Справа: № 359/2671/17 Головуючий у 1-й інстанції: Борець Є.О. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
27 червня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 22.05.17р. у справі №359/2671/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 22.05.17р. адміністративний позов задоволено: визнано протиправними дії відповідача, що полягають у відмові Позивачу встановити статус інваліда війни та видати посвідчення; зобов'язано відповідача встановити Позивачу статус інваліда війни та видати посвідчення.
Не погоджуючись з вказаною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Апелянт вказує на те, що судом першої інстанції не враховано, що Позивачем не надано документального підтвердження участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 22.01.13р., а також інвалід 2-ї групи, причина інвалідності: захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується Витягом із акту огляду МСЕК до довідки серії КИО-І №234388.
У березні 2017 року Позивач звернувся до УПСЗН Бориспільської РДА із заявою про надання йому статусу інваліда війни 2 групи та видачу посвідчення інваліда війни.
За результатами розгляду заяви, відповідач листом від 16.03.17р. №7/1211 повідомив Позивача про відсутність підстав для цього надання, у зв'язку з тим, що подані документи не підтверджують його залучення до формувань Цивільної оборони.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Позивачем підтверджено участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що є підставою для отримання статусу інваліда війни та відповідного посвідчення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Закон України від 22.10.1993 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону № 3551 установлено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302 (надалі - Положення № 302), посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причини інвалідності.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Згідно з пунктом 7 Положення, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.
У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема «Посвідчення інваліда війни» видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів - «Удостоверение» і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.
Зокрема, у наданому пакеті документів до заяви про отримання статусу та видачі посвідчення інваліда війни Позивачем, серед іншого, надано Витяг із акту огляду МСЕК до довідки серії КИО-І №234388 від 10.10.05р.
Окрім того, на підтвердження участі Позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі формувань Цивільної оборони матеріали справи містять: трудову книжку, з якої вбачається, що Позивач працював в Бориспільському АТП №11068 водієм; наказ начальника АТП №49-к від 21.07.86р., згідно якого Позивач був відряджений до військової частини №17312 для виконання робіт по захисту водопровідних споруд на річці Прип'ять в зоні Чорнобильської АЕС з 21.07.86р. по 03.08.86р.; наказ командира вказаної військової частини від 66 від 22.07.86р., з якого вбачається, що починаючи з 21.07.86р. протягом 12 днів Позивач працював в зоні №2, що розташовується в 30-кілометровій зоні відчуження, а також архівні довідки про нараховану Позивачу заробітну плату.
Окрім того, рішенням Бориспільського міськрайонного суду від 24.12.04р. у справі №2-5137/2004 встановлено факт, що архівна довідка архіву штабу Московського військового округу за №16/3061 від 23.09.04р. належить ОСОБА_2 .
З копії інформаційної довідки директора департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА №01.1-14/433-5 від 14.03.17р. (а.с.32) вбачається, що всі без виключення громадяни, які виконували роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, залучались до виконання цих робіт саме у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони.
Отже, Позивачем надано як відповідачу, так і суду докази наявності підстав для встановлення йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, передбачених п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.
Аналогічна правова позиція закріплена в ухвалі ВАСУ від 08.04.15р. у справі № К/9991/61074/11.
Не заслуговують на увагу покликання апелянта на те, що Позивачем не надано підтверджуючих документів (розпорядження, накази) про залучення його до складу формувань Цивільної оборони, з огляду на те, що чинним на той час законодавством не було передбачено обов'язку видачі розпорядчого документа про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань Цивільної оборони. Згідно наказів заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.75р. (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелізації) їх матеріально-технічними засобами) та №92 від 29.06.76р. (Настанова по організації та веденню Цивільної оборони в районі (сільському) на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Статут військ Цивільної оборони (СРСР), цивільна оборона та її формування створювались на всіх без виключення підприємствах, установах та організаціях, а до їх складу в обов'язковому порядку зараховувалось все працездатне населення, в тому числі: чоловіки віком від 16 до 60 років та жінки віком від 16 до 55 років.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 200, 205, 206 КАС України Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 22.05.17р. у справі №359/2671/17 - залишити без задоволення, а постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 22.05.17р. у справі №359/2671/17 - без змін.
Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог КАС України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Кузьмишина О.М.