ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
29 червня 2017 року Справа№ 813/1803/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Кузана Р.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Державного підприємства "Львіввугілля" в особі ВП шахта "Відродження" про застосування заходів реагування,-
Головне управління Держпраці у Львівській області (надалі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства "Львіввугілля" в особі ВП шахта "Відродження" (надалі - відповідач, ДП "Львіввугілля" в особі ВП шахта "Відродження"), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП «Львіввугілля», а саме - зобов'язати відповідача заборонити подальшу експлуатацію головного (скіпового) ствола шахти у ВП «Шахти «Відродження» ДП «Львіввугілля» до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
Ухвалою від 18.05.2017 суд відкрив скорочене провадження у даній справі, надав відповідачу строк для подання заперечення проти позову або заяви про визнання позову та роз'яснив наслідки такого неподання.
Сторін належним чином повідомлено про розгляд справи в порядку скороченого провадження.
Відповідачем не подано заперечення проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову у передбачений частиною третьою статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд прийшов до висновку про наявність достатніх підстав для прийняття рішення в порядку скороченого провадження, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (надалі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 N96, основними завданнями Держпраці є:
1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;
3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;
4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.
Відповідно до п.п. 16 п. 4 цього ж Положення Державна служба з питань праці, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці № 8 від 04.02.2016, визначено, що Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Судом встановлено, що Уповноваженою посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області головним державним інспектором відділу нагляду у вугільній промисловості ОСОБА_1 відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 24.04.2017 № 0918-П у присутності уповноважених осіб відповідача - головного механіка ВП «Шахта «Відродження» ОСОБА_2, начальника дільниці підйомних установок ВП «Шахта «Відродження» ОСОБА_3 у період з 09.00 год. 27.04.2017 по 18.00 год. 27.04.2017 проведено позапланову перевірку ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» щодо виконання припису від 01.11.2016 №13/25/132/2032-1437, виданого за результатами планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації клітьового та скіпового підйомних комплексів допоміжного та головного вертикальних стволів.
За результатами проведеної позапланової перевірки були повторно виявлені факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працюючих ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» і не були своєчасно усунені на момент проведення позапланової перевірки, а саме:
- не проведено чергове обстеження експертною організацією, що має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ №687 та не отримано висновки про можливість подальшої експлуатації правого вугільного шківа Ш-4А головного ствола у зв'язку з закінченням терміну його експлуатації (дія попереднього висновку закінчилася 12.06.2016), що є порушенням п.10 гл.10 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» (затверджені наказом Держгірпромнагляду від 22.03.2010 № 62, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 17.04.2010 №398/17693).
- не проведено чергове обстеження експертною організацією, що має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ №687 та не отримано висновки про можливість подальшої експлуатації правого породного шківа ІІІ-4А головного ствола у зв'язку з закінченням терміну його експлуатації (дія попереднього висновку закінчилася 07.06.2015), що є порушенням п.10 гл. 10 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації підйомних комплексів головного (скіпового) ствола;
-не проведено чергове обстеження експертною організацією, що має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ №687 та не отримано висновки про можливість подальшої експлуатації лівого породного шківа Ш-4А головного ствола у зв'язку з закінченням терміну його експлуатації (дія попереднього висновку закінчилася 07.06.2015), що є порушенням п.10 гл.10 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації підйомних комплексів головного (скіпового) ствола.
Пункт 10 глави 10 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» містить наступну вимогу: копрові шківи підйомних установок після 8 років експлуатації і надалі через 3 роки обстежуються (з проведенням дефектоскопії осей) експертною організацією, що має дозвіл Держгірпромнагляду України на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.05.2004 N 687. Рішення про подальшу експлуатацію приймається за наявності позитивного висновку експертизи. При цьому кількість обстежень не обмежується;
-не проведено чергове обстеження експертною організацією, що має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ №687 та не отримано висновки про можливість подальшої експлуатації породного скіпа НК-6.10 головного ствола у зв'язку з закінченням терміну його експлуатації (дія попереднього висновку закінчилася 18.09.2015), що є порушенням п.30 гл.1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації породного скіпа скіпового підйомного комплексу.
Пункт 30 глави 1 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» містить наступну вимогу: дозволяється продовження експлуатації підіймальних посудин (клітей, скіпів, рятувальних сходів, бадей) і противаг шахтного підйому понад нормативний термін, встановлений заводом-виробником, на підставі позитивного висновку експертної організації, що мають дозвіл Держгірпромнагляду України відповідно до статті 21 Закону України «Про охорону праці» на проведення цих робіт, у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.05.2004 N 687. Термін, на який продовжується після кожного обстеження експлуатація підіймальних посудин (клітей, скіпів, рятувальних сходів, бадей) і противаг шахтного підйому, не може перевищувати 3- х років. При цьому кількість обстежень не обмежується, якщо технічний стан підіймальних посудин та противаг дозволяє їх подальшу експлуатацію;
-допущено експлуатацію лівого вугільного відділення скіпового ствола при наявності перевищень сумарного зазору між напрямними башмаками ковзання підйомної посудини та провідниками по всій довжині ствола, обидві гілки провідників скіпа лівого вугільного відділення потребують заміни у зв'язку з їх зношенням на один бік більше 8 мм, що є порушенням п.2 гл.8 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації вугільного скіпового підйомного комплексу.
Пункт 2 глави 8 розділу VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» містить наступну вимогу: провідники підлягають заміні при зношенні на один бік: рейкові - понад 8 мм; дерев'яні - понад 15 мм; коробчасті - понад половину товщини стінки;
-допущено експлуатацію правого вугільного відділення скіпового ствола при наявності перевищень сумарного зазору між напрямними башмаками ковзання підйомної посудини та провідниками по всій довжині ствола, обидві гілки провідників скіпа правого вугільного відділення потребують заміни у зв'язку з їх зношенням на один бік більше 8 мм, що є порушенням п.2 гл.8 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації вугільного скіпового підйомного комплексу.
Пункт 2 гл. 8 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах» містить наступну вимогу: провідники підлягають заміні при зношенні на один бік: рейкові - понад 8 мм; дерев'яні - понад 15 мм; коробчасті - понад половину товщини стінки.
Результати перевірки оформлено актом від 27.04.2017 №13/25/132/1195.
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ДП "Львіввугілля" в особі ВП шахта "Відродження", у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки від 27.04.2017 №13/25/132/1195.
Згідно з п.5 ч.1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Враховуючи вищевикладене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, у зв'язку з ненаданням відповідачем жодних доказів щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27.04.2017 №13/25/132/1195, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ Держпраці у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме зобов'язати Державне підприємство "Львіввугілля" в особі ВП шахта "Відродження" заборонити подальшу експлуатацію головного (скіпового) ствола шахти до усунення зазначених акті перевірки від 27.04.2017 №13/25/132/1195 порушень.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі протягом десяти днів з дня одержання копії постанови апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Суддя Р.І. Кузан