Справа № 362/5993/16-а
Провадження № 2-а/362/208/16
"15" червня 2017 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого - судді Лебідь-Гавенко Г.М.,
при секретарі - Харченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василькові Київської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області, третя особа: Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області (далі - Управління), третя особа: Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що з 2015 року йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закону).
15 серпня 2016 року він звернувся до Управління з заявою про перерахунок його пенсії.
31 серпня 2016 року листом Управління № 1174/16 від 31 серпня 2016 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення про перерахунок пенсії призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказану відмову позивач вважає протиправною бездіяльністю відповідача з реалізації норм статті 63 Закону 2262, з огляду на, що просить захистити його порушені права. А саме, визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» протиправною та зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до вказаних нормативно-правових актів, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір.
Ухвалою Васильківського міськрайонного суду від 29 листопада 2016 року відкрито скорочене провадження у справі (а.с. 35).
Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 23.12.2016 року справу призначено до розгляду в загальному порядку (а.с. 62).
Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити, вказавши, що постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 січня 2017 року зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміну в грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, не заперечував щодо розгляду справи в письмовому провадженні.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в судове засідання будучи належно повідомленим про день, час та місце слухання справи, не з'явився, надіславши до суду заперечення, з якого здійснено посилання на прийняття постанови №988, яка не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Отже правових підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ на теперішній час немає.
27.04.2017 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло уточнене заперечення проти позову ОСОБА_1 , в якому зазначено, що вимоги позивача про зобов'язання головним управлінням здійснити перерахунок пенсії заявнику є безпідставними та передчасними, за умови, що станом на даний час спірні питання врегульовано, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити (а.с.90-92).
Представник МВС України в судове засідання будучи належно повідомленим про день, час та місце слухання справи, не з'явився. Надіслав до суду письмові пояснення в яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки положення частини 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), (до осіб зазначеної категорії відноситься і позивач) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовується до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України №900-VIII від 23.12.2015 р., а саме після 29.12.2015 р. Крім того зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» набрала чинності 02.12.2015 р., тобто до прийняття і набрання чинності Законом України. Тому факт її прийняття не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Крім того вказав, що Кабінетом Міністрів України відповідного рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або про введення для цих категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалися, а інших підстав для перерахунку пенсій Порядок не передбачає, у Міністерства внутрішніх справ України відповідно до пункту 2 Порядку відсутні правові підстави для подання до органів Пенсійного фонду України документів для перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) (а.с.57-59).
Представник Пенсійного фонду України в судове засідання будучи належно повідомленим про день, час та місце слухання справи, не з'явився. Надіслав до суду письмові пояснення вказуючи на те, що Пенсійний фонд України не отримував від Міністерства внутрішніх справ повідомлень про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, що мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону. Таким чином, обов'язку повідомляти головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у Пенсійного фонду України не виникло.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Законом України від 23.12.2015 року № 900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900) ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських) Закон № 900 набрав чинності 29.12.2015 р. і, відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції Україні не має зворотної дії в часі. З урахуванням вимог ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 та Постанови № 45, підставою для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України стане рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошовоїутримання поліцейських, прийняте після набрання чинності Законом № 900. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) набрала чинності 02.12.2015 року, тобто раніше набрання чинності Законом № 900. Оскільки цим нормативно-правовим актом розмір грошового забезпечення поліцейських було затверджено вперше, Постанова № 988 не може розглядатися як: яким було змінено розмір і види грошового забезпечення колишнім працівникам органів внутрішніх справ України. Інших актів Уряду, якими б змінювалися встановлені Постановою № 988 розміри та види грошового забезпечення поліцейських, не видавалося. Отже, факт прийняття Постанови № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції (а.с.72-74).
Згідно ст.122 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу в порядку письмового провадження, врахувавши судову практику з розгляду справ даних правовідносин, оцінивши зібрані по справі докази, повідомлені позивачем, відповідачем та третіми особами обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом щодо оскарження бездіяльності відповідача та діюче законодавство не вимагає жодних обов'язкових процедур щодо досудового врегулювання спору, який виник між позивачем та відповідачем.
Відповідно до пункту 4 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, в тому числі, усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з квітня 2015 року призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області від 31 серпня 2016 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії (а.с.12-14).
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31.01.2017 року, яка набрала законної сили, позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області, Пенсійний фонд України - задоволено.
Визнано протиправну бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати вказану інформацію для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.112-117).
Згідно до листа Пенсійного фонду України встановлено, що Листом Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017, повідомлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 року (а.с.95).
Відповідно до Листа Пенсійного фонду України від 22 березня 2017 року № 4019/02/22-2017 року вбачається, що управлінням надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими статтею 80 Закону України «Про Національну поліцію» станом на січень 2016 року за спеціальним званням середнього класу поліцейських, а Позивач на час залишення служби мав спеціальне звання полковник, становить 6039,51 грн. (а.с.93-94).
Відповідно до наданого Головним управлінням пенсійного фонду у Дніпропетровській області Витягу із списків осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2016 року за вислугу років - Міністерство Внутрішніх справ, згідно якого ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 7676,80 грн. (а.с.103-106).
Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268».
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.
Цими постановами встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Ліквідуючи міліцію, держава Україна створила Національну поліцію, орган, який фактично перебрав на себе основні функції та завдання першої.
Вказане свідчить, що держава Україна не відмовилась від виконання функцій (завдань), які виконувались міліцією та передала їх поліції, шляхом прийняття відповідного закону.
А, відтак, збережений, як правовий зв'язок між працівниками міліції та поліції, їх правовим і соціальним захистом, так і взятих перед ними державою України зобов'язань, зокрема у сфері пенсійного забезпечення.
Окрім того, відповідно до п.3.ч.2 ст. 78 Закону «Про Національну поліцію» правовий зв'язок між службою в міліції і поліції обумовлюється ще й тим, що стаж служби в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу включається до стажу служби в поліції.
Також згідно п.12 прикінцевих та перехідних положень Закону «Про Національну поліцію» правовий зв'язок зберігається у співставленні та фактичного рівнозначного перейменування спеціальних звань міліції на спеціальні звання поліції.
16 вересня 2015 р. № 730 КМ України прийнято постанову "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ", якою було ліквідовано Васильківський міський відділ (з обслуговування міста Васильків та Васильківського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області. Одночасно цією ж постановою утворено територіальні органи Національної поліції за критерієм області, зокрема, Головне управління Національної поліції в Київській області.
Згідно відомостей офіційного сайту Національної поліції до Територіального підрозділу Головного управління Національної поліції в Київській області відноситься Васильківській відділ поліції.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Відповідно до ч. 1 п. 2 ст. 80 Закону України «Про Національну поліцію» установлюються спеціальні звання поліцейських, відповідно до, якого звання середнього складу відносяться: молодший лейтенант поліції; лейтенант поліції; старший лейтенант поліції; капітан поліції; майор поліції; підполковник поліції; полковник поліції.
Посада та спеціальне звання ОСОБА_1 за функціональністю та організаційним рівнем відповідають Васильківському відділу поліції Територіального підрозділу Головного управління Національної поліції в Київській області (полковнику поліції).
Як зазначено в ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції Закону України № 900-VIII від 23.12.2015р.) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 р. № 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: «Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком».
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45); - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45); - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
На час розгляду справи, судом встановлено, що відповідно до вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Міністерство внутрішніх справ України надіслало (повідомило) Пенсійний Фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії (лист МВС від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017) (а.с.95) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (зазначений лист МВС України також оприлюднено на офіційному сайті Міністерства внутрішніх справ України) .
Одночасно, про наявність підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх працівників міліції, Міністерство внутрішніх справ України повідомило Міністерство соціальної політики України (лист МВС від 03.02.2017 № 1545/05/22-2017).
Також, про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з числа колишніх працівників міліції підтверджується Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31.01.2017 року, яка набрала законної сили.
Отже, Міністерство внутрішніх справ України виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45, повідомивши про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції, зокрема, і щодо ОСОБА_1 , який відноситься до осіб зазначеної категорії.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Статтею 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Зокрема, заперечуючи проти задоволення позову представник відповідача наголошує, що оскільки на сьогодні Пенсійний фонд України від Міністерства внутрішніх справ не отримував повідомлень про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, то у Пенсійного фонду України не виникло обов'язку повідомляти головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, тому відповідач не міг здійснити перерахунок пенсії позивачу без довідки для перерахунку пенсій, яка не була надана уповноваженими структурними підрозділами.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, чітко регламентовано обов'язки Міністерства внутрішніх Справ, Пенсійного Фонду України, Головних управлінь пенсійного фонду України регіонального рівня і регіональних органів правоохоронних органів по перерахунку пенсії та не встановлено заборони або будь-яких обмежень для направлення відповідних списків та проведення перерахунку пенсії без відповідної довідки.
Суд зазначає, що вказаним Порядком дійсно передбачено, що Пенсійний фонд України отримує вказану інформацію в 5-денний строк від силових органів. Однак, якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню пенсійного фонду вже відомо про таке рішення, то воно за зверненням пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, повинно діяти згідно з Порядком, надіславши відповідний список для отримання відповідної довідки.
Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Однак, на час розгляду справи, судом встановлено, що Пенсійний фонд України направив Листа від 22 березня 2017 року № 4019/02/22-2017 року, яким управлінням надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими статтею 80 Закону України «Про Національну поліцію» станом на січень 2016 року за спеціальними званнями, Позивач на час залишення служби мав спеціальне звання полковник, що відноситься до середнього класу поліцейських, та становить розмір грошового забезпечення 6039,51 грн. (а.с.93-94).
Відповідно до наданого суду, Головним управлінням пенсійного фонду у Дніпропетровській області Витягу із списків осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2016 року за вислугу років - Міністерство Внутрішніх справ, згідно якого ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 7676,80 грн. (а.с.103-106)/
У відповідності до ч. 2 ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Нормою статті 46 Конституції України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: уЗбройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільгита від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій зокрема працівників правоохоронних органів, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Також вказані питання були предметом розгляду Європейського суду з прав людини (справа «Суханов та Ільченко проти України») і кваліфіковані як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено й у справі «Будченко проти України», в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник
Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача є обгрунтованими та доведеними, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» є протиправною, оскільки на момент розгляду справи у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області була вся наявна інформація про зміну у грошовому утриманні та відповідні списки отриманні від Пенсійного Фонду України для здійснення перерахунку пенсії Позивачу, але на час постановлення постанови зроблено не було, а відтак слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони обґрунтовані та законні, а заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне встановити також відповідно до статті 267 КАС України судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 6, 17, 19, 22 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільгита від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, ст.ст. 2, 6, 10, 11, 12, 14, 167, 18, 69, 71, 94, 99, 159-163, 122, 267 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області, третя особа без самостійних вимог: Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний Фонд України, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» протиправною.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Присудити на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 21 копійку за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області, (код ЄДРПОУ 00035323).
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.М. Лебідь-Гавенко