23 червня 2017 р.м. ОдесаСправа № 478/885/17
Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Сябренко І.П.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- ОСОБА_1
За участю: секретаря - Недашковської Я.О.
апелянта - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата на посаду Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області ОСОБА_2 на постанову Казанківського районного суду Миколаївської області від 14 червня 2017 року по справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії з місцевих виборів звичайної виборчої дільниці №480362, Миколаївської сільської виборчої комісії, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та рішення, визнання нечинним або скасування протоколу щодо підрахунку голосів та встановлення результатів голосування, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій,-
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправними дії та рішення Дільничної виборчої комісії з місцевих виборів по підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на звичайній виборчій дільниці №480362 на позачергових виборах Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області 11.06.2017 року; визнати нечинним або скасувати протокол Дільничної виборчої комісії з місцевих виборів під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на звичайній виборчій дільниці №480362 на позачергових виборах Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області 11.06.2017 року; зобов'язати Миколаївську сільську виборчу комісію утриматись від встановлення результатів позачергових виборів Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області 11.06.2017 року на підставі протоколу Дільничної виборчої комісії з місцевих виборів на звичайній виборчій дільниці №480362 на позачергових виборах Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області 11.06.2017 року та від офіційного оприлюднення результатів цих виборів; вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_2 є суб'єктом виборчого процесу на позачергових виборах Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області, а саме кандидатом на посаду відповідного сільського голови. Під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №480362 членами дільничної виборчої комісії допущено порушення виборчого законодавства, що призвело до невірного встановлення підсумків голосування. Позивач зазначає, що членами виборчої дільниці необґрунтовано не враховано щонайменш три виборчі бюлетені, з яких можливо встановити волевиявлення виборця за кандидата на посаду сільського голови - ОСОБА_2. Зазначені обставини свідчать про те, що підрахунок голосів виборців є необґрунтованим, не відповідає дійсним обставинам справи, у зв'язку із чим вбачаються всі підстави для скасування відповідного протоколу виборчої дільниці та вжиття заходів щодо утримання відповідача від подальшого встановлення результатів голосування.
Постановою Казанківського районного суду Миколаївської області від 14 червня 2017 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Постановою Верховної Ради України від 14 березня 2017 року №1937-VІІІ призначено позачергові вибори Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області на неділю 11 червня 2017 року.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII ОСОБА_2 є суб'єктом виборчого процесу з виборів Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області.
Звертаючись до суду першої інстанції із цим позовом, позивач посилався на грубі порушення виборчого законодавства при підрахунку голосів на виборчій дільниці, наявність яких спотворює результати голосування та порушує право позивача бути обраним сільським головою.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що підрахунок голосів та встановлення результатів голосування на виборчій дільниці відбулись у відповідності до чинного законодавства, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення питання щодо результатів голосування, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
Колегія суддів висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову вважає правильними, з огляду на наступне.
Порядок організації, в тому числі, голосування та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці врегульований Розділом ХІ Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII.
Так, відповідно до ч.ч. 9, 11, 12 ст. 77 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. У виборчих бюлетенях для голосування з виборів, зокрема, сільського голови виборець робить позначку "плюс" (+) або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища відповідного кандидата, за якого він голосує.
Виборець може голосувати лише за одну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі, одного кандидата в депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі, за одного кандидата на посаду відповідно сільського, селищного, міського голови, старости.
Згідно із ч.ч. 1, 2, 26 ст. 79 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування.
Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці, відповідно до вимог, передбачених цим Законом. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців.
Протокол цього засідання дільничної виборчої комісії складається і підписується у тому самому приміщенні, де проходило голосування.
У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Разом з цим, згідно із ч.ч. 26, 27, 28, 29 ст. 79 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII при розкладанні виборчих бюлетенів визначений дільничною виборчою комісією член комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця. У разі виникнення сумнівів щодо змісту виборчого бюлетеня виборча комісія вирішує питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється. Відповідне рішення та результати голосування фіксуються у протоколі засідання комісії.
Недійсними вважаються виборчі бюлетені: 1) на яких відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії; 2) на яких зроблено більш як одну позначку; 3) на яких не поставлено жодної позначки; 4) в яких не відірвано контрольний талон; 5) з яких неможливо з інших причин установити зміст волевиявлення виборця; 6) до яких не внесено зміни, передбачені частиною тринадцятою статті 75 цього Закону, або внесено зміни без відповідного рішення чи внесено зміни невідповідно до такого рішення.
У разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. При цьому кожен член дільничної виборчої комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється. Відповідне рішення та результати голосування фіксуються у протоколі засідання комісії.
Недійсні виборчі бюлетені підраховуються окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу. Кожна з цих кількостей оголошується і заноситься до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 80 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих, зокрема, за кандидатів на посаду сільського голови прописом та цифрами заносяться: 1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці; 3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата; 12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців.
Як вірно встановив суд першої інстанції та не заперечується сторонами, за результатами голосування на позачергових виборах Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області, проведеного 11.06.2017 року, Дільничною виборчою комісією з місцевих виборів звичайної виборчої дільниці №480362 складено протокол про підрахунок голосів виборців.
До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів на посаду сільського голови прописом та цифрами занесено: 1) кількість виборчих бюлетенів для голосування в виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією, що склала - 726; 2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці, що склала - 723; 3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, що склала - 70; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, що склала - 368; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування, що склала - 297; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, що склала - 61; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, що склала - 358; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, що склала - 0; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, що склала - 358; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, що склала - 6; 11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата, а саме за кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_3 кількість поданих голосів склала - 177, за кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2 кількість поданих голосів склала - 175; 12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що склала - 352.
Колегія суддів враховує те, що протокол дільничної виборчої комісії містись усі заповнені графи, а також необхідні для підрахунку голосів виборців відомості, протокол підписаний головою дільничної виборчої комісії, його заступником, секретарем дільничної виборчої комісії, членами дільничної виборчої комісії, присутніми під час засідання дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців кандидатами на посаду сільського голови - ОСОБА_4, ОСОБА_3, довіреною особою кандидата на посаду сільського голови - ОСОБА_5, тобто оформлений у відповідності до вимог ч.ч. 1, 2, 4 ст. 80 Закону України від 14.07.2015 року №595-VIII.
Єдиною підставою для визнання неправомірним підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці і, як наслідок - визнання нечинним і скасування вказаного протоколу, позивач зазначає необґрунтованість визнання дільницею трьох із шести виборчих бюлетенів недійсними, а відтак і щодо подальшого їх не врахування до кількість голосів виборців, поданих за кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_2.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно врахував те, що згідно виборчого бюлетеня (а.с. 40) виборцем у квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_3 зроблено позначку "-", у квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_2 зроблено позначку "V".
Згідно виборчого бюлетеня (а.с. 41) виборцем у квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_3 позначка відсутня, дані щодо вказаного кандидата закреслені, у квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_2 зроблено позначку "V".
Також, колегія суддів враховує, що згідно виборчого бюлетеня (а.с. 42) виборцем у квадрати проти прізвищ кандидатів - ОСОБА_3, ОСОБА_2 позначки відсутні, дані щодо вказаних кандидатів закреслені.
Згідно виборчого бюлетеня (а.с. 43) виборцем у квадратах проти прізвищ кандидатів - ОСОБА_3, ОСОБА_2 зроблено позначки "-".
Згідно виборчого бюлетеня (а.с. 44) виборцем у квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_3 зроблено позначку "Х", відомості щодо вказаного кандидата закреслені, у квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_2 зроблено позначку "Х", відомості щодо вказаного кандидата закреслені.
Згідно виборчого бюлетеня (а.с. 45) виборцем у квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_3 зроблено позначку "V", квадраті проти прізвища кандидата - ОСОБА_2 закреслений.
На думку колегії суддів та з огляду на те, що на вказаних бюлетенях зроблено більш як одну позначку, не поставлено жодної позначки, а також за ними неможливо установити зміст волевиявлення виборця, віднесення виборчою дільницею вказаних бюлетенів у протоколі про підрахунок голосів до недійсних у повній мірі відповідає ч. 27 ст. 79 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII.
При цьому, колегія суддів враховує, що питання щодо дійсності виборчого бюлетеня ініціюється дільничною виборчою комісією лише у разі виникнення у комісії таких сумнів, про що проводиться відповідне голосування.
Отже, відсутність у дільничної комісії сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня не зумовлює комісію вирішувати можливість врахування того чи іншого бюлетеня під час підрахунку голосів виборців.
Враховуючи викладене, оскільки у дільничної комісії під час підрахунку голосів не виникало сумнівів щодо дійсності виборчих бюлетенів, віднесення у протоколі шість виборчих бюлетенів до недійсних відбулось у відповідності до вимог чинного законодавства, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість відомостей протоколу виборчої дільниці про підрахунок голосів, а отже відсутність підстав для його скасування.
За змістом ч.ч. 14, 15, 18 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року №595-VIII встановлення підсумків голосування з виборів сільського голови оформлюється територіальною виборчою комісією відповідним протоколом після прийняття і розгляду відомостей протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях.
Як вбачається з матеріалів справи, підсумки голосування з виборів Миколаївського сільського голови затверджені протоколом Миколаївської сільської виборчої комісії, оформленим 12.06.2017 року о 02:00 годині.
Вказаний протокол комісії оформлений на підставі даних протоколу Дільничної виборчої комісії з місцевих виборів звичайної виборчої дільниці №480362 про підрахунок голосів виборців за результатом голосування, проведеного 11.06.2017 року, що свідчить про його обґрунтованість, відповідність вимогам чинного законодавства та відсутність підстав для скасування.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційних скарг цих висновків суду не спростовують.
Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду та задоволення апеляційних скарг не встановлено.
Керуючись ст.ст. 172, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу кандидата на посаду Миколаївського сільського голови Казанківського району Миколаївської області ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Казанківського районного суду Миколаївської області від 14 червня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
ОСОБА_1