Постанова від 01.06.2017 по справі 766/5425/17

Справа № 766/5425/17

н/п 2-а/766/1599/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2017 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С. І.

при секретарі Кліментовській О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувсь до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення (протокол №32 від 09.03.2017 року) УПФ України у м. Херсоні, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по довідкам Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації від 02.03.2017 року №05-12/73, №05-12/73/1, №05-12/73/2 та Херсонського обласного центру зайнятості від 24.02.2017 року №21/09/648/17, починаючи з 01.03.2017 року та з урахуванням ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 80 % від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії та стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача суму судового збору в сумі 640,00 грн.

Позивач та її представник в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені. Представник позивача на адресу суду подав заяву, в якій просив справу розглянути в письмовому провадженні та зазначив, що позов підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав на адресу суду заяву, в якій вказав, що не заперечує проти розгляду справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч. ч. 4, 6 ст. 128 КАС України, суд розглядає справу у відсутності позивача та відповідача у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Херсоні з 15.01.2014 р. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723.

03.03.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до ЗУ « Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ на підставі довідок Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації від 02.03.2017 року №05-12/73, №05-12/73/1, №05-12/73/2 та Херсонського обласного центру зайнятості від 24.02.2017 року №21/09/648/17 про складові заробітної плати.

Відповідно до рішення управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, яке оформлене протоколом №32 від 09.03.2017 р., позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за відсутністю законодавчих підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 37 вказаного Закону (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ст. 37-1 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою КМ України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (03.03.2017року) не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже, суддя приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У зв'язку з цим, суддя вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, що зазначено в довідках №05-12/73, №05-12/73/1, №05-12/73/2 від 02.03.2017 року, виданих Управлінням капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації та довідці №21/09/648/17 від 24.02.2017 року, виданої Херсонським обласним центром зайнятості є протиправними.

Окрім того, відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суддя вважає неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру його пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати, та необхідності зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.03.2017 року на підставі довідок №05/12/73, №05-12/73/1, №05-12/73/2 від 02.03.2017 року, виданих Управлінням капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації та довідки №21/09/648/17 від 24.02.2017 року, виданої Херсонським обласним центром зайнятості без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993, ст.ст.8, 9, 10, 11, 71, 128, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні діїзадовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 32 від 09.03.2017 року) Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області.

Зобов'язати Херсонське об'єднане управління пенсійного фонду України Херсонської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 по довідкам Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації від 02.03.2017 року №05/12/73, №05-12/73/1, №05-12/73/2 та Херсонського обласного центру зайнятості від 24.02.2017 року №21/09/648/17 починаючи з 01.03.2017 року з урахуванням статті 37 Закону України «Про державну службу» 80 % від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Стягнути з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської областіза рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 640,00 гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського адміністративного апеляційного суду через Херсонський міський суд м. Херсона протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С.І. Майдан