Справа № 2-а-3934/09
11 листопада 2009 року Деснянський районний суд м. Чернігова
в складі судді Бечко Є.М.
при секретарі Приходько Т.Л.
за участю позивача,
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
28.10.2009 року позивач звернувся до суду з позовом та просить визнати протиправними дії відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова, щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії та виплаті її у повному розмірі, зобов'язати відповідача провести перерахунок з 01 березня 2008 року раніше призначеної йому пенсії, виходячи з більш високого заробітку, вказаного у довідці Генеральної прокуратури України №18-378 від 28.03.08. року, виплатити у повному розмірі недоотриману суму пенсії, право на отримання якої я маю право на підставі постанови Кабінету Міністрів України №34 від 06.02.08 ?ро внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" згідно представленої довідки Генеральної прокуратури України №18-378 від 28.03.08 за період з 01 березня 2008 року по 20 жовтня 2009 року; відповідну суму перерахованої пенсії просить зарахувати на його особистий рахунок у ВАТ ?айффайзен ОСОБА_3" (?енсійний"), на який проводиться виплата призначеної йому Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова пенсії. Номер рахунку знаходиться в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова та у Центрі нарахування та виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві; у подальшому нарахування та виплату суми призначеної пенсії просить проводити згідно чинного законодавства та його права на її отримання у повному розмірі.
Свої вимоги мотивував тим, що відмова у перерахунку та виплаті йому пенсії у повному її розмірі Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м.Чернігова з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.08 ?ро деякі питання соціальне захисту окремих категорій громадян", якою установлено максимальний розмір пенсії у 10000 (десять тисяч) грн. на місяць, призначеної (перерахованої) відповідно до Закону України ?ро прокуратуру", є на його думку, незаконною і безпідставною, такою, що порушує його Конституційні права.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Представник управління ПФУ в Деснянському районі м. Чернігова в судовому засіданні позов не визнала, мотивуючи, що позивачем пропущено річний строк звернення до суду та наполягала на його застосуванні і, що управлінням Пенсійного Фонду України в Деснянському районі м. Чернігова здійснювалось нарахування та виплата пенсії відповідно до Постанови КМ України № 530, а після визнання п. 10 вказаної Постанови неконституційним за рішенням Конституційного Суду України № 1-27/2009 від 08.09.2009 р., з 08.09.2009 року пенсія нараховується та виплачується в повному розмірі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова та отримує пенсію згідно ЗУ «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.7 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 №34 «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання апарату органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судів та інших органів, внесено зміну щодо підвищення на 45 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема Постановою Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів.
На своє звернення до відповідача щодо перерахунку пенсії позивач отримав відмову в проведенні перерахунку .пенсії з посиланням на п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 2 п. 38 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» доповнено ст. 50 ' Закону України «Про прокуратуру» пунктом 14 такого змісту: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти тисяч гривень на місяць».
Рішенням Конституційного суду України від 22,05.2008 №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів І - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". При цьому Конституційним судом України зазначено, що Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Поряд з цим п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що максимальний розмір пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат, встановлених законодавством), -10 тис. гривень на місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. З Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження, обсягу прав і свобод це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Суд звертає увагу сторін на те, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги. Так, наприклад, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З огляду на викладене судом не приймаються до уваги посилання відповідача на те, що Верховною Радою України не передбачено жодного механізму відновлення дії ст. 50 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а також на п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №5.30, оскільки останньою незаконно звужено зміст прав і свобод працівників прокуратури на отримання пенсії.
Згідно ч. З ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1,3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
За вказаних обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково: відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивачу з часу ухвалення рішення Конституційним судом України та з урахуванням річного строку, встановленого ст. 99 КАС України, оскільки позивачем не надано суду доказів поважності причин його пропуску, тобто - з 01.10.2008 року.
Суд також вважає за можливе задовольнити вимогу позивача про зарахування коштів на його особистий рахунок у ВАТ ?айффайзен ОСОБА_3" (?енсійний"), на який і проводиться виплата пенсії призначеної йому Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача і в подальшому проводити нарахування та виплату суми призначеної пенсії у повному розмірі, суд звертає увагу сторін на неможливість вирішення спору наперед через неможливість врахувати обставини, які можуть виникнути у майбутньому, в зв'язку з чим у задоволенні цієї вимоги належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 99, 100, 158-163, 186 КАС України, Конституцією України, ЗУ «Про прокуратуру» Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду країни в Деснянському районі міста Чернігова по відмові у здійсненні перерахунку та невиплаті ОСОБА_2 пенсії з урахуванням довідки Генеральної прокуратури України №18-378 від 28.03.2008 року та Постанови Кабінету Міністрів України №34 від 06.02.2008 року, в період з жовтня 2008 року по 08.09.2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 з урахуванням довідки Генеральної прокуратури України №18-378 від 28.03.2008 року та Постанови Кабінету Міністрів України №34 від 06.02.2008 року за період з жовтня 2008 року по 08.09.2009 року та виплатити йому заборгованість за відрахуванням вже сплаченої суми.
Виплату суми здійснювати на особистий рахунок ОСОБА_2 у ВАТ «Райффайзен ОСОБА_3» («Пенсійний»), на який проводиться виплата призначеної Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова пенсії.
В решті вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо подається в строк, встановлений для подання заяви.