Ухвала від 27.06.2017 по справі 820/1872/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

27 червня 2017 р. справа № 820/1872/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М,

за участю секретаря судового засідання - Савчук С.С.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Харківській області про визнання права на включення до стажу служби та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області, включити в стаж служби в поліції (міліції) час служби в установі ЮЖ 313/54 (Качанівська виправна колонія № 54) з 30.06.1999 р. по 13.06.2006 р.

У судовому засіданні 27.06.2017 р. представник Головного управління Національної поліції України в Харківській області звернувся до суду із клопотанням про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.

Позивач та представник позивача заперечили проти задоволення вказаного клопотання та залишення позовної заяви без розгляду.

Дослідивши матеріали справи та подане клопотання, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до частини 1 та частини 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Правовідносини з приводу строків звернення до адміністративного суду унормовані, зокрема, статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Суд зазначає, що дана справа є спором з приводу проходження публічної служби.

Згідно з ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Таким чином, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Отже, дотримання строку звернення з позовом є однією з умов для реалізації права на подання позову у публічно-правових відносинах.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач просить включити в стаж служби в поліції (міліції) час служби в установі ЮЖ 313/54 (Качанівська виправна колонія № 54) з 30.06.1999 р. по 13.06.2006 р.

У судовому засіданні було з'ясовано що про невключення в стаж служби в поліції (міліції) час служби в установі ЮЖ 313/54 (Качанівська виправна колонія № 54) з 30.06.1999 р. по 13.06.2006 р. ОСОБА_1 дізналась у липні 2015 року, що нею не заперечувалось.

Поважних та об'єктивних причин неможливості звернення до суду у встановлені законом строки із вказаним позовом позивачем у судовому засіданні не наведено.

Дотримання строків звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.

Суд звертає увагу на те, що поважними причинами пропуску строку на звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Таким чином, позивачем пропущено строк звернення до суду встановлений ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня коли позивач дізнався про порушення своїх прав.

Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного суду України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Пунктом 9 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до суду.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 99, 106 107, 181, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Харківській області про визнання права на включення до стажу служби та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Залишити позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Харківській області про визнання права на включення до стажу служби та зобов'язання вчинити певні дії - без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст ухвали складено 30 червня 2017 року.

Суддя М.М.Панов