22 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/5002/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Маневицькому районі Волинської області на постанову Маневицького районного суду Волинської області від 17 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Маневицькому районі Волинської області про визнання дій протиправними,
ОСОБА_1 07.02.2017 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в Маневицькому районі Волинської області, в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку призначеної пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ із збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років за період в межах визначеного законом строку позовної давності (6 місяців) та здійснювати нарахування та виплату вказаної допомоги до настання обставину якими закон пов'язує припинення таких виплат.
Постановою Маневицького районного суду Волинської області від 17 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області щодо відмови в проведені перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 1 січня 2017 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного Фонду України в Маневицькому районі Волинської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Вказує, що до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV до 01 січня 2004 року розмір пенсії обчислювався із збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу для чоловіків і 15 років стажу для жінок згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХП. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинний з 01.01.2004, не містив норми, яка б передбачала доплату за понаднормовий стаж.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» від 23.12.2004 №72291 -IX внесено зміна в статтю 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Апелянт зазначає, що пункт 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, і постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ застосовується лише при обчисленні розміру пенсії за нормами п. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто для обчислення розміру пенсії за першою складової. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому суд апеляційної інстанції вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Маневицькому районі Волинської області, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим Волинською обласною державною адміністрацією 26 березня 1998 року, пенсійним посвідченням (а.с. 5).
З матеріалів справи видно, що пенсія позивачу призначена відповідно до Закону № 1058-IV з 27 липня 1980 року. Пенсію ОСОБА_1 призначено зі зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Загальний трудовий стаж позивача становить 50 років 06 місяців 07 днів.
10 січня 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 15 років.
Листом № 16/ Р-01 від 20 січня 2017 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у проведенні такого перерахунку.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що потерпіла від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право за своїм вибором на одержання пенсії на умовах, визначених Законом № 796-ХІІ, а саме з дати її звернення до відповідача із заявою.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, так як він відповідає правильно встановленим обставинам справи та нормам чинного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1788-ХІІ або спеціальним Законом №796-ХІІ.
З матеріалів справи видно, що 10 січня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, просила провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини другої статті 56 даного Закону.
Статтею 56 цього Закону №796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Згідно з частиною другою даного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом №796-ХІІ не встановлений, що є підставою для застосування судом аналогії закону на підставі частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частині першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-VI, зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 21 жовтня 2015 року № К/800/33608/15 та узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а15.
Таким чином, колегія суддів вважає, що при визначенні розміру доплати до пенсії позивачеві застосуванню підлягають положення ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та як вірно врахував суд першої інстанції позов підлягає до задоволення з дати звернення позивача до відповідача із відповідною заявою.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому відсутні підстави для його скасування.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п. 1, 200, 205 ч. 1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Маневицькому районі Волинської області залишити без задоволення, а постанову Маневицького районного суду Волинської області від 17 лютого 2017 року у справі №164/172/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
судді В. М. Багрій
А. І. Рибачук