Постанова від 14.06.2017 по справі 766/8230/17

Справа № 766/8230/17

н/п 2-а/766/1774/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2017 року Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Майдан С.І., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення (протокол №14 від 15.05.207) Херсонського об'єднаного управління пенсійного фонду України Херсонської області; зобов'язати Херсонське об'єднане управління пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до довідки №381 від 24.04.2017 року, виданої Національним банком України, з урахуванням інших виплат за три роки, тобто з 01.05.2014 року на термін - довічно та з урахуванням ст. 37 Закону України «Про державну службу» 90 % від заробітну (доходу), за нормою, яка діяла на час призначення пенсії та без обмеження граничного розміру та відшкодувати з Державного бюджету України суму судового збору в сумі 640 грн.

Позивачка свої вимоги обґрунтовує тим, що 15.05.2017 року вона звернулася до Херсонського об'єднаного управління Пенсійному фонді України Херсонської області із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Згідно протоколу від 15.05.2017 року № 14 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області, позивачці відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав.

Позивачка вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною, безпідставною та необґрунтованою.

Представник відповідача по справі надав суду заперечення щодо адміністративного позову, в яких просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі за необґрунтованістю.

Дослідивши матеріали справі, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Судом встановлено, що предметом даного позову є дії суб'єкту владних повноважень - Херсонське обласне управління Пенсійного фонду України Херсонської області по проведенню перерахунку пенсії, а тому відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, справа повинна розглядатися в порядку скороченого провадження.

19.05.2017 року ухвалою суду було відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії.

Положеннями ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Відповідно до ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Позивачка перебуває на обліку в Управлінні з 05.02.2007 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII.

Відповідно до ст. 37 вказаного Закону (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ст. 37-1 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою КМ України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (15.05.2017 року) не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже, суддя приходить до висновку, що право позивачки на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У зв'язку з цим, суддя вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, що зазначено в довідці №381, виданої ОСОБА_1 Національним банком України від 24.04.2017 року є протиправними.

Окрім того, відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Тому, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки №381 від 24.04.2017 року, виданої Національним банком України, починаючи з 01.05.2017 року з урахуванням ст. 37 Закону України «Про державну службу» 90 % від заробітну (доходу), за нормою, яка діяла на час призначення пенсії та без обмеження граничного розміру.

Заявлені позовні вимоги позивачки про перерахунок пенсії з 01.05.2014 року є безпідставними та задоволенню не підлягають в частині зобов'язання здійснити перерахунок з 01.05.2014 року по 01.05.2017 року, оскільки ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії тільки 15.05.2017 року.

Керуючись ст.ст.183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення (протокол №14 від 15.05.207) Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області.

Зобов'язати Херсонське об'єднане управління пенсійного фонду України Херсонської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до довідки №381 від 24.04.2017 року, виданої Національним банком України, з урахуванням інших виплат за три роки, тобто з 01.05.2017 року з урахуванням ст. 37 Закону України «Про державну службу» 90 % від заробітну (доходу), за нормою, яка діяла на час призначення пенсії та без обмеження граничного розміру.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської областіза рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1судовий збір у розмірі 640,00 гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського адміністративного апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області. протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. І. Майдан