Провадження: 33/790/539/17 Головуючий І інстанції -
Справа № 644/575/17 ОСОБА_1
Категорія: ч. 1 ст. 130 КУпАП Доповідач - Бездітко В.М.
10 травня 2017 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_2, за участю секретаря Михайлюка А.В., адвоката ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 07 квітня 2017 року, про притягнення ОСОБА_4до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Працівниками поліції був складений протокол про адміністративне правопорушення серії АП2 № 120335 від 17.01.2017 року відносно ОСОБА_4 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу водій ОСОБА_4 17.01.2017 року о 12-30 год. керував автомобілем НОМЕР_1, на автодорозі Харків-Київ-Довжанський 502 км. з ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння очей, тремтіння рук), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою пристрою «Драгер» та проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в встановленому порядку відмовився в присутності двох понятих. ОСОБА_4Юпорушив п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 07 квітня 2017 року, ОСОБА_4, визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 10 200 (десять тисяч двісті) гривень з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів на строк 1 (один) рік, стягнуто судовий збір у розмірі 320,00 грн.
Не погодившись з постановою суду ОСОБА_4подав апеляційну скаргу в обґрунтування якої зазначив наступне. Постанова суду незаконна, необґрунтована, винесена без повного, всебічного й об'єктивного з'ясування всіх обставин справи. Протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням вимог діючого законодавства, особа яка притягається до адміністративної відповідальності 17.01.2017 року не перебувала у стані алкогольного сп'яніння, а лише вживла лікарські засоби, які не тягнуть за собою порушення загального стану. Зазначає, що підписав не заповнений співробітниками поліції протокол, а свої пояснення написав в редакції, яку йому рекомендували самі співробітники поліції.
Просить постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 07 квітня 2017 року скасувати, прийняти нову постанову про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення захисника ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_3, яка апеляційну скаргу підтримала, просила провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_4, районним судом повно і всебічно встановлені фактичні обставини правопорушення на підставі наявних в матеріалах справи і досліджених в судовому засіданні доказів, які оцінені судом першої інстанції в їх сукупності, у відповідності з вимогами ст.ст.251, 252 КУпАП, що відображено у мотивувальній частині постанови суду.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Виходячи зі складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.130 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, також передача керування транспортними засобами особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само і ухилення осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Так, п. 2.5 ПДР України зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена ст.130 КУпАП.
Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі -Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров'я (п.6 розділу І Інструкції).
У розумінні вимог п.7 розділу І Інструкції, огляд у закладі охорони здоров'я проводиться лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейськими.
Пунк 6 розділу ІХ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (далі - Інструкція 2) передбачає, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Поліцейськими протокол про адміністративне правопорушення серії АП2 № 120335 від 17.01.2017 року, складений саме за відмову ОСОБА_4 від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку.
Відмова водія ОСОБА_4 від проходження огляду, також підтверджується поясненнями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 3-4); поясненнями ОСОБА_4 викладеними в протоколі «управлял автомобилем. Сегодня пил лекарство на спирту, в наркоцентр ехать не надо, с нарушением согласен» (а.с. 1).
Доводи апеляційної скарги, про підписання не заповненого співробітниками поліції протоколу, написання пояснень в редакції, яку йому рекомендували самі співробітники поліції не знайшли об'єктивного підтвердження. В апеляційній скарзі ОСОБА_4 не заперечує факту вживання лікарських засобів на спиртовій основі.
Відповідно до ч. 4 ст. 256 КУпАП, при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП.
Згідно з п.2 розділу ІІ Інструкції 2, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. ОСОБА_4 таким правом не скористався. Протокол підписав, жодних зауважень про порушення вимог законодавства при складанні протоколу серії АП2 № 120335 від 17.01.2017 року не заявляв. В розумінні ст. 251 КУпАП ОСОБА_4 жодного доказу на підтвердження своїх доводів не надав.
У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту.
Матеріали справи не містять доказів того, що працівники поліції чи свідки відносились до ОСОБА_4 предвзято. Сам ОСОБА_4 не надав будь-яких доказів про порушення законодавства працівниками поліції (висновок службового розслідування, рішення суду, тощо).
Відповідно, у районного суда та суда апеляційної інстанції відсутні підстави для визнання наданих доказів необ'єктивними.
Враховуючи особу правопорушника, характер вчиненого правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки, що дане правопорушення являється грубим порушенням правил дорожнього руху та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю та здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, суд обґрунтовано дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_4 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП і призначив адміністративне стягнення в межах санкції вказаної статті. Тому підстав для скасування або зміни постанови Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 07 квітня 2017 року не встановлено.
Керуючись ст.ст. 287, 288, 289, 294, 295 КУпАП,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 07 квітня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя
Апеляційного суду
Харківської області ОСОБА_2