Постанова від 09.10.2009 по справі 2а-8742/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2009 р. справа № 2а-8742/09/0570

час прийняття постанови: 10 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретарі Кушек Н.А.,

за участю:

представника позивача Воронцової А.О., діє за дов. від 11.08.2009 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області до Територіального міжгалузевого об'єднання «Слов'янськ» про зобов'язання надати довідку про вартість будівельних робіт та зобов'язання припинити будь-які дії по здійсненню будівництва житлово-комплексної забудови,-

ВСТАНОВИВ:

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Територіального міжгалузевого об'єднання «Слов'янськ» про зобов'язання надати довідку про вартість будівельних робіт та зобов'язання припинити будь-які дії по здійсненню будівництва житлово-комплексної забудови.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 19.03.2009 р. головним державним інспектором північного відділу Краматорського управління Інспекції Держбудконтролю у Донецькій області була проведена планова перевірка дотримання вимог діючого законодавства при виконанні будівельних робіт при будівництві житлової комплексної забудови по вулиці Жовтневої Революції і вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську, за результатами якої зафіксовано факт правопорушення ст. 29 Закону України «Про планування і забудову території», а саме, виконання будівельних робіт при будівництві житлової комплексної забудови (26-квартирний житловий будинок з вбудованим торговельним центром) без дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області. Також був складений припис від 19.03.2009 року, яким відповідачу запропоновано припинити будівельні роботи та надати позивачу довідку про вартість будівельно-монтажних робіт, але на теперішній час зазначена довідка позивачу надана не була. Просив зобов'язати відповідача надати довідку про вартість будівельних робіт при будівництві житлової комплексної забудови по вулиці Жовтневої Революції і вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську (4-та черга будівництва 26-квартирний житловий будинок з вбудованим торговельним центром) та зобов'язати припинити будь-які дії по здійсненню будівництва житлово-комплексної забудови за зазначеною адресою.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимог не визнав, зазначивши, що згідно рішення Слов'янського міського виконавчого комітету № 267 від 08.06.1989 р. було отримано дозвіл на будівництво об'єктів житлово-громадянського призначення, забудови житлового кварталу по вулиці Жовтневої Революції та вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську. Однак, згідно наказу від 20.04.2000 року у зв'язку з відсутністю фінансування на зазначеному об'єкті будівництва роботи були зупинені, об'єми незакінченого будівництва тимчасово зупинені та призначений відповідальний за коректировку проектно-сметної документації з розбивкою по чергам будівництва. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та перевіривши надані докази в межах заявлених позовних вимог, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області утворена згідно з наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції, що діє в складі Міністерства регіонального розвитку та будівництва № 47 від 26.10.2007 року та є її територіальним органом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

У відповідності до п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2006р. № 1434, державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.

Згідно п. 3 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області, основним завданням Інспекції є, у тому числі виконання в межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю й нагляду в сфері будівництва, містобудування та архітектури (державний архітектурно-будівельний контроль).

Пунктом 5 цього Положення передбачене право Держархбудінспекції складати протоколи про правопорушення у сфері містобудування і накладати штрафи відповідно до законодавства;

Позивач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області згідно з п. 11-1 вищезазначеного Положення є територіальним органом Держархбудінспекції і здійснює повноваження щодо державного архітектурно-будівельного контролю на підставі Закону України «Про планування та забудову території» та Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 р. № 225, у тому числі щодо видачі замовникам (забудовникам) та реєстрацію в установленому порядку дозволів на виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств, розгляд справ про правопорушення у сфері містобудування і прийняття відповідних рішень.

Відповідач - Територіальне міжгалузеве об'єднання «Слов'янськ» є юридичною особою з присвоєним ідентифікаційним кодом 04634552 та знаходиться за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, б. 77.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач Територіальне міжгалузеве об'єднання «Слов'янськ» здійснює будівництво об'єкта - 26-поверхового житлового будинку з вбудованим торговельним центром по вулиці Жовтневої Революції та вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську Донецької області.

Згідно рішень Слов'янського міського виконавчого комітету № 125/9 від 02.03.1989 року відповідачу було відведено земельну ділянку під будівництво 5-ти поверхового житлового будинку по вулиці Жовтневої Революції та вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську (а.с.36) та № 267 від 08.06.1989 р. про отримання дозволу на будівництво об'єктів житлово-громадянського призначення, забудови житлового кварталу по вулиці Жовтневої Революції та вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську (а.с.37). Начальником Головного управління архітектури та градобудівництва Донецького обласного виконавчого комітету та Головою виконавчого комітету Слов'янської міської ради народних депутатів було затверджено завдання на проектування від 11.08.1989 року (а.с.38-41).

24.02.2009 о 10 год. 00 хв. позивачем була здійснена планова перевірка будівництва вищевказаного об'єкта, під час якої було встановлено, що відповідач виконує будівельні роботи без дозволу на виконання будівельних робіт Інспекції держархбудконтролю у Донецькій області на їх виконання, що є порушенням ст. 29 Закону України «Про планування та забудову території», про що був складений протокол про правопорушення у сфері містобудування від 19.03.2009 року (а.с.5) та припис від 19.03.2009 року, яким було запропоновано зупинити будівельні роботи та отримати дозвіл на виконання будівельних робіт до 24.04.2009 року (а.с.6).

Згідно з ч.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.

У відповідності до ст. 2 цього Закону, справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах Києві та Севастополі, містах обласного значення (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю).

Позивачем була винесена постанова № 58 від 01.04.2009 року, згідно якої для накладення штрафних санкцій директор Територіального міжгалузевого об'єднання «Слов'янськ» - Табарчук І.А. не з'явився і не надав довідку про вартість будівельно-монтажних робіт. Дію даного протоколу про правопорушення у сфері містобудування про усунення допущених порушень необхідно зупинити згідно з п. 6 «Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування» до розгляду даної справи у суді (а.с.9). Відповідач постанову про накладення штрафу не оспорював.

Розмір штрафу повинен був визначитися на підставі даних довідки про вартість виконаних робіт, а саме виконані роботи по забивці пітель, улаштуванню рострвєрки, виконується монтаж блоків стін підвалу (змонтовано 60 відсотків блоків). Тому суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача надати довідку про вартість будівельних робіт при будівництві житлової комплексної забудови по вулиці Жовтневої Революції і вулиці Рози Люксембург - та черга будівництва - 26-квартирний житловий будинок з вбудованим торгівельним центром) у м. Слов'янську Донецької області.

Суд не приймає до уваги пояснення представника відповідача щодо невизнання позовних вимог в частині зобов'язання надати довідку про вартість будівельних робіт при будівництві житлової комплексної забудови по вулиці Жовтневої Революції і вулиці Рози Люксембург - 4-та черга будівництва - 26-квартирний житловий будинок з вбудованим торгівельним центром) у м. Слов'янську Донецької області у зв'язку з тим, що зазначений об'єкт знаходився у стані консервації, тобто згідно Положення про порядок консервації та розконсервації об'єктів будівництва, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 2 від 21.10.2005 року, консервація об'єкта (будови) - комплекс робіт та заходів, пов'язаних із забезпеченням зберігання на визначений довготривалий час об'єкта (будови), на якому припинено будівництво, що включає тимчасові та постійно діючі захисні або конструктивні заходи, які запобігають руйнації об'єкта (будови), оскільки у підтвердження своїх доводів відповідач не надав жодного офіційного документу, який би підтверджував факт консервації зазначеного об'єкту будівництва. Оскільки, відповідно до п. 2 Положення про порядок консервації та розконсервації об'єктів будівництва рішення про консервацію об'єкта (будови) приймаються органами виконавчої влади - головними розпорядниками бюджетних коштів, за поданням відповідних органів виконавчої влади - розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, та суб'єктами господарської діяльності - замовниками (забудовниками) будівництва, які приймали рішення про будівництво об'єкта (будови), що консервується. Органи виконавчої влади, суб'єкти господарської діяльності, які прийняли рішення про консервацію об'єкта (будови), видають наказ або інший розпорядчий документ (далі - розпорядчий документ) про консервацію об'єкта (будови).

У розпорядчому документі про консервацію об'єкта (будови) обов'язково зазначаються: причини, які обумовлюють прийняття рішення про консервацію; термін, на який об'єкт (будова) консервується; джерела фінансування робіт та заходів з консервації, що забезпечують збереження законсервованого об'єкта (будови); термін розроблення документації, необхідної для проведення робіт з консервації об'єкта (будови) та забезпечення збереження устаткування, конструкцій і матеріалів; організація, відповідальна за збереження законсервованого об'єкта (будови), а також за збереження устаткування і матеріалів.

Як вбачається з наказу від 20.04.2000 року у зв'язку з відсутністю фінансування на зазначеному об'єкті будівництва роботи були зупинені, об'єми незакінченого будівництва тимчасово зупинені та призначений відповідальний за коректировку проектно-сметної документації з розбивкою по чергам будівництва (а.с.55). З аналізу зазначеного документу суд приходить до висновку, що він не є розпорядчим документом про консервацію об'єкта (будови), який повинен відповідати п. 2.3 Положення про порядок консервації та розконсервації об'єктів будівництва, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 2 від 21.10.2005 року.

Відповідно до п.4.7 зазначеного Положення, визначено, що після закінчення робіт з консервації об'єкта (будови) Замовник зобов'язаний здати інспекції державного архітектурно-будівельного контролю дозвіл на виконання будівельних робіт та розпорядчий документ про консервацію об'єкта (будови) згідно з вимогами, передбаченими нормативно-правовими актами щодо порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт. На підставі зафіксованого факту порушення ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій», виконання будівельних робіт без дозволу на виконання будівельних робіт, консервація об'єкту була неможливою.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було отримано дозвіл на виконання будівельних робіт № 09/09/03 від 16.04.2009 року (а.с.63), однак суд звертає увагу на те, що зазначений дозвіл було отримано на будівництво адміністративно-житлового корпусу по вулиці Жовтневої Революції та вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську Донецької області, що відповідає 3 черзі будівництва житлового будівництва на зазначеній земельній ділянці, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради від 28.08.2008 року № 509/2.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі та Територіальне міжгалузеве об'єднання «Слов'янськ» зобов'язано надати довідку про вартість будівельних робіт при будівництві житлової комплексної забудови по вулиці Жовтневої Революції і вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську (4-та черга будівництва 26-квартирний житловий будинок з вбудованим торговельним центром) та зобов'язано припинити будь-які дії по здійсненню будівництва житлово-комплексної забудови за зазначеною адресою.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області до Територіального міжгалузевого об'єднання «Слов'янськ» про зобов'язання надати довідку про вартість будівельних робіт та зобов'язання припинити будь-які дії по здійсненню будівництва житлово-комплексної забудови - задовольнити.

Зобов'язати Територіальне міжгалузеве об'єднання «Слов'янськ» (84100, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, б. 77) надати довідку про вартість будівельних робіт при будівництві житлової комплексної забудови по вулиці Жовтневої Революції і вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську (4-та черга будівництва 26-квартирний житловий будинок з вбудованим торговельним центром).

Зобов'язати Територіальне міжгалузеве об'єднання «Слов'янськ» (84100, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, б. 77) припинити будь-які дії по здійсненню будівництва житлово-комплексної забудови по вулиці Жовтневої Революції і вулиці Рози Люксембург у м. Слов'янську (4-та черга будівництва 26-квартирний житловий будинок з вбудованим торговельним центром).

Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 09 жовтня 2009 року в присутності представника позивача.

Повний текст постанови складений 13 жовтня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Тарасенко І.М.