Постанова від 08.02.2017 по справі 804/45/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 р. Справа № 804/45/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіон» до Дніпропетровської митниці ДФС про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

04.01.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Регіон» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпропетровської митниці ДФС, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Дніпропетровської митниці ДФС про визначення коду товарів від 16.11.2016 року № КТ-110000013-0298-2016.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не погоджується із рішенням про визначення коду товарів від 16.11.2016 року № КТ-110000013-0298-2016, вважає його протиправним оскільки позивач здійснив декларування товарів керуючись поясненнями УКТЗЕД та інформацією, яка міститься в технічний документації на товар. Натомість митним органом безпідставно прийняте рішення, яки визначено коди товарів відмінні від тих які зазначені в декларації позивача.

Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити, доводи викладені в позовні заяві підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити. .

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити позов, з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем на підставі контракту від 01.10.2015 року № 1257пст на постачання продукції та рахунку-фактури від 07.11.2016 року № ТДУП0000671 за митною декларацією № 110010000/2016/007815 від 14.11.2016 року було заявлено до митного оформлення товар:

- за кодом 84831095 - сталеві елементи передач, представлені окремо. Колесо ведуче 1080.33.58 - 4 шт., колесо ведуче 1041.06.114 (1080.33.58) - 2 шт.; входять до складу механізму ходу гусеничного екскаватора СКГ-5; призначені для забезпечення руху гусеничного ланцюга. Сухар 1080.30.05-10 шт. Матеріал - чавун АСЧ-2. Входить до складу муфти перемикання редуктора ходу екскаватора ЕКГ-5А. Призначений для ущільнення муфти перемикання в редукторі ходу екскаватора ЕК-5А. УКТЗЕД «НОМЕР_1», ставка мита - 0 % від вартості товару;

- за кодом 84314920 - частини гусеничного екскаватора ЕКГ-5А. Вісь опорна 1080.33.63 - 1 шт., матеріал - сталь 38ХГН, входить до складу гусеничного екскаватора ЕКГ-5А, призначена для скріплення опорних коліс до рами гусеничного екскаватора ЕКГ-5А. УКТЗЕД «НОМЕР_2», ставка мита - 0 % від вартості товару

Не погодившись з визначеним кодом товарів Дніпропетровською митницею ДФС було направлено запит до відділу класифікації товарів з метою визначення коду та опису товару за УКТЗЕД.

16.11.2016 року Дніпропетровською митницею ДФС прийнято рішення про визначення коду товарів № КТ-110000013-0298-2016, в якому зазначено що:

- товари - «ходові колеса до гусеничної техніки Колесо ведуче 1080.33.58-4 од. Колесо ведуче 1041.06.114 (1080.33.58) -2 од. Входить до складу механізму ходу гусеничного екскаватору ЭКГ -5.Призначені для забезпечення руху гусеничного ланцюга», код товару згідно УКТЗЕД - НОМЕР_3;

- товари - «ущільнення з чорних металів, входить до складу муфти перемикання редуктора ходу екскаватора Сухар 1080.30.05-10 од. Матеріал чавун АСЧ-2. Входить до складу муфти перемикання в редукторі ходу екскаватора ЕКГ 5 А», код товару згідно УКТЗЕД - НОМЕР_4;

- товари «Частини гусеничного екскаватора ЕКГ 5А Вісь опорна 1080.33.63-1 од. Матеріал сталь 38ХГН. Входить до складу гусеничного екскаватора ЭКГ 5А Призначена для кріплення опорних коліс до рами» код товару згідно УКТЗЕД - НОМЕР_5.

Для зазначених груп товарів з такими кодами УКТЗЕД передбачена ставка імпортного мита - 5 % від вартості товару.

Відповідно до частини 1 статті 248 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, зокрема: код товару згідно з УКТ ЗЕД; фактурна вартість товарів; митна вартість товарів та метод її визначення; суми митних платежів (стаття 257 МК України).

Відповідно до пункту 12 частини 2 статті 544 Митного кодексу України одним із основних завдань митної служби України є ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності УКТ ЗЕД), яка за приписами частин 1, 2 статті 67 Митного кодексу України складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.

В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.

За приписами статті 69 Митного кодексу України органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

На вимогу посадової особи органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.

Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням органу доходів і зборів щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

Відповідно до пункту 9 розділу ІІІ Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 650, якщо для вирішення питання класифікації товару виникає потреба в спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки, то митний орган може звернутися до спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або до іншої експертної установи (організації).

Залучення спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або іншої експертної установи (організації) здійснюється у разі:

- виникнення необхідності ідентифікації або лабораторної перевірки характеристик товарів, визначальних для їх класифікації;

- виникнення складних питань при класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕТ вирішення яких потребує експертних досліджень.

Таким чином, код товару по УКТ ЗЕД визначається декларантом або митним органом при здійсненні митного контролю у випадку зазначення декларантом невірного коду.

Пунктом 3 розділу І Порядком роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, встановлено, що класифікація товару - це визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, передбачених Законом України “Про митний тариф України”, з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи на виконання статті 68 МК України, до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України", що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів.

Законом України “Про митний тариф” від 19 вересня 2013 року № 584-VII митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.

Згідно пояснень до УКТЗЕД товарами, що входять до товарної позиції НОМЕР_1 є - деякі механічні частини, що використовуються для передачі потужності від зовнішніх силових агрегатів до однієї або декількох машинах; деякі внутрішні частини машини, використовувані для передачі потужності до різних частин тієї ж самої машини. До них відносяться вали трансмісійні і кривошипи, корпуси підшипників, зубчасті передачі та зубчасті колеса зібрані з валами, зубчасті колеса, ланцюгові зірочки та інші елементи передач, представлених окремо з чавуну або сталі.

Згідно технічної документації, товар «колесо ведуче 1080.33.58 - 4 шт., колесо ведуче 1041.06.114 (1080.33.58) - 2 шт.» призначені для використання виключно з екскаваторами ЭКГ-5, як сталеві елементи передач призначені для передачі потужності до гусениці для забезпечення руху гусеничного екскаватора, отже повинні класифікуватися в товарній позиції НОМЕР_1.

До групи 73 включається визначена кількість специфічних виробів, що включаються до товарних позицій 7301 - 7324, а до товарних позицій 7325 та 7326 відноситься група виробів, неспецифічних і не включених у групу 82 або 83, і які не попадають в інші групи Класифікації, виготовлених з чорних металів (у тому числі з ливарного чавуну, визначеного в Примітці 1 до цієї групи) або зі сталі.». Товар «Сухар 1080.30.05 - 10 шт.» є частиною муфти перемикання редуктору ходу гусеничного екскаватора ЕКГ-5., тому за призначенням повинен класифікуватися в іншій групі Класифікації, а саме в товарній позиції НОМЕР_1.

До товарної позиції 8431 (НОМЕР_2) належать - гусеничні чи колісні шасі, несамохідні, обладнані механізмом повороту або іншими обертовими пристроями. К ним відносяться талі та підіймачі, крім скіпових підіймачів; лебідки та кабестани; домкрати, суднові дерик-крани; підіймальні крани різних типів, включаючи кабельні крани; ферми підіймальні пересувні, портальні навантажувачі та візки з підіймальним краном, автонавантажувачі з вилковим захватом; інші навантажувачі, оснащені підіймальним чи вантажно-розвантажувальним обладнанням, Інші машини та пристрої для підіймання, переміщення, навантажування або розвантажування (наприклад, ліфти, ескалатори, конвеєри, канатні дороги), Самохідні бульдозери з неповоротним та поворотним відвалом, грейдери, планувальники, скрепери, механічні лопати, екскаватори, одноківшові навантажувачі, машини трамбувальні та дорожні котки, інші машини та механізми для переміщування, планування, профілювання, розроблення, вирівнювання, трамбування, ущільнення, виймання або буріння ґрунту, корисних копалин або руд; обладнання для забивання та витягування паль; обладнання снігоприбиральне плужне та роторне, тощо зі сталі або чавуну.

Згідно технічної документації «вісь опорна 1080.33.63 - 1 шт.», що входить до складу гусеничного екскаватору та призначена для використання виключно з екскаваторами ЕКГ-5, для кріплення опорних коліс до рами екскаватора, отже відноситься в товарній позиції НОМЕР_2, як частина екскаватора.

Також суд зазначає, що позивачем надані висновки Державного підприємства «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» від 01.02.2017 року № 113/10-1, № 113/10-2 та № 113/10-03, в яких фахівцями підприємства зроблено такі висновки:

- вісь опорна креслення 1080.33.63, що входить до складу гусеничного ходу екскаватора ЭКГ-5А, може бути віднесено до коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2;

- сухар креслення 1080.30.05, що входить до складу муфти перемикання редуктора ходу екскаватора ЭКГ-5А, може бути віднесено до коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2;

- Колесо ведуче креслення 1080.33.58. що входить до складу гусеничного ходу екскаватора ЭКГ -5А, може бути віднесено до коду УКТ ЗЕД НОМЕР_1.

За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення Дніпропетровської митниці ДФС про визначення коду товарів від 16.11.2016 року № КТ-110000013-0298-2016 є протиправними та підлягають скасуванню.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіон» до Дніпропетровської митниці ДФС про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення Дніпропетровської митниці ДФС про визначення коду товарів від 16.11.2016 року № КТ-110000013-0298-2016.

Стягнути з Дніпропетровської митниці ДФС за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Регіон» судовий збір в сумі 1378 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 13 лютого 2017 року

Суддя ОСОБА_1