27 червня 2017 р. Справа № 821/644/17
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- ОСОБА_1
розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 травня 2017 року по справі за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Дослідне господарство «Каховське» інституту землеробства південного району Української академії аграрних наук про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,-
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Дослідне господарство «Каховське» інституту землеробства південного району Української академії аграрних наук про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 123 538, 46 грн. та пені в розмірі 345, 94 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29 травня 2017 року відмовлено Херсонському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 15 лютого 2017 року відповідачем подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, за яким середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 117 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників,яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 3 особи; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, спеціально створених - 5 осіб; фонд оплати праці штатних працівників - 7227000,00 грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника - 61769,00 грн.
26 лютого 2016 року відповідачем подано до територіального відділу Державної служби зайнятості звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», відповідно до якої ДП «ДГ «Каховське» має 0,5 вакансії без вимог до стажу роботи на посаду робітника з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва, призначену для зайняття особами з інвалідністю. Умови праці - оптимальні, визначені, як постійна робота з гнучким графіком роботи.
14 листопада 2016 року відповідачем подано до територіального відділу Державної служби зайнятості звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», відповідно до якої ДП «ДГ «Каховське» має 2 вакансії без вимог до стажу роботи на посаду робітника з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва, призначену для зайняття особами з інвалідністю. Умови праці - оптимальні, визначені, як постійна робота з гнучким графіком роботи.
15 липня 2016 року листом №276 відповідач повідомив голову Кам'янської сільської ради про наявність на підприємстві 2 вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю.
22 лютого 2017 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів листом повідомило ДП «ДГ «Каховське» про обов'язкову сплату адміністративно-господарських санкцій до 15 квітня 2017 року у розмірі 123 538, 46 грн. внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інвалідів. За порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій з 16 квітня 2017 року нараховуватиметься пеня.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач у 2016 році вжив всіх залежних від нього заходів та виконав свій обов'язок щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та подання про це звітів, у зв'язку з чим у даному випадку відсутні ознаки правопорушення щодо невиконання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів, за яке настає відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною третьою та п'ятою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Таким чином, законодавець встановив обов'язок підприємств по працевлаштуванню інвалідів, а в разі ухилення від виконання покладеного обов'язку - встановив санкції.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 15 лютого 2017 року відповідачем подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, зокрема, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 3 особи, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, спеціально створених - 5 осіб.
26 лютого 2016 року відповідачем подано до територіального відділу Державної служби зайнятості звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», відповідно до якої ДП «ДГ «Каховське» має 0,5 вакансії без вимог до стажу роботи на посаду робітника з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва, призначену для зайняття особами з інвалідністю. Умови праці - оптимальні, визначені, як постійна робота з гнучким графіком роботи.
14 листопада 2016 року відповідачем подано до територіального відділу Державної служби зайнятості звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», відповідно до якої ДП «ДГ «Каховське» має 2 вакансії без вимог до стажу роботи на посаду робітника з комплексного обслуговування сільськогосподарського виробництва, призначену для зайняття особами з інвалідністю. Умови праці - оптимальні, визначені, як постійна робота з гнучким графіком роботи.
Поряд з цим, 15 липня 2016 року листом №276 відповідач повідомив голову Кам'янської сільської ради про наявність на підприємстві 2 вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Наведене свідчить, що державним підприємством «Дослідне господарство «Каховське» інституту землеробства південного району Української академії аграрних наук подавалась до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звітність форми №10-ПІ та звітність «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» до територіального відділу Державної служби зайнятості, в яких підприємством відображено інформацію про характеристики вакансії та вимоги до претендента для укомплектування вакансій Державною службою зайнятості.
При цьому, колегія суддів зауважує на тому, що жодних доказів того, що відповідачем не виділено та не створено робочого місця для працевлаштування інвалідів Фондом соціального захисту інвалідів не надано та не доведено факту протиправної відмови у працевлаштуванні інвалідів з боку підприємства у спірний період.
Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що статтею 18 Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Частиною 3 ст. 18-1 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Таким чином, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.
У зв'язку з тим, що відповідач вжив усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 123 538, 46 грн. та пені в розмірі 345, 94 грн.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 травня 2017 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
ОСОБА_1