Постанова від 22.06.2017 по справі 277/879/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Прищепа Т.П.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"22" червня 2017 р. Справа № 277/879/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,

позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "05" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок належної їй пенсії на день призначення у розмірі 85 % суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включивши в розрахунок суму індексації заробітної плати - 2127,67 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 3276,36 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 3168,67 грн. за 24 календарні місяці роботи при проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" (з 01.02.2008 року до 31.01.2010 року) та здійснити відповідні виплати.

Постановою Ємільчинського районного суду Житомирської області від 05 травня 2017 позов задоволено.

Визнано дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" - неправомірними.

Зобов'язано Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок належної ОСОБА_3 пенсії на день призначення у розмірі 85 % суми заробітної плати, з якої було сплачено відрахування на загальнообов'язкове державне страхування включаючи в розрахунок суми індексації заробітної плати - 2127,67 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 3276,36 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань - 3168,67 грн. за 24 календарні місяці роботи при проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" (з 01.02.2008 року по 31.01.2010 року) та здійснити відповідні виплати.

Перерахунок призначеної пенсії зробити відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 23 листопада 2016 року - часу звернення до УПФ України в Ємільчинському районі за проведенням перерахунку пенсії.

Стягнуто з Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.

В апеляційній скарзі Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. Зокрема, відповідач посилається на те, що оскільки заяву на перерахунок пенсії подано ОСОБА_3 23.11.2016 підстави для проведення перерахунку пенсії, як державному службовцю відсутні.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з лютого 2010 року перебуває на пенсійному обліку в Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 85 % суми заробітної плати державного службовця.

23.11.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою за перерахунком пенсії, до якої додала довідку про складові заробітної плати № 9474 за період із 01.02.2008 року по 31.01.2010 року. У дану довідку включено виплати, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Листом № 4993/02 від 29.11.2016 відповідач повідомив ОСОБА_3, що згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу" порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України та відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Саме вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд, першої інстанції виходив з того, що позивачка має право на проведення перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з урахуванням сум, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 85 відсотків від сум їх заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія виплачується з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, і призначена пенсія позивачу в розмірі 85 відсотків від суми його заробітної плати є правильною.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, висновки Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що матеріальна допомога на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивачки щодо зобов'язання Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію з урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Разом із тим колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині періоду проведення перерахунку та виплати пенсії, а саме з 23 листопада 2016 року.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_3 звернулася до пенсійного органу 23 листопада 2016 року, а відтак має право на проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області № 9474, з 01 грудня 2016 року.

В цій частині постанова суду відповідно до ст. 201 КАС України підлягає зміні, а апеляційна скарга частковому задоволенню.

В решті постанова суду винесена з дотриманням вимог матеріального та процесуального законодавства, а тому підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "05" травня 2017 р. змінити в частині визначення дати проведення перерахунку пенсії, зазначивши про те, що перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_3 провести з 01 грудня 2016 року.

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "23" червня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

- вул.Соборна,45,смт.Ємільчине,Ємільчинський район, Житомирська область,11000

- вул.Свято-Миколаївська,31, м.Олевськ, Житомирська область 11001 - ,

- ,