Ухвала від 21.06.2017 по справі 607/11772/16-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/2479/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Попка Я.С., Сеника Р.П.,

за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на додаткову постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20 січня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними,

встановив:

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 листопада 2016 року позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задоволений.

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про прийняття додаткової постанови у зв'язку з тим, що судом не було вирішено всі позовні вимоги.

Додатковою постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20.01.2017 року заява ОСОБА_1 задоволена: зобов'язано Тернопільське об'єднане управління пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, доплати за виконання обов'язків заступника начальника управління та індексації заробітної плати за період 2005-2009 роки згідно копій особового рахунку нарахування заробітної плати, наданих Державним архівом в Тернопільській області від 12 серпня 2016 року №М-166/04-11, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи 18 квітня 2016 року, із збереженням базового місяця нарахування індексації.

Відповідач - УПФ в Рожнятівському районі Івано-Франківської області України оскаржило додаткову постанову суду першої інстанції. Вважає, що вона винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального права. Просить її скасувати і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову в цій частині.

В апеляційній скарзі зазначає, що проведення індексації грошових доходів населення у разі підвищення пенсії, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи, а тому суд ухвалив провести розгляд справи відповідно до ст.ст. 41, 196 КАС України та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного пристрою.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд прийшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.

Як встановлено судом першої інстанції, постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 листопада 2016 року позов ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задоволено. Визнано дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо невключення до складових заробітної плати, з якої нараховувалася пенсія ОСОБА_1, як державному службовцю, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, доплати за виконання обов'язків начальника управління, сум нарахованої індексації протиправними. Зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, доплати за виконання обов'язків заступника начальника управління та індексації заробітної плати за період 2005-2009 роки згідно копій особового рахунку нарахування заробітної плати наданих Державним архівом в Тернопільській області від 12.08.2016 року №М-166/04-11, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи 18 квітня 2016 року.

Однак, при ухваленні зазначеної постанови судом не вирішено вимогу про базовий місяць, з якого відповідач зобов'язаний здійснити нарахування індексації при перерахунку пенсії ОСОБА_1, яку містила позовна заява.

Суд першої інстанції, задовольняючи заяву про винесення додаткової постанови, виходив з того, що судом не було вирішено вимогу про базовий місяць, з якого відповідач зобов'язаний здійснити нарахування індексації при перерахунку пенсії ОСОБА_1 Крім того, зазначив, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру раніше призначеної пенсії у розумінні п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078 (далі - Порядок), а місяць перерахунку пенсії позивача згідно Постанови не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

З такими висновком суду першої інстанції погоджується апеляційний суд, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 168 КАС України суд, що ухвалив рішення, може за заявою осіб, які беруть участь у справі, прийняти додаткову постанову, якщо щодо однієї з позовних вимог чи одного з клопотань не ухвалено рішення. Частиною другою цієї статті визначено, що питання про ухвалення додаткового судового рішення може бути заявлено до закінчення строку на виконання судового рішення.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається із матеріалів справи, про поданні позовної заяви позивачем була заявлена вимога про зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_1 перерахунок її пенсії з 25 лютого 2013 року з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми доплати за виконання обов'язків заступника начальника управління, суми індексації заробітної плати за період з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2009 року у розмірі 80 % згідно копій особового рахунку нарахування заробітної плати за 2005-2009 роки, наданих Державним архівом в Тернопільській області від 12 серпня 2016 року №М-166/04-11, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» із збереженням базового місяця нарахування індексації.

Тобто, вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок пенсії із збереженням базового місяця нарахування індексації не була вирішена.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон №1282-XII) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до цього Закону базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.

Згідно з ст.4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст.6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених ст.4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України затверджений Порядок, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.

Згідно п.1-1 Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

При цьому обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється, починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у п.3 цього Порядку).

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Відповідно до п.5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.

Виходячи зі змісту наведеної норми, у зв'язку з підвищенням розміру пенсії для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця, здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому, сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.

Виходячи з наведеного, апеляційний суд приходить до висновку, що Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078, регулюються правовідносини у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а не правовідносини, які виникають під час перерахунку розміру пенсії на підставі судового рішення, що спростовує доводи апелянта в частині відмови у застосуванні базового місяця.

Таким чином, висновки суду першої інстанції про те, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок розміру пенсії у розумінні п.5 Порядку не є підставою для встановлення базовим місяця, з якого відбувається перерахунок згідно судового рішення, для проведення індексації.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому додаткову постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195,196,198,200,205, 212, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишити без задоволення, а додаткову постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20 січня 2017 року у справі № 607/11772/16-а- без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий суддя Л.П. Іщук

Судді Я.С. Попко

Р.П Сеник

Ухвала складена в повному обсязі 27.06.2017 року