Справа № 442/3800/17
Провадження №3/442/1257/2017
Іменем України
12 червня 2017 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Крамар О.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького ВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого,
- за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія БР № 035645 від 13 травня 2017 року: 13 травня 2017 року о 14 год. 50 хв. в м.Дрогобичі по вул..Трускавецькій, водій керував транспортним засобом, не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем MAN.LE8.180, який рухався по переду. При ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження, чим порушив п.12.1, 13.1 ПДР, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 та його захисник ОСОБА_2, у судовому засіданні, вину у вчиненому правопорушенні не визнали, та вказали на ряд порушень які були допущені працівниками поліції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Зокрема, при складанні протоколу поліцейським двічі зроблено виправлення в даті складання (13.05.2017 р. виправлено на 05), а також змінено п. ПДР на 12.1., які є незрозумілими та ніким не завіреними їх виправлення.
Відповідно до п. 2.2. Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком українською мовою. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, яка вчинила правопорушення, щодо якої він складений. У разі виявлення допускається виправлення за умови запису «Виправленому вірити» та підпису державного інспектора, що склав протокол, але не зважаючи на вимоги при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, в даному протоколі містяться виправлення.
До справи надані пояснення особи, яка притягується до адмін. відповідальності, потерпілого та свідка. В жодному з них не зазначено П.І.Б., посада та підпис посадової особи, яка прийняла дані пояснення. У схемі ДТП не зазначені назви всіх об'єктів, зображених на схемі, а також не зазначений номер Єдиного Обліку, за яким зареєстроване повідомлення про скоєння ДТП. Крім того, до протоколу не доданий висновок про результати розгляду звернення про вчинення вказаної ДТП.
Крім того порядок оформлення та вимоги до оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення за ст.124 КУпАП врегульовано Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 №1395 (далі -Інструкція №1395); Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 р. (далі - Інструкція №1452/735).
У відповідності до п.1 розділу VIII Інструкції у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: схема місця ДТП (додаток 7), яку підписують учасники ДТП та поліцейський; пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); показання технічних приладів (у разі їх наявності); показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Відповідно до п. 4 цього ж розділу на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: ділянка дороги, на якій сталась ДТП; сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; ширина тротуарів, узбіччя; розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; розташування дорожньої розмітки; розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі.
В супереч зазначених вимог на схемі відсутні посилання на сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка обох автомобілів, а саме до чого зроблено прив'язку до вантажного автомобіля на відстані 60.50, так як зазначено тільки адреса вул. Трускавецька, 67. Крім того відсутні дані про наявність слідів гальмівного шляху, адже за версією поліцейського, що складав протокол такий слід мав би бути від гальмування автомобілем, якою управляла особа, що притягується до адмін. відповідальності. Також відсутні дані про дорожню розмітку, дорожні знаки та інші дані.
Вищезазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні справи про адміністративне правопорушення, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти рішення по ній.
Пунктом 24 Постановою Пленуму Веоховного Суду Укоаїни віл 23.12.2005 року №14 "Поо практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом ст.ст. 221, 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, окрім іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Беручи до уваги те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а вказані вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне повернути дану справу до Дрогобицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 124, 256, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за правопорушення передбачене ст.124 КпАП України повернути Дрогобицький ВП ГУНП у Львівській області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскаржуваною не підлягає.
Суддя О.В. Крамар