10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шульга О.М.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
іменем України
"26" червня 2017 р. Справа № 279/737/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Майора Г.І.
Шевчук С.М.,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
позивача ОСОБА_3
представника відповідача Беспризванного А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "22" березня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії ,
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати ліквідаційну комісію Управління міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області провести доплату вихідної грошової допомоги в разі звільнення з ОВС України через хворобу в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (12 років), згідно ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та зобов'язати нарахувати та провести вказану доплату з урахуванням індексації вказаної компенсації згідно п.3 ч. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" на момент прийняття рішення.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 22.03.2017 в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою позов задовольнити в повній мірі.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що предметом позову у даній справі є неправомірність дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та невиплати ОСОБА_3 вихідної допомоги при його звільненні з УМВС України в Житомирській області з підстав його звільнення "через хворобу".
Разом з тим, постановою Уряду від 16 вересня 2015 року № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" утворено, як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції зокрема - Головне управління Національної поліції в Житомирській області.
Цією ж постановою Уряду ліквідовано, як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, зокрема - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 4 наказу МВС України від 30.10.2015 № 1319 "Про затвердження голів ліквідаційних комісій територіальних органів МВС по Житомирській області" з послідуючими змінами та наказу УМВС від 03.11.2015 № 337 "'Про затвердження персонального складу ліквідаційної комісії територіального органу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області" з послідуючими змінами затверджено склад ліквідаційної комісії УМВС.
В спеціальному друкованому засобі масової інформації "Бюлетень Державної реєстрації" від 09.11.2015 № 355 (ЗО) 2015 року опубліковано оголошення про ліквідацію УМВС України в Житомирській області.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України передбачено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (надалі Порядок), дано вичерпний перелік заходів, які проводить ліквідаційна комісія.
Зокрема п. 20 передбачено, що комісія: складає перелік підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління органу виконавчої влади, що припиняється, звертається у разі відсутності правонаступника до Кабінету Міністрів України щодо необхідності визначення суб'єкта управління зазначеними підприємствами, установами та організаціями; здійснює заходи, пов'язані з: виявленням кредиторів та задоволенням відповідно до законодавства їх вимог; одержанням дебіторської заборгованості; закриттям рахунків в органах Казначейства та переведенням залишків коштів правонаступникові або до державного бюджету в установленому законодавством порядку; здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що ліквідаційна комісія не є належним відповідачем у даній справі, оскільки вона здійснює заходи з ліквідації органу виконавчої влади, передбачені Порядком та ЦК України та визначеними нормами права.
В той же час, нарахування та виплата одноразової грошової допомоги при звільненні передбачена Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262- XII) постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей та членам їхніх сімей (далі Постанова № 393).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 закону № 2262-ХІІ особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Разом з тим ч. 4 ст. 9 закону № 2262- XII виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією ... за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання. (Частина четверта статті 9 із змінами, внесеними згідно із Законами № 879-VI від 15.01.2009. № 5462-УІвід 16.10.2012, № 901-VIIIвід 23.12.2015).
Аналогічне положення закріплено в абзаці першому пункту 10 постанови № 393, згідно з яким військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;
Одночасно п. 14 Постанови КМУ № 393 передбачено, що одноразова та щорічна грошова допомога, передбачена пунктами 10 і 11 цієї постанови, виплачується Міністерством оборони, Міністерством надзвичайних ситуацій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією ... за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті для їх утримання (за винятком випадків, передбачених абзацом другим цього пункту).
Системний аналіз положень частини 4 статті 9 Закону № 2262-ХН та н.14 Постанови № 393 дає підстави вважати, що одноразова грошова допомога виплачується Міністерством внутрішніх справ України, а не його територіальними підрозділами.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту свого порушеного права, оскільки ним заявлено вимоги до неналежного відповідача, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "22" березня 2017 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: Г.І. Майор
С.М. Шевчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "27" червня 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області вул.Старий Бульвар,5/37,м.Житомир,10014
- ,