10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"21" червня 2017 р. Справа № 806/989/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Шевчук С.М.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
представників відповідача (Житомирської ОДА) Ковальчука А.М., Козачевської М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" квітня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:
- визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації, Житомирської обласної державної адміністрації в частині невидачі їй посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серія А;
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації прийняти від неї необхідні документи для оформлення та видачі їй посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серія А, та направити їх до Житомирської обласної державної адміністрації;
- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію оформити та видати їй посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серія А.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що їй встановлена 2 група інвалідності по захворюванню пов'язаному із впливом аварії на ЧАЕС, а тому у відповідності до вимог законодавства, вона має право на отримання посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Звернувшись до управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області та Житомирської обласної державної адміністрації позивач отримала відмову, з мотивами яких не згодна.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області сформувати та відправити подання до Житомирської обласної державної адміністрації на видачу ОСОБА_2 посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії І, як інваліду 2 групи по захворюванню, пов'язаному з наслідками аварії на ЧАЕС.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
В судовому засіданні представники відповідача (Житомирської ОДА) доводи апеляційної скарги підтримали у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Встановлено, що позивач, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.06.2008 є громадянином, який постійно проживає на території зони посиленого радіоактивного контролю (категорія 4).
Експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по визначенню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 23.09.2016 №10417 підтверджено, що захворювання ОСОБА_1 (рак правої молочної залози, ст. ІІ-b, руТ2N1M0, кл.гр.ІІ) пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (а.с. 7), а довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААА №512334 позивачу встановлено другу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС з 16.12.2016 (а.с. 8).
У лютому 2017 року позивач одночасно звернулась до управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області та Житомирської обласної державної адміністрації із заявами про оформлення та видачу їй посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії (а.с. 11, 12).
Листом від 10.02.2017 №07/09-10/23-М управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації повідомило ОСОБА_1 про неможливість видати їй посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, у зв'язку зі внесеними змінами Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII до статей 2 та 23 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 13-14).
Розглянувши звернення позивача, Житомирська обласна державна адміністрація листом від 03.03.2017 № М-623/10 повідомила про відсутність законодавчо обґрунтованих підстав визначення їй статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення (а.с. 15-17).
Вважаючи протиправною відмову відповідачів, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", часникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам.
При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 N 51.
Згідно пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видача посвідчень провадиться:
народним депутатам України, відповідальним працівникам Секретаріату Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Прокуратури України, Кабінету Міністрів України, а також керівникам центральних органів виконавчої влади, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, працівникам підприємств і організацій, розташованих у зоні відчуження, - Мінпраці;
іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення видаються:
учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту);
інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи;
хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - на підставі висновку експертної медичної ради і акта форми N Н-1;
потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) і особам, які постійно проживали в зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 р. N 224), - на підставі довідки, виданої Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями (додатки N 3 або N 4);
особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 р. прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 5);
особам, які постійно проживають або працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 6);
особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 7);
особам, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 р. не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986 - 1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов'язаними з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконувалися за урядовими завданнями, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 1);
дітям, потерпілим від Чорнобильської катастрофи, - на підставі довідки встановленого зразка (додатки N 3 - 10);
громадянам інших держав та особам без громадянства, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі переїзду на постійне місце проживання в Україну - відповідно до законодавства;
дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого - на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи або на підставі відповідного посвідчення, а також експертного висновку щодо причинного зв'язку смерті з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Аналізуючи наведені положення Закону та Порядку, суд констатує, що видача або відмова у видачі посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи належить до виключної компетенції Житомирської обласної державної адміністрації. На управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області покладено обов'язок за зверненням особи направити відповідне подання до Житомирської обласної державної адміністрації, а не висловлювати свої припущення щодо відсутності правових підстав для видачі відповідного посвідчення.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вимога позивача про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації щодо відмови у видачі позивачеві посвідчення є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, колегія суддів уважає, що лист відповідача від 10.02.2017 № 07/09-10/23-М не може вважатись належним розглядом заяви ОСОБА_1 в розумінні вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, оскільки рішення про видачу посвідчення потерпілого від наслідків Чорнобильської катастрофи чи відмову в його видачі має вирішуватись Житомирською обласною державною адміністрацію.
Встановлені обставини свідчать про невідповідність дій відповідача - управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області сформувати та відправити подання до Житомирської обласної державної адміністрації на видачу ОСОБА_1 посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії І, як інваліду 2 групи по захворюванню, пов'язаному з наслідками аварії на ЧАЕС.
Щодо позовних вимог в частині визнати неправомірними дій Житомирської обласної державної адміністрації в частині невидачі позивачеві посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серія А та зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію оформити та видати їй посвідчення особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серія А, колегія суддів зазначає таке.
Положеннями статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом, відповідач - управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації зобов'язаний забезпечити реалізацію права позивача, який звертається із заявою про оформлення посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії І, направивши відповідне подання до Житомирської обласної державної адміністрації.
Враховуючи недотримання управлінням праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації вимог законодавства в частині дотримання установленого порядку видачі посвідчень, суд уважає, що лист Житомирської обласної державної адміністрації від 03.03.2017 № М-623/10 не може вважатись рішенням про відмову ОСОБА_1 у видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії І, як інваліду 2 групи по захворюванню, пов'язаному з наслідками аварії на ЧАЕС.
Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції встановлено, що документи з приводу видачі посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії до Житомирської обласної державної адміністрації чи його структурного підрозділу - Департаменту праці та соціального захисту населення не надходили, а тому відсутні протиправні дії щодо позивача.
Таким чином , вимоги позивача до Житомирської обласної державної адміністрації є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки листом за результатами розгляду звернення права позивача не порушено.
За наведених обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Відповідно до ст. 1 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах. Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстави для скасування або зміни судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" квітня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
С.М. Шевчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "26" червня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області вул.І.Франка, 5,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500 Житомирська обласна державна адміністрація майдан ім. С.П.Корольова, 1,м.Житомир,10014
4-третій особі: - ,