Ухвала від 21.06.2017 по справі 649/119/17

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

21 червня 2017 року м. Київ К/800/20113/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Швед Е.Ю., перевіривши касаційну скаргу Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області

на постанову Великолепетинського районного суду Херсонської області від 03 квітня 2017 року

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року

у справі № 649/119/17

за позовом ОСОБА_1

до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області

про визнання дії протиправними та перерахунок і виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, в якому просила визнати дії протиправними та здійснити перерахунок і виплату пенсії.

Постановою Великолепетиського районного суду Херсонської області від 03 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року, позов задоволено частково. Визнано протиправні дії відповідача в частині невключення в розрахунок пенсії позивачу сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування. Зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування згідно з оновленої форми довідки від 04 вересня 2013 року № 15-1. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга відповідача, в якій він, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Доводи касаційної скарги мотивовані тим, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення не можуть бути враховані для розрахунку пенсії державним службовцям, оскільки ці виплати є одноразовими та не передбачені в переліку складових заробітної плати згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу".

Як вбачається з доданих до касаційної скарги судових рішень, позивачка вийшла на пенсію державного службовця, перебуває на обліку в Каховському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію за віком з 13 серпня 2012 року.

При первинному нарахуванні пенсії, яка була нарахована в розмірі 70% від заробітної плати позивача, до складу заробітної плати, з якої призначається пенсія, не були включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, з яких були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

10 серпня 2012 року Великолепетиською районною державною адміністрацією Херсонської області позивачу видано довідку № 02-938/1-3 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» із зазначенням складових заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи).

Також, 31 січня 2017 року Великолепетиською районною державною адміністрацією Херсонської області позивачу видано довідку № 04-233/1-3 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», із зазначенням складових заробітної плати (індексація заробітної плати), згідно якої у графі інші виплати зазначено суми індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2010 року по 31 липня 2012 року на загальну суму 6479,73 грн.

31 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Каховського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, оскільки постановою правління ПФУ затверджено оновлену форму довідки від 04 вересня 2013 року № 15-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 26 вересня 2013 року № 1661/24193. Згідно з цією постановою державним службовцям для нарахування пенсії повинні враховувати інші виплати, такі як індексація заробітної плати, матеріальна допомога та інші виплати.

Листом від 02 лютого 2017 року № 434/06 відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку її пенсії в зв'язку з тим, що до складу заробітної плати при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не можуть бути враховані, оскільки ці виплати є одноразовими та не передбачені в переліку складових заробітної плати, відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу".

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 28 травня 2013 року (№ 21-97а13), від 16 вересня 2014 (№ 21-314а14).

За таких обставин, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції дійшов правильного та обгрунтованого висновку про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Доводи касаційної скарги вказаних висновків судів не спростовують.

Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.

За змістом вказаної норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи, порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення щодо того, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).

Оскільки доводи скаржника не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та не викликають необхідності перевірки матеріалів справи у зв'язку з ненаведенням підстав, які б дозволили вважати, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального або процесуального права, ця касаційна скарга є необґрунтованою.

Керуючись статтями 211, 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на постанову Великолепетинського районного суду Херсонської області від 03 квітня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2017 року у справі № 649/119/17 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Е.Ю. Швед