Справа №522/1820/16
Провадження №2а/522/912/17
29 червня 2016 року Приморський районний суд м.Одеси у складі:
головуючого - судді Чернявської Л.М.
при секретарі Прусс О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про стягнення невиплаченої незаконно відміненої пенсії,
ОСОБА_1 звернувся до суду 05.02.2016 року з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про стягнення невиплаченої незаконно відміненої пенсії. 21.11.2016 року до суду надійшли останні уточненні позовні вимоги позивача (а.с.56). Позивач просить: визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови йому у поновлені виплати незаконно відміненої раніше призначеної пенсії; зобов'язати відновити виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 06.06.2013 року, як інваліду 3 групи з розрахунку 200% мінімальної пенсії за віком, яка була призначена у 2005 році, і виплачувати поновлену пенсію в подальшому з урахуванням змін мінімального розміру пенсії за віком; зобов'язати відповідача відновити виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з урахуванням мінімальної пенсії за віком як ліквідатору Чорнобильської АЕС першої категорії відповідно до ухвали Вищого адміністративного суду України від 06.06.2013 року, та виплачувати додаткову пенсію в подальшому з урахуванням змін мінімального розміру пенсії за віком; зобов'язати врахувати при обчислені пенсії премію у розмірі не 10% посадового окладу, а 33.3 % місячного фонду грошового забезпечення, яку він отримував на час звільнення з військової служби у 2005 році. Мотивує свої вимоги тим, що Верховна рада України 15.07.2015 року прийняла ЗУ № 614-8 «Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення». Цим Законом внесені зміни до ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Ця стаття доповнена частиною третьою та вступила у законну силу з 01.01.2016 року. Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом № 48/с-11 від 28.01.2016 року відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, в зв'язку з чим останній звернувся до суду з зазначеним позовом.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час та місце судового засідання були сповіщенні належним чином, в матеріалах справи міститься заперечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, заява представника відповідача про розгляд справи за його відсутності та заява представника позивача про розгляд справи за його відсутності, останній позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Матеріалами справи встановлено, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.06.2013 року залишено без змін постанову Приморського районного суду м. Одеси від 04.07.2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2012 року по справі № 2а-3003/11, якими головне управління було зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням підвищення до пенсії як інваліду війни 3 групи в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком та премії у розмірі 33,3 % місячного фонду грошового забезпечення за період з 11.12.2010 по 04.07.2011 року.
Суд зауважує, що якщо судовим рішенням вказано за який період зобов'язано здійснити перерахунок пенсії, а саме, зазначено початкову та кінцеву дати дії зобов'язання, рішення виконується у точній відповідності до цих умов. В подальшому, після сплину кінцевої дати перерахунку розмір пенсії визначається відповідно до чинного на той момент пенсійного законодавства.
Також, постановою Приморського районного суду м. Одеси від 01.11.2011 року по справі № 2а-5842/11, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.08.2013, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано головне управління поновити виплату раніше призначеної пенсії Позивачу з 05 липня 2011 року з урахуванням 200 % від мінімальної пенсії за віком як ветерану війни інваліду війни, поновити виплату раніше призначеної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 05 липня 2011 року з урахуванням 50 % від мінімальної пенсії за віком та врахувати при обчисленні пенсії з 05 липня 2011 року премію у розмірі 33,3 % місячного фонду грошового забезпечення.
Однак, постановою Вищого адміністративного суду України від 15.05.2014 касаційну скаргу головного управління задоволено частково, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 01.11.2011 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.08.2013 року скасовано, адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління задоволено частково та зобов'язано головне управління нараховувати та виплачувати щомісячну додаткову пенсію як особі, постраждалій від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду ІІІ групи згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 50% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04.07.2011 по 23.07.2011 з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України від 25 листопада 2014 року вказану постанову суду касаційної інстанції залишено без змін.
Судом касаційної інстанції було встановлено, що Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Прикінцеві положення доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року.
На виконання пункту 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року № 3491-VI Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 6 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка відповідно до пункту 5 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10 червня 1997 року № 503/97 набрала чинності з 23 липня 2011 року.
У зв'язку з прийняттям зазначеного нормативно-правового акту норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 23 липня 2011 року застосовуються у порядку та розмірах встановлених наведеним законом, а з 23 липня 2011 року у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. З 01 січня 2012 року дана постанова втратила чинність у зв'язку із закінченням строку її дії.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення " від 15.07.2015 № 614-VIII статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною третьою такого змісту:"Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".
Однак дані зміни в законодавстві ніяким чином не стосуються пенсійного забезпечення Позивача, оскільки у ОСОБА_1 не було змін розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та не було введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Пенсія Позивача виплачується згідно вимог чинного законодавства, підстави для її перерахунку на даний момент відсутні, тому, відповідно, і вини головного управління при визначенні розміру пенсії Позивача немає.
З урахуванням уточнень позивач просить здійснити йому підвищення до пенсії як інваліду війни 3-ї групи у розмірі 200% державної пенсії від мінімальної пенсії за віком з 01.01.2016 року.
Суд зауважує, що Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " № 3551-XII від 22.10.1993, який на сьогоднішній день є діючим законодавчим актом, зокрема, ст. 13, зазначено, що інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Позивач є інвалідом війни ІІІ групи йому виплачується підвищення до пенсії у розмірі 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що становить 339 грн.
Також, постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 23.11.2011№ 1210, зокрема частиною 13, зазначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: 1) особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; інвалідам II групи - 379,6 гривні; інвалідам III групи - 284,7 гривні.
Оскільки Позивач належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом 3 групи, йому виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 28,7 грн.
Також згідно довідки про розмір грошового забезпечення позивача, на підставі якої йому було призначено пенсію, премія становить 10% грошового забезпечення.
Суд дійшов висновку, що головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює виплату пенсії позивачу у встановлених законодавством розмірах.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Позиція головного управління щодо проведення відповідних доплат та перерахунків позивачу відповідно до чинних законодавчих актів підтверджена постановою пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012 № 4 "Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" де чітко зазначено, що вирішуючи питання про дію закону в часі, судам необхідно враховувати, що чинність закону чи окремих його положень припиняється законодавчим органом, шляхом прийняття відповідного закону або автоматично, у зв'язку із закінченням строку, на який розрахована дія закону (закони про Державний бюджет України на відповідний рік тощо).Крім того, в постанові Пленуму, зазначено що у разі наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше.
Також необхідно враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 №3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти КМУ під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Правомірність дій органів Пенсійного фонду України також підтверджена судовою практикою. Зокрема, ухвалою Вищого Адміністративного Суду України (від 04.06.2013 у справі К/9991/61320/12), постановою Верховного Суду України (від 31.03.2014 у справі № 21-37а14), ухвалою Європейського суду з прав людини (03.06.2014 заява №43331/12).
Так, Європейський суд з прав людини констатує, що подальше виконання рішень суду щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" закінчується, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати, було внесено зміни.
Законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому.
Таким чином, з врахуванням зазначеного вище, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 158 -163, 167 КАС України, суд -
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про стягнення невиплаченої незаконно відміненої пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня отримання копії.
Суддя
Приморського районного
суду міста Одеси Чернявська Л.М.
29.06.2017