Постанова від 18.08.2009 по справі 2а-391/09/1470

54055, м. Миколаїв, вул. Заводська, 11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.08.2009 р. № 2а - 391/09/1470

м.Миколаїв

10:50

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мавродієвої М.В., при секретарі судового засідання Вандар Н.А.,

за участю представників:

позивача: не з'явився (заявлено клопотання про розгляд справи без участі позивача),

відповідача: Корзун Л.В. -дов. №3/2-694/09 від 07.05.2009,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовомОСОБА_1., АДРЕСА_1

доТериторіальне управління Державної судової адміністрації України у Миколаївській області, вул. Варварівський узвіз, 5,Миколаїв,54015

провизнання протиправними дії відповідача щодо перегляду стажу державноїслужби станом на 08.04.2005 і відмови у зарахуванні до стажу державної служби періодів служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985 та навчання у Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР у період з 30.09.1985 по 29.08.1987; зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985 та навчання у Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР у період з 30.09.1985р. по 29.08.1987р.; зобов'язання відповідача нарахувати з 01.11.2008р. та виплатити надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та у подальшому її виплачувати,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо перегляду стажу державної служби станом на 08.04.2005 і відмови у зарахуванні до стажу державної служби періодів служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985 та навчання у Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР у період з 30.09.1985 по 29.08.1987; зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985 та навчання у Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР у період з 30.09.1985р. по 29.08.1987р.; зобов'язати відповідача нарахувати з 01.11.2008р. та виплатити надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та у подальшому її виплачувати.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 24.10.2008 він звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій повідомив, що з 01.11.2008 його вислуга державного службовця становитиме 25 років, тому з цього часу позивачу має виплачуватись надбавка за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас.

Відповідач листом від 28.12.2008 відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті вказаної надбавки, пославшись на те, що проходження позивачем служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985 та навчання у Херсонській спеціальній школі міліції МВС СРСР з 30.09.1985 по 29.08.1987 не може бути зараховано до стажу державної служби, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Відповідач проти позову заперечує (а.с.21-24), посилаючись на те, що періоди проходження позивачем служби на посаді міліціонера та навчання у середній школі міліції не можуть бути зараховані до стажу державної служби, оскільки це суперечить законодавству України.

Зокрема, Постанова КМУ «Про порядок обчислення стажу державної служби»від 03.05.1994 №283 передбачає зарахування до стажу державної служби робота (служба) на посадах керівних працівників та спеціалістів в апараті органів внутрішніх справ. При цьому, до стажу державної служби зараховується служба лише на посадах середнього та старшого начальницького складу в апараті органів МВС України та колишнього СРСР, тому період служби позивача на посаді міліціонера 1-ї роти ОБ ППС УВС міліції внутрішніх справ Миколаївського міськвиконкому не зараховується до стажу державної служби та не дає права позивачу на одержання надбавки до посадового окладу.

Що стосується вимог позивача про зарахування до стажу держслужби навчання у Херсонській середній школі міліції, то відповідач вказує на те, що згідно п.4.6 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом від 12.10.2007 №270/551 час навчання курсантів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ також не включається до стажу державної служби.

Під час розгляду справи, представник відповідача підтримав доводи, викладені у запереченнях на адміністративний позов.

При поданні позову позивачем заявлено клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.19).

Керуючись ч.3 ст.122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справи без участі позивача.

Судовий процес фіксувався за допомогою технічного комплексу «Камертон».

У судовому засіданні 18.08.2009 судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Приймаючи рішення по справі судом взято до уваги наступне.

Згідно даних трудової книжки позивача (а.с.9) в період з 13.04.1983 по 02.09.2002 ОСОБА_1. проходив безперервно службу в органах внутрішніх справ. На момент звільнення його вислуга складала 19 років 04 місяці 19 днів.

З 01.09.2002 по 01.07.2003 позивач проходив навчання на факультеті підготовки професійних суддів Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого.

Наказом від 08.04.2005 №28 позивач зарахований на посаду судді Новоодеського районного суду Миколаївської області, де працює на даний час (а.с.14, 15).

У вказаному наказі зазначено, що вислуга років державної служби ОСОБА_1. на підставі даних трудової книжки становить 21 рік 05 місяців 08 днів, що дає право на отримання доплати до посадового окладу у розмірі 30%.

У жовтні 2008 року позивач звернувся до територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області із заявою про збільшення йому надбавки за вислугу років з 1 листопада 2008 року до 40% (за вислугу більше 25 років).

Листом від 23.12.2008 №5/2-2012/1/08 (а.с.18) відповідач фактично відмовив у збільшенні надбавки з тих підстав, що проходження позивачем служби на посаді міліціонера 1-ї роти ОБ ППС УВС Миколаївського міськвиконкому з 13.04.1983 по 01.10.1985 та навчання у Херсонській спеціальній школі міліції МВС СРСР з 30.09.1985 по 29.08.1987 не може бути зараховано до стажу державної служби, яка дає право на отримання надбавки за вислугу років.

У відповідності до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 6 статті 44 Закону України «Про статус суддів»від 15.12.1992 №2862-ХІІ (надалі -Закон №2862-ХІІ) передбачає, що для суддів судів загальної юрисдикції до стажу роботи, що дає право на одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років та додаткової відпустки, крім часу роботи на посадах суддів, зараховується час роботи на посадах слідчих, прокурорських працівників, а також інших працівників, яким законом передбачені такі ж пільги.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про міліцію»від 20.12.1990 №565-ХІІ порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України. Особи, прийняті на службу до міліції, в тому числі слухачі й курсанти шкіл міліції, які перебувають на військовому обліку, на час служби знімаються з нього і перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ України.

Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 (надалі - Положення) визначає порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки.

Так, п.п.1, 2 Положення передбачають, що до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ УРСР і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством. Особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються такі спеціальні звання: Рядовий склад - рядовий міліції, рядовий внутрішньої служби.

Відповідно до п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (із змінами та доповненнями внесеними Постановами КМУ від 07.06.2006 №804 та від 24.01.2007 №36) (надалі -Порядок №283) до стажу державної служби включається також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Як вбачається з послужного списку ОСОБА_1. (а.с.10,11), згідно наказу від 27.04.1983 позивач у званні рядового міліції проходив службу у 1-й роті окремого батальйону патрульно-постової служби міліції УВС Миколаївського міськвиконкому, який відповідно до листа УМВС України в Миколаївській області від 14.05.2009 №14/1-1545 був створений наказами МВС СРСР, МВС УРСР та УВС Миколаївського облвиконкому у квітні 1983 року як структурний підрозділ, безпосередньо підпорядкований управлінню внутрішніх справ Миколаївського облвиконкому.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що в період з 13.04.1983 по 01.10.1985, під час якого позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з присвоєнням спеціального звання рядового міліції, відповідно до ч.6 ст.44 Закону №2862-ХІІ підлягає зарахуванню до стажу державної служби позивача, що дає йому право на одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років.

Тому позовні вимоги частині визнання протиправними дії відповідача щодо перегляду стажу державної служби станом на 08.04.2005р. і відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоду служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985, а також зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985 підлягають задоволенню.

Посилання відповідача на абз.3 п.2.2.2 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Головного управління державної служби України та Міністерства праці і соціальної політики України від 12.10.2007 №270/551 (надалі - Методика), яким визначено, що служба осіб на посадах рядового і молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується, не приймаються судом до уваги, оскільки не узгоджуються в цій частині з приписами п.3 Порядку №283, в редакції внесеній Постановами КМУ від 07.06.2006 №804 та від 24.01.2007 №36.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта закону України або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Що стосується періоду проходження позивачем навчання у Херсонській спеціальній школі міліції МВС СРСР з 30.09.1985 по 29.08.1987, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Заперечуючи проти позовних вимог в частині зарахування періоду навчання позивача до стажу державної служби, відповідач посилається на приписи п.4.6 Методики, згідно яких час навчання студентів (слухачів), курсантів, аспірантів (ад'юнктів) та докторантів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України не включається до стажу державної служби.

В той же час, положення п.4.7 Методики передбачають, що спеціалізація у навчальному закладі осіб рядового і начальницького складу, які проходили службу в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури МВС України, та яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, розширення профілю (підвищення кваліфікації), стажування є не навчанням з метою здобуття освіти, а набуттям окремих професійних навичок та досвіду і включаються до стажу державної служби за умови, якщо особа була направлена (відряджена) органом внутрішніх справ до навчального закладу без звільнення з посади та зі збереженням грошового утримання за штатною посадою.

Відповідачем не надано суду доказів того, що при розгляді звернення ОСОБА_1. про збільшення надбавки за вислугу років, ним були досліджені підстави перебування позивача у Херсонській спеціальній школі міліції (навчання з метою здобуття освіти, підвищення кваліфікації, стажування тощо).

За вказаних обставин, відмова відповідача від зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1. періоду проходження навчання у Херсонській спеціальній школі міліції МВС СРСР з 30.09.1985 по 29.08.1987 не може вважатись обґрунтованою, тобто винесеною з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Керуючись принципом офіційного з'ясування усіх обставин у справі, судом було направлено запит до УМВС України в Миколаївській області з питанням, чи здійснювались виплати заробітної плати курсанту ОСОБА_1 під час його навчання в Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР за період з 01.10.1985 по 29.09.1987, який на той час проходив службу міліціонером військової роти окремого батальйону патрульно-постової служби міліції УВС Миколаївського міськвиконкому.

З направленого до суду листа Відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Миколаївській області від 28.05.2009 №8/738 не вбачається однозначної відповіді на поставлене судом питання.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідач не довів належними засобами доказування правомірність прийняття ним рішення про відмову у зарахуванні до стажу державної служби ОСОБА_1. періоду проходження навчання у Херсонській спеціальній школі міліції МВС СРСР з 01.10.1985 по 29.09.1987.

За вказаних обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача щодо перегляду стажу державної служби станом на 08.04.2005р. і відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоду навчання у Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР у період з 30.09.1985 по 29.08.1987, підлягають задоволенню.

Враховуючи встановлення судом того факту, що рішення про відмову в зарахуванні до стажу державної служби ОСОБА_1 періоду навчання у Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР з 30.09.1985 по 29.08.1987 прийняте відповідачем передчасно, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення про задоволення або відмову у задоволенні вимог позивача, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоду навчання у Херсонській школі міліції.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати з 01.11.2008р. та виплатити позивачу надбавку за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та у подальшому її виплачувати задоволенню також не підлягають, оскільки нарахування та виплата надбавки, встановлення її розміру та порядку виплати відноситься до компетенції відповідача і має бути здійснено останнім на підстав рішення суду, яке набрало законної сили.

Враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст.11, 71, 72, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України у Миколаївській області щодо перегляду стажу державної служби станом на 08.04.2005р. і відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періодів служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985 та навчання у Херсонській спеціальній середній школі міліції МВС СРСР у період з 30.09.1985 по 29.08.1987.

3. Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Миколаївській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період служби на посаді міліціонера з 13.04.1983 по 01.10.1985.

4. В решті позову відмовити.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя М.В. Мавродієва

Постанова оформлена у відповідності до ст.163 КАС України

та підписана суддею 19.10.2009