Україна
20 серпня 2009 р. справа № 2а-11994/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І. В.
при секретарі Могілевському А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Асадчий М.В. дов. від 14.01.2009р. №565/10/10
відповідача: Жаркова Л.І. дов. від 20.08.09р. № 4
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державної податкової інспекції у м. Дзержинську
до Державного підприємства „Дзержинськвантажтранс”
про стягнення податкового боргу за рахунок активів
Державна податкова інспекція у м. Дзержинську (надалі - позивач, ДПІ у м. Дзержинську) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державного підприємства „Дзержинськвантажтранс” (надалі - відповідач, ДП „Дзержинськвантажтранс”) про стягнення податкового боргу за рахунок активів.
Позов мотивовано тим, що відповідач є платником податку на додану вартість, а тому в силу вимог Закону України «Про податок на додану вартість» зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати вказаний податок.
Однак, підприємство відповідача, в порушення вимог даного закону, не перерахувало до Державного бюджету України самостійно нараховану суму податку. Загальний розмір заборгованості на теперішній час складає 1 380 157 грн. 84 коп.
До судового засідання позивачем надано уточнення до позовної заяви, де вказано, що згідно акту звірки податкового боргу, станом на 20.08.2009р. сума податкового боргу збільшилась та становить 1 547 594 грн. 66 коп.
Відповідачем надана заява про визнання позовних вимог у сумі 1 547 594 грн. 66 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, з урахуванням збільшення позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні позов у розмірі 1 547 594 грн. 66 коп. визнав, вказав, що заборгованість склалась через тяжке фінансове становище підприємства, підтримав заяву про визнання позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-
Державне підприємство „Дзержинськвантажтранс” є юридичною особою, заснованою на державній власності згідно з наказом Міністерства вугільної промисловості України від 25 вересня 2006 р. № 478 „Про реорганізацію вантажно-транспортної системи вугільної галузі” та належить до сфери управління міністерства вугільної промисловості України та зареєстроване виконавчим комітетом Дзержинської міської ради Донецької області 22.12.2006р.
Станом на момент розгляду справа у ДП „Дзержинськвантажтранс” існує податкова заборгованість у загальній сумі 1 547 594 грн. 66 коп. (із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог).
До судового засідання відповідачем надана заява про визнання позовних вимог у сумі 1 547 594 грн. 66 коп.
Відповідно ч. 1,3 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частинами 3, 4 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї небудь права, свободи або інтереси.
На підставі викладеного суд приймає вказану заяву до уваги, крім того, суд вбачає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991 № 1251-ХІІ (із змінами та доповненнями), платники податків зобов'язані перерахувати нараховані суми податкових платежів у встановлені законом строки.
Податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1 374 900 грн. 00 коп., виник у зв'язку із несплатою узгоджених податкових зобов'язань та підтверджується:
- Податкова декларація з податку на додану вартість № 15359 від 19.01.09 на суму 254363,00 грн.(з них сплачено - 63588,62 грн.). Борг складає - 190774,38 грн.
- Податкова декларація з податку на додану вартість № 741 від 18.02.09 на суму 243344,00 грн. (з них сплачено - 0,00 грн.).
- Податкова декларація з податку на додану вартість № 1282 від 19.03.09 на суму 194153,00 грн. (з них сплачено - 0,00 грн.).
- Податкова декларація з податку на додану вартість № 2862 від 14.04.09 на суму 282928,00 грн. (з них сплачено - 0,00 грн.).
- Податкова декларація з податку на додану вартість № 4805 від 19.05.09 на суму 208426,00 грн. (з них сплачено - 0,00 грн.).
- Податкова декларація з податку на додану вартість № 5591 від 19.06.09 на суму 182036,00 грн. (з них сплачено - 0,00 грн.).
- Основний платіж по акту документальної перевірки (корінець податкового повідомлення-рішення від 02.03.2009р. № 0000052342 на суму 9650 грн. 00 коп.).
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 вказаного Закону податкове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Зазначене узгоджене податкове зобов'язання відповідачем сплачене частково у сумі 63 588 грн. 62 коп., тобто залишок заборгованості з ПДВ, яка самостійно визначена платником податку складає 1 311 311 грн.38 коп.
Крім того, станом на 09.07.09р. існує сума податкового зобов'язання, визначеного податковим органом, у розмірі 44 665 грн. 41 коп., що підтверджується:
- штрафними санкціями з ПДВ (корінець податкового повідомлення-рішення від 02.03.09р. № 0000052342 на суму 4825 грн. 00 коп.), не сплачені відповідачем.
- штрафними санкціями на підставі п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” корінець податкового повідомлення-рішення № 000012150 від 04.02.09р. на суму 29036 грн. 00 коп.). не сплачені відповідачем.
- штрафними санкціями на підставі п.17.1.7 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (корінець податкового повідомлення-рішення № 0001671500 від 27.03.09р. на суму 991 грн. 08 коп.), не сплачені відповідачем.
- штрафними санкціями на підставі п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (корінець податкового повідомлення-рішення № 0001911500 від 05.05.09р. на суму 9813 грн. 33 коп.), не сплачені відповідачем.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», у випадку визначення суми податкового зобов'язання податковим органом платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 5.2.1 п.5.2 ст.5 вказаного закону встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно пп.. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 даного закону, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
З урахуванням положень пункту 16.2 статті 16 цього Закону керівник відповідного контролюючого органу (або його заступник) може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги платника податків понад строки, визначені в абзаці першому цього підпункту, але не більше шістдесяти календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці першому цього підпункту.
Остаточне рішення вищого (центрального) органу контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку.
Відповідачем суми податкового зобов'язання нараховані вказаними вище податковими повідомленнями рішеннями у адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались.
Згідно пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 зазначеного Закону узгоджена сума податкових зобов'язань, не сплачена у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника.
Відповідно до пп.16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
За несвоєчасне погашення податкового боргу з податку на додану вартість відповідачу нарахована пеня в сумі 24 181 грн. 05 коп.
На виконання вимог ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу направлялись: перша податкова вимога № 1/43 від 08 жовтня 2008р., друга податкова вимога № 2/51 від 11 листопада 2008р., які відповідачем отримані, що підтверджується наданими позивачем копіями зазначених податкових вимог із підписами посадових осіб відповідача (наявні в матеріалах справи).
15.12.2008р. заступником начальника ДПІ у м. Дзержинську було прийняте рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, копія якого знаходиться в матеріалах адміністративної справи.
Таким чином, вжиті на виконання вимог Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не сприяли погашенню податкової заборгованості ДП „Дзержинськвантажтранс”.
Відповідно до п.11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” одними з функцій ДПІ є подача позовів до підприємств, установ, організацій і громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їхнього майна.
Враховуючи викладене суд вбачає достатність підстав для задоволення позовних вимог ДПІ у м. Дзержинську та стягнення з ДП „Дзержинськвантажтранс” податкового боргу у розмірі 1 547 594 грн. 66 коп.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 112, 136, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Заяву Державного підприємства „Дзержинськвантажтранс” про визнання позовних вимог у сумі 1 547 594 грн. 66 коп. прийняти.
2. Позов Державної податкової інспекції у м. Дзержинську до Державного підприємства „Дзержинськвантажтранс” про стягнення податкового боргу за рахунок активів у розмірі 1 547 594,66 грн. задовольнити.
3. Стягнути з Державного підприємства „Дзержинськвантажтранс” (ЄДРПОУ 34686338, 85200, Донецька обл. м. Дзержинськ, вул. Леніна, 9) на користь Державного бюджету України (р/р 31119029700029 в ГУ ДК України у Донецькій області, МФО 834016, отримувач УДК у м.Дзержинську 34687216) суму податкового боргу у розмірі 1 547 594грн. 66 коп.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 25 серпня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Буряк І. В.