02 лютого 2017 р. Справа № 804/9062/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Підприємство Дніпродзержинської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області № 34" до Східного офісу Держаудитслужби про скасування рішення, -
28.10.2016 року Державне підприємство «Підприємство Дніпродзержинської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області № 34» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить скасувати частину 4 розділу 4.2 рішення акту від 13.09.2016 року № 08-20/26 та пункту 2, 3 вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 29.09.2016 року № 04-08-05-15/7336.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він не згодний із рішенням фінансової інспекції, оскільки ним не допускалось порушень при виплаті грошового забезпечення.
В судовому засіданні було задоволено клопотання представника Східного офісу Держаудитслужби про заміну відповідача по справі правонаступником у зв'язку із реорганізацією Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 29.06.2016 року по 06.09.2016 року працівниками Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Державному підприємстві «Підприємство Дніпродзержинської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області № 34» за період з 01.01.2014 року по 30.06.2016 року.
За результатами ревізії 13.09.2016 року складений акт №08-20/26, у пункті 4.2 якого зазначено, що встановлені такі порушення:
- безпідставне списання бензину на загальну суму 255.70 грн. по причині оформлення подорожніх листів по двох автотранспортних засобах одночасно на одного водія за один той самий день та в однакові години (порушення відшкодовано повністю в сумі 255,70 гри шляхом внесення коштів в касу підприємства);
- зайву оплату за послуги електропостачання по гаражу підприємства в сумі 7240,71 гри (порушення відшкодовано повністю в сумі 7240,71 грн. шляхом зарахування переплати по розрахунках за комунальні послуги);
- не донараховано працівникам підприємства заробітної тати (надбавки за святкові дні, відпускні) в сумі 1298,98 грн. (порушення відшкодовано повністю в сумі 1298,98 грн. шляхом донарахування заробітної плати за липень поточного року);
- нарахування та виплату заробітної плати за виконання роботи працівників в іншій юридичній особі без наказів директора на суму 31147,09 грн., та відповідне перерахування коштів підприємства до фондів соціального страхування на суму 10032,11 грн.;
- завищення вартості виконаних будівельних робіт по причині застосування не вірної ресурно-економічної норми на загальну суму 981,88 гри (в період ревізії порушення відшкодовано частково за рахунок винної особи в сумі 100,0 грн. шляхом внесення в касу підприємства);
- заниження в обліку кредиторську заборгованості станом на 01.07.2016 за послуги з теплопостачання в сумі 223321,10 грн., по причинні не надання установою актів здачі-прийняття послуг (в період ревізії порушення усунено шляхом відображення по обліку кредиторської заборгованості в сумі 223321,10 грн.).
29.06.2016 року Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області складено вимогу 04-08-05-15/7336, у пункті 2,якої зазначено, що підприємством протягом 2014-2015 і перше півріччя 2016 року зайво нарахована та виплачено заробітну плату на загальну суму 31147,09 внаслідок безпідставного нарахування надбавки за роботу у нічний час, вихідні та святкові дні та у понаднормовий час, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) підприємству на відповідну суму.
Також у пункті 3 зазначено, що в порушення ст. 7,8 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № №2464/УІ, на зайво нараховану заробітну плату проведено нарахування внесків на суму 10032,11 грн., що призвело до матеріальної шкоди (збитків) підприємству на відповідну суму.
Вирішуючи спір суд зазначає, що за змістом частини першої статті 13 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-XII) дії або бездіяльність службових осіб державної контрольно-ревізійної служби можуть бути оскаржені в судовому або адміністративному порядку.
Диспозиція цієї статті передбачає оскарження дій службової особи, які пов'язані з порушенням порядку проведення перевірки (ревізії), наприклад із порушенням трудового розпорядку такою особою під час проведення ревізії; дій, які полягають у перевищенні повноважень службовою особою щодо обмеження прав у можливості ознайомлення з результатами контрольного заходу, (ревізії); дій щодо проведення ревізії без установлених законом підстав та/або з порушенням чинного законодавства тощо.
Дії службової особи щодо включення до акта певних висновків не можуть бути предметом розгляду у суді, оскільки відповідно до пункту 3 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта. Це свідчить про те, що дії, пов'язані з включенням до акта висновків, є обов'язковими, тоді як самі висновки такими не є.
Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Висновки, викладені у акті, не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Водночас судження контролюючого органу про порушення вимог законодавства є висновками тільки контролюючого органу, зазначення яких в акті перевірки не суперечить чинному законодавству. Такі твердження акта можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені згадувані висновки акта.
Отже, предметом оскарження відповідно до статті 13 Закону № 2939-XII є дії чи бездіяльність службових осіб, якщо вони обмежують чи порушують права, свободи чи законні інтереси особи.
Враховуючи викладене, суд вважає що акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Також суд зазначає, що згідно з Положенням Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів <…> (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону № 2939-ХІІ, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Таким чином суд дійшов висновку, про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
При цьому оскаржувані пункти вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області вказують на виявлені збитки та їхній розмір.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Підприємство Дніпродзержинської виправної колонії Управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області № 34" до Східного офісу Держаудитслужби про скасування рішення відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 07 лютого 2017 року
Суддя ОСОБА_1