29 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/6782/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 11 квітня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця,-
В листопаді 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Департаменту фінансів Волинської обласної державної адміністрації від 02.09.2016 року № 2129/3/9-04/3/2-16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям і листа Департаменту фінансів Волинської обласної державної адміністрації від 31.10.2016 № 2582/3/9-04/3/2-16; визнати дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області неправомірними щодо відмови в перерахунку призначеної їй пенсії згідно ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з врахуванням інших виплат, з яких були нараховані страхові внески; зобов'язати відповідача області провести з 01.09.2016 року перерахунок розміру призначеної їй пенсії відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у розмірі 90 % від заробітної плати, тобто у сумі 4516 грн. 65 коп.; зобов'язати відповідача при перерахунку пенсії врахувати виплати, які не були враховані при призначенні пенсії у 2006 році і з яких проводилися відрахування внесків в управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення - 3051 грн., для вирішення соціально-побутових питань - 542 грн., індексацію заробітної плати - 139,63 грн., грошову винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 - 3408,41 грн., премії одноразового характеру - 150 грн., збільшивши розмір пенсії на 273 грн. 41 коп. з часу її призначення; зобов'язати відповідача при перерахунку пенсії врахувати до складової заробітної плати надбавку за високі досягнення у праці згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34 (50%) у сумі 1180 грн. (1311,50 грн. х 90%).
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 11 квітня 2017 року позов задоволено частково. Визнано дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо невключення до складових заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії одноразового характеру, грошової винагороди неправомірними. Зобов'язано Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» із заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії одноразового характеру, грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212 з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки департаменту фінансів Волинської області державної адміністрації від 31.10.2016 року №2582/3/9-04/3/2-16 з 01 листопада 2016 року з урахуванням виплачених сум. В решті вимог відмовлено.
Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, його оскаржив відповідач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального і процесуального права та оскаржувана постанова є безпідставною, просить таку скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Зокрема зазначає, що позивачу правомірно відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ, оскільки постановою Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” №1013 від 09.12.2015 виключено пункт 4 та внесено зміни в пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” №865 від 31.05.2000, якими визначалися порядок та підстави перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення позивача на підтримання вимог апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що така не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
В силу дії норми ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, а відтак суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції лише в межах позовних вимог про включення до складових заробітної плати, з якої обчислюється пенсія матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії одноразового характеру, грошової винагороди.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 29.11.2006 року перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від заробітної плати.
Розмір пенсії позивачу обчислено згідно довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або спеціальні звання, надбавка за вислугу років) від 31.10.2016 року №2582/3/9-04/3/2-16 із заробітної плати, в яку враховані: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, премії одноразового характеру, грошову винагороду відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212 за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
На всі виплати, включені в довідках, нараховувалися страхові внески.
Однак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація не враховані до заробітної плати, з якої обчислений розмір пенсії позивачу, оскільки, на думку відповідача, не належать до інших надбавок, визначених Законом України «Про державну службу».
Разом з тим згідно ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на держаній службі та інших надбавок.
Згідно ч.7 ст.33 цього Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів.
Частиною другою ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться і в п.п.2.2.2. п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір» на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержаного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактичні нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11). За приписами ч.2 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії одноразового характеру, грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212 на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ьта підставно задовольнив позовні вимоги в цій частині.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити без задоволення, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 11 квітня 2017 року у справі № 161/15711/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_2
судді ОСОБА_3
ОСОБА_4