04 липня 2017 року Справа № 803/708/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,
участю представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_4 адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
Державне підприємство Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (далі - ДП ДГ «Перемога», позивач) звернулося з адміністративним позовом до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Волинської області (далі - ОСОБА_4 РДА, відповідач) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до державного акту на право постійного користування землею №11 від 22.03.1994 є користувачем земельної ділянки площею 2019,55 га на території Баківцівської сільської ради. З метою здійснення контролю за використанням і охороною земель, розпорядженням ОСОБА_4 районної державної адміністрації було прийнято рішення про надання дозволу ДП ДГ «Перемога» на проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення.
13.06.2016 позивач звернувся до проектної організації ТзОВ «Горизонт» з метою розробки технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради, яка, у відповідності до вимог чинного законодавства, 05.04.2017 була подана на затвердження до ОСОБА_4 РДА. Однак, листом від 20.04.2017 №887/23/2-17 відповідач відмовив у погодженні технічної документації посилаючись на невідповідність технічної документації вимогам законодавства.
12.05.2017 ДП ДГ «Перемога» повторно звернулось до ОСОБА_4 РДА з метою роз'яснення відмови та усунення ймовірних недоліків, проте листом від 31.05.2017 №1231/23/2-17 відповідач повторно відмовив у погодженні технічної документації вказавши, що при розробленні технічної документації не дотримано норми статті 186 Земельного кодексу України, статті 157 Закону України «Про землеустрій» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» від 23.05.2012 №513.
З огляду на викладене, позивач вважає таку відмову безпідставною та необґрунтованою, тому просить визнати її протиправною та зобов'язати ОСОБА_4 районну державну адміністрацію Волинської області повторно розглянути заяву Дослідного господарства «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» про погодження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в селі Баківці Луцького району Волинської області.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнали. Суду пояснили, що у погодженні технічної документації позивачу було відмовлено з тих підстав, що подана технічна документація щодо інвентаризації земель ДП «Дослідне господарство «Перемога» площею 111,1900 га в межах населеного пункту села Баківці не була погоджена Баківцівською сільською радою, тому в задоволенні позову просили відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Частина 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з положеннями частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Судом встановлено, що Державному підприємству «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» згідно рішення ОСОБА_4 районної ради народних депутатів від 22.03.1994 №16/10 у постійне користування для ведення сільськогосподарського виробництва надано 2019,55 га землі, що стверджується копією державного акту на право постійного користування землею серії ВЛ №11 від 25.03.1994 (а. с. 19-21).
З метою здійснення контролю за використанням і охороною земель, розпорядженням ОСОБА_4 районної державної адміністрації від 09.06.2016 №276 прийнято рішення «Про надання дозволу ДП ДГ «Перемога» на проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які призначені для ведення сільськогосподарського виробництва у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №513 від 23.05.2012 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» (далі - Постанова №513), яким встановлено вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (а. с. 23).
На виконання вищевказаного розпорядження ОСОБА_4 РДА, ДП ДГ «Перемога» 13.06.2016 звернулось до ТзОВ «Горизонт» з метою розробки технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради
Як вбачається з матеріалів справи, 05.04.2017 за вих.№66 «Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в селі Баківці Луцького району Волинської області» у відповідності до вимог пункту 28 Постанови №513, яким передбачено, що технічна документація погоджується та затверджується в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), була подана на погодження ОСОБА_4 районній державній адміністрації (а. с. 27).
Однак, листом від 20.04.2017 №887/23/2-17 відповідач відмовив ДП ДГ «Перемога» у погодженні технічної документації посилаючись на невідповідність технічної документації вимогам законодавства (а. с. 24).
12.05.2017 ДП ДГ «Перемога» повторно звернулось до ОСОБА_4 РДА з метою роз'яснення відмови та усунення ймовірних недоліків, проте листом від 31.05.2017 №1231/23/2-17 відповідач повторно відмовив у погодженні технічної документації вказавши, що при розробленні технічної документації не дотримано норми статті 186 Земельного кодексу України, статті 157 Закону України «Про землеустрій» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» від 23.05.2012 №513 (а. с. 25).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Законом України «Про землеустрій» визначено, що землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про землеустрій» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою, належать здійснення землеустрою, у тому числі забезпечення проведення державної інвентаризації земель; проведення державної експертизи документації із землеустрою у випадках та порядку, передбачених законом; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Статтею 22 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.
Рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою приймається виключно у строки та лише у випадках, передбачених цим Законом та Земельним кодексом України. Зазначене рішення надається безоплатно та має необмежений строк дії.
Згідно статті 30 Закону України «Про землеустрій», погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Відповідно до статті 57 Закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає:
а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;
б) пояснювальну записку;
в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про інвентаризацію земель (у разі якщо інвентаризація земель проводиться щодо земель державної чи комунальної власності);
г) копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час інвентаризації земель;
ґ) матеріали топографо-геодезичних вишукувань;
д) переліки земельних ділянок (земель) у розрізі за категоріями земель та угіддями, наданих у власність (користування) з кадастровими номерами, наданих у власність (користування) без кадастрових номерів, не наданих у власність чи користування, що використовуються без документів, які посвідчують право на них, що використовуються не за цільовим призначенням, невитребуваних земельних часток (паїв), відумерлої спадщини;
е) пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, що посвідчують право на земельну ділянку, та Державному земельному кадастрі;
є) робочий і зведений інвентаризаційні плани;
ж) матеріали погодження технічної документації із землеустрою, встановлені статтею 186 Земельного кодексу України.
Судом встановлено, що подана на затвердження ОСОБА_4 РДА технічна документація, виготовлена ТзОВ «Горизонт», містить перелік необхідних документів, які передбачені статтею 57 Закону України «Про землеустрій» (а. с. 6-21).
Відповідно до пункту першого статті 186 ЗК України, схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць погоджуються територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони культурної спадщини, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району - виконавчим органом відповідної міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі якщо такий орган не утворений - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурним підрозділом відповідної обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
У разі розроблення схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель району така документація із землеустрою додатково погоджується відповідними сільськими, селищними, міськими радами та районною державною адміністрацією.
Схема землеустрою і техніко-економічне обґрунтування використання та охорони земель району затверджуються районною радою.
Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель села, селища, міста затверджуються відповідною сільською, селищною або міською радою.
Пунктом 13 статті 186 ЗК України передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель погоджується територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і затверджується замовником технічної документації.
Оригінал відповідної документації із землеустрою подається розробником для погодження територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а іншим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та іншим суб'єктам, які здійснюють погодження документації із землеустрою, - копії такої завіреної розробником документації.
Відповідно до пункту 16 статті 186 ЗК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії цих висновків є необмеженим.
Підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Як вбачається із змісту листів від 20.04.2017 №887/23/2-17 та від 31.05.2017 №1231/23/2-17, якими позивачу відмовлено у погодженні технічної документації, відповідачем ОСОБА_4 РДА зазначено лише посилання на нормативні акти, однак, не наведено вичерпного переліку недоліків технічної документації, зокрема, не було чітко зазначено, яким саме вимогам чинного земельного законодавства не відповідала технічна документація, що позбавило ДП ДГ «Перемога» можливості усунути виявлені недоліки та подати на затвердження належним чином оформлену технічну документацію інвентаризації земель.
Будь-яких доказів щодо невідповідності вказаної технічної документації вимогам чинного законодавства відповідачем суду не надано, що в свою чергу свідчить про безпідставність та необґрунтованість прийняття рішень про відмову у погодженні вищевказаної технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Разом з тим, суд не бере до уваги твердження представників відповідача про те, що в поданій технічній документації відсутня інформація про погодження позивачем даної документації з Баківцівською сільською радою Луцького району Волинської області щодо погодження 111,1900 га землі в межах населеного пункту села Баківці, з огляду на те, що під час розгляду листа про погодження технічної документації не було чітко зазначено в чому саме полягає невідповідність поданих документів вимогам чинного законодавства.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 12.05.2017 ДП ДГ «Перемога» зверталось до ОСОБА_4 РДА з листом №74 в якому просило роз'яснити причини відмови, вказавши в чому саме полягає невідповідність поданої на погодження технічної документації вимогам чинному законодавству з метою усунення її недоліків (а. с. 26).
Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у затвердженні проекту землеустрою щодо інвентаризації земель є необґрунтованою, що є підставою для визнання її протиправною.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини другої статті 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд приходить висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною та скасування відмови відповідача у погодженні ДП «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в селі Баківці Луцького району Волинської області, оформленої листами від 20.04.2017 №887/23/2-17 та від 31.05.2017 №1231/23/2-17, та зобов'язання повторно розглянути питання про погодження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в селі Баківці Луцького району Волинської області.
Згідно частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 3 200,00 грн., сплачений за позовну вимогу немайнового характеру згідно платіжного доручення №109 від 09.06.2017 (а. с. 2), та який був зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись статтями 11, 17, 94, частиною 3 статті 160, статтями 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати відмову ОСОБА_4 районної державної адміністрації Волинської області у погодженні Державному підприємству «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в селі Баківці Луцького району Волинської області, оформленої листами від 20.04.2017 №887/23/2-17 та від 31.05.2017 №1231/23/2-17.
Зобов'язати ОСОБА_4 районну державну адміністрацію Волинської області повторно розглянути заяву Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» про погодження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в селі Баківці Луцького району Волинської області.
Присудити на користь Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (45665, Волинська область, Луцький район, с. Баківці, вулиця Перемоги, будинок 8, код ЄДРПОУ 00729273) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 районної державної адміністрації Волинської області судовий збір в розмірі 3 200 (три тисячі двісті) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 07 липня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.А. Лозовський