стійки 12 СУГМ.
Таким чином, пункт 4.1 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем не виконано у повному обсязі, порушення неусунені; пункт 4.2 та пункт 4.3 виконано у повному обсязі, порушення усунені.
Також, підпунктом 5.1 пункту 5 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 зафіксовано, що роботи по видобутку вугілля ведуться відбійними молотками методом «прикоски», замість виїмки комбайном WG-160/375-WD1, який знаходиться у непрацездатному стані, що є порушенням п.11 .гл.1. р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Згідно підпункту 5.2 пункту 5 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що механізований комплекс 3КД-90ТЛ знаходиться у непрацездатному стані (не у робочому стані пульти управління, не під'єднані домкрати управління секціями, деякі домкрати відсутні, секції не тримають гірничий тиск покрівлі), що приводить до вивалів порід над секціями 60-114, що є порушенням п.3 гл.2 IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Пунктом 5.3 5 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що прикоска лави виконується не у відповідності доповнення до паспорту (з 1 по 50 секції вибій не закріплено механізованими секціями), що є порушенням п.1. гл.4 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Пунктом 5.4 5 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що потужність, що виймається у лаві на секціях 60-114 складає до 3 метрів (виїмка вугілля комплексом 3КД-90ТЛ складає для пластів потужністю до 2,5 метрів), що є порушенням п.1 гл.4 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
За результатами моніторингу усунення порушень від 09.06.2017 встановлено, що на виконання підпункту 5.1 пункту 5 - роботи по видобутку вугілля ведуться відбійними молотками методом «прикоски», на що розроблені доповнення до паспорту виїмкової дільниці 1 південної лави пл.k8 гор.885м. На виконання підпункту 5.2 пункту 5 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 - механізований комплекс 3КД-90ТЛ знаходиться у непрацездатному стані (не у робочому стані пульти управління, не під'єднані домкрати управління секціями, деякі домкрати відсутні, секції не тримають гірничий тиск покрівлі), що приводить до вивалів порід над секціями 60-114. Підпункту 5.3 пункту 5 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 - прикоска лави виконується у відповідності доповнення до паспорту. Підпункту 5.4 пункту 5 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 - потужність що виймається у лаві на секціях 60-114 складає 2,5 метра, що відповідає технічним характеристикам Механізованого комплексу 3КД-90ТЛ.
Таким чином, пункт 5.1 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем виконано частково, порушення неусунені; пункт 5.2 не виконано у повному обсязі, порушення не усунені; 5.3 виконано у повному обсязі, порушення усунені; 5.4 виконано у повному обсязі, порушення усунені.
Також, підпунктами 6.1 пункту 6 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 було зафіксовано, що пожежно-зрошувальний трубопровід відстає від вибою виробки на 350м., що є порушенням п.3.гл.1 р.IX НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Підпунктом 6.2 пункту 6 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що РП-№3: на ПВІТ-125М порушена вибухонебезпечність (відсутні 3 болти кріплення кришки моторного відсіку), що є порушенням п.12 гл.1 р.VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Підпунктом 6.3 пункту 6 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що водяний заслон №17 не укомплектовано необхідною кількістю сосудів ПБС-1 план-28 од., факт-160 од., що є порушенням п.18.гл.7р. VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». За результатами моніторингу усунення порушень від 09.06.2017 встановлено, що на виконання підпункту 6.1 пункту 6 - пожежно-зрошувальний трубопровід прокладено у відповідності до вимог Правил безпеки у вугільних шахтах. На виконання підпункту 6.2 пункту 6 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 - РП-№3: на кришки моторного відсіку ПВІТ-125М встановлені 3 болти кріплення, яких не вистачало, відновлена вибухонебезпечність. На виконання підпункту 6.3 пункту 6 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 - водяний заслон №17 укомплектовано необхідною кількістю сосудів ПБС-1.
Таким чином, підпункт 6.1, 6.2, 6.3 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем виконано у повному обсязі, порушення усунені.
Що стосується пункту 7 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04, суд зазначає, що - на підприємстві при плані проведення практичних тренувань в саморятівниках у спеціальних «димових камерах» 1107 робітників, у тому числі на виїмковій дільниці 1 південної лави пл.k8 гор.885м. 160 робітників, фактично по шахті пройшли тільки 9 робітників, що є порушенням п.12 гл.3 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». За результатами моніторингу усунення порушень від 09.06.2017 було встановлено, що на виконання пункту 7 - на підприємстві при плані проведення практичних тренувань в саморятівниках у спеціальних «димових камерах» 1107 робітників, у тому числі на виїмковій дільниці 1 південної лави пл.k8 гор.885м. 160 робітників, фактично на 01.06.2017 по шахті пройшли тільки 9 робітників.
Таким чином, пункт 7 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем не виконано у повному обсязі, порушення не усунені.
Пунктом 8 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 встановлено, що працівники підприємства не забезпечені у повному обсязі індивідуально закріпленим саморятівниками, кількість яких не відповідає обліковій чисельності працівників зайнятих на підземних роботах, станом на 01.04.2017 потрібно 1345, фактично мається 997 одиниць (-348 од.), що є порушенням п.10. гл.3.р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». За результатами моніторингу усунення порушень від 09.06.2017 було встановлено, що на виконання пункту 8 -працівники підприємства не забезпечені у повному обсязі індивідуально закріпленим саморятівниками, кількість яких не відповідає обліковій чисельності працівників зайнятих на підземних роботах станом на 01.06.2017 потрібно 1345, фактично мається 997 одиниць (-348 од.).
Таким чином, пункт 8 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем не виконано у повному обсязі, порушення не усунені.
Пунктом 9 таблиці акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 позивачем було зафіксовано порушення відповідачем - не проведена держперевірка усіх приладів виміру швидкості повітря в гірничих виробках шахти, а саме переносні АПР-2 у кількості 10 одиниць, стаціонарні датчики швидкості повітря УТАС у кількості 8 одиниць, що є порушенням п.3 гл.2.р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». За результатами моніторингу усунення порушень від 09.06.2017 встановлено, що не проведена перевірка усіх приладів виміру швидкості повітря в гірничих виробках шахти, а саме переносні АПР-2 у кількості 10 одиниць, стаціонарні датчики швидкості повітря УТАС у кількості 8 одиниць.
Таким чином, пункт 9 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04 Відповідачем не виконано у повному обсязі, порушення неусунені.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 2.26 розділу ІІ Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня (абзац 7 підпункту 2.26 розділу ІІ Положення № 826).
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Оскільки на час розгляду справи Відповідачем залишаються невиконаними пункти 1, 4.1, 5.1, 5.2, 7, 8, 9 акта перевірки від 11.04.2017 № РН-1/04, суд враховує пояснення фахівців як з боку позивача, так і з боку відповідача стосовно того, що сама лава відпрацювала свою виробничу потужність та в даний момент знаходиться у стані підготовки для демонтажу її обладнання, а також що саме зупинення експлуатації вугільного комбайну WG-160/375-WD1 зробить неможливим видобування на виїмковій дільниці 1-ої південної лави пл.k8 гор.885м., інші гірничі роботи, які не пов'язані з безпосереднім видобуванням, можливо та необхідно проводити. Навпаки їх не проведення може призвести до невідворотних наслідків.
У зв'язку з вищевикладеним суд приходить до висновку про задоволення уточненого адміністративного позову.
Крім того, слід зазначити, що в силу ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.
Відповідач у судовому засіданні визнав уточнений позов у повному обсязі, про що зробив відповідну заяву.
У частинах 3, 4 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Таким чином, постанова підлягає негайному виконанню.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а стягнення його з відповідача в таких випадках не передбачено законом.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Уточнений адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в особі відокремленого підрозділу “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати до Відокремленого підрозділу “Шахта ім.Д.Ф.Мельникова” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” (93113, Луганська область, м.Лисичанськ, вул. Первомайська, 217, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 26349183, ідентифікаційний код юридичної особи 32359108) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію вугільного комбайну WG-160/375-WD1 на виїмковій дільниці 1-ої південної лави пл.k8 гор.885 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 07 липня 2017 року.
Суддя ОСОБА_13