16 червня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/546/17
9 год. 00 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
суддів: Кузьменко Н.А., Хом'якової В.В.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю: представника позивача та третіх осіб - Манікіна Д.С.,
представників відповідача - Мурашкіна А.В., Ільченка Д.О., Чеботаєвої І.О., Покорної А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонської обласної державної адміністрації до Херсонської обласної ради, за участю третіх осіб - Управління культури Херсонської обласної державної адміністрації, Департаменту охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації, Управління освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації, Департаменту економічного розвитку та торгівлі Херсонської обласної державної адміністрації, Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасувати рішень,
встановив:
Управління культури Херсонської обласної державної адміністрації, Департамент охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації, Управління освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації, Департамент економічного розвитку та торгівлі Херсонської обласної державної адміністрації, Управління капітального будівництва Херсонської обласної державної адміністрації звернулися до суду із позовом до Херсонської обласної ради, за участю третьої особи - Херсонської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, в якому, з урахуванням збільшення позовних вимог, просять:
- визнати протиправним та скасувати рішення Херсонської обласної ради від 03.03.2017 року № 391 "Про внесення змін до рішення ІV сесії Херсонської обласної ради VІ скликання від 21.01.2011 року № 99 "Про делегування обласній державній адміністрації повноважень щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст областей";
- визнати протиправним та скасувати абзац перший пункту 1, та пункт 3 рішення Херсонської обласної ради від 10.04.2017 року № 449 "Про внесення змін до рішень Херсонської обласної ради".
Ухвалою від 25 травня 2017 року суд замінив первинних позивачів на належного позивача - Херсонську обласну державну адміністрацію, залучивши Управління та Департаменти Херсонської ОДА до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача.
У судовому засіданні представники позивача, підтримавши позовні вимоги у повному обсязі, пояснили, що рішенням від 21.01.2011 року № 99 Херсонська обласна рада делегувала Херсонській ОДА повноваження управління об'єктами спільної власності територіальних громад області. У свою чергу позивач, в особі структурних підрозділів, здійснював функції управління майном, зокрема щодо обліку майна, розпорядження об'єктами незавершеного будівництва, контроль за збереженням майна, тощо та для виконання делегованих повноважень позивач здійснював фінансування закладів та установ освіти, культури, охорони здоров'я та соціального захисту населення з державного та місцевого бюджетів та був головним розпорядником бюджетних коштів. У подальшому відповідач рішенням від 10.04.2017 року № 449 визнав нечинним рішення від 21.01.2011 року № 99 та від 03.03.2017 року № 391, вийшовши за межі своїх повноважень та порушивши приписи Закону України "Про місцевев самоврядування в Україні", зокрема, статтю 44 вказаного Закону, оскільки делегування повноважень, зазначених у цій статті, відбувається на підставі Закону та не потребує прийняння обласною радою рішень з цього питання. Як стверджує позивач, чинним законодавством України не встановлено права органу місцевого самоврядування у разі делегування повноважень щодо управління об'єктами спільної власності відкликати повноваження та не визначено процедури такого відкликання. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року представники позивача зазначили, що орган місцевого самоврядування має право скасовувати та вносити зміни у свої рішення виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Коституцією та законами України, проте таке право відсутнє, якщо на підставі цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. На підставі рішення від 21.01.2011 року № 99 Херсонська ОДА в особі структурних підрозділів прийняла власні рішення та вчинила ряд дій для забезпечення реалізації повноважень щодо управління об'єктами спільної власності на виконання вимог до Закону України "Про місцеві державні адміністрації". Крім того, пунктом третім рішення від 10.04.2017 року № 449 Херсонській ОДА делеговано повноваження по фінансуванню підприємств, установ організацій освіти, культури, охорони здоров'я та соціального захисту населення, тобто делеговано повноваження, які ніколи не належали відповідачу, а є законодавчо встановленими функціями обласних державних адміністрацій. Зважаючи на вищевикладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, посилаючись на наступне. Право обласної ради приймати на пленарних засіданнях рішення про делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень передбачене статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", проте повноваження можуть бути делеговані тільки в обсягах і межах, передбачених статтею 44 цього Закону, яка, у свою чергу не передбачає делегування повноважень щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад. Винесенню на порядок денний пленарного засідання 03.03.2017 року питання про скасування рішення від 21.01.2011 року № 99 передували неодноразові звернення керівників комунальних установ щодо фактів неякісного проведення ремонтно-будівельних робіт, а також невиконання головою Херсонської ОДА вимог рішення від 21.01.2011 року № 99 та частини 6 статті 34 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" щодо щорічного письмового інформування обласної ради про організацію виконання та підсумки роботи з виконання делегованих повноважень. Отже, у 2011 році обласна рада незаконно делегувала позивачеві вказані повноваження, а тому, з метою усунення порушень вимог законодавства, відповідач прийняв рішення про визнання нечинними рішень від 21.01.2011 року № 99 та від 03.03.2017 року № 391. Також представники відповідача відмітили, що на даний час не існує перешкод на виконання позивачем функцій, визначених законодавством щодо фінансування підприємств, установ та організацій освіти, культури, науки, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, соціального захисту населення, оскільки пунктом 3 рішення від 10.04.2017 року № 449 функції щодо фінансування делеговані обласній державній адміністрації. У свою чергу, оскаржувані рішення не є підставою для здійснення платежів з бюджету, відтак відсутній зв'язок між цими рішеннями та фінансуванням комунальних закладів, що належать на праві власності громадам сіл, селищ, міст. Херсонська обласна рада своєчасно опублікувала проект рішення від 03.03.2017 року № 391 та повідомила позивача про підготовку проектів, отримавши відповідь Херсонської ОДА про те, що вирішення питання делегування повноважень належить до компетенції обласної ради. За наведених обставин відповідач вважає, що спірні рішення прийняті ним у спосіб та у межах повноважень, що передбачені законами та Контитуцією України. Просили відмовити в задоволення позову повністю.
Представник третіх осіб позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на перевищення відповідачем власних поноважень при прийнятті спірних рішень. Просив задовольнити позов у повному обсязі.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
21.01.2011 року на ІV сесії Херсонською обласною радою VІ скликання прийнято рішення № 99 за пунктом першим якого обласна рада делегувала Херсонській обласній адміністрації повноваження щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад області і корпоративними правами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, а саме:
- облік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області;
- забезпечення контролю за зберіганням майна об'єктів спільної власності;
- надання дозволу об'єктам спільної власності на списання, продаж, передачу основних фондів за погодженням з обласною радою;
- надання дозволу об'єктам спільної власності щодо передачі окремо визначеного майна під заставу за погодженням з обласною радою;
- розпорядження об'єктами незавершеного будівництва за погодженням з обласною радою;
- управління частками, паями, акціями, що належать територіальним громадам області в майні господарських товариств та спільних підприємств, за відповідним рішенням обласної ради, здійснення їх обліку та контролю;
- створення, припинення діяльності об'єктів спільної власності на підставі рішення обласної ради;
- надання дозволу об'єктам спільної власності на передачу в оренду вільних приміщень та майнових комплексів структурних підрозділів об'єктів спільної власності відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна";
- погодження призначення та звільнення керівників об'єктів спільної власності;
- підготовку та внесення для розгляду обласною радою пропозицій щодо придбання у встановленому порядку об'єктів, що будуть забезпечувати спільні потреби територіальних громад області;
- підготовку та внесення для розгляду обласною радою пропозицій щодо відчуження цілісних майнових комплексів об'єктів спільної власності територіальних громад області, їх структурних підрозділів, об'єктів незавершеного будівництва та нерухомого майна;
- підготовку та внесення для розгляду обласною радою пропозицій щодо прийняття майна до спільної власності територіальних громад області та підготовку для розгляду обласною радою матеріалів щодо передачі майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад області, до власності інших суб'єктів або у державну власність;
- контроль за виконанням зобов'язань та умов, передбачених у договорах купівлі-продажу та оренди майна, що є спільною власністю територіальних громад області. Внесення пропозицій раді з цього приводу.
Відповідно до пункту четвертого рішення від 21.01.2011 року № 99 обласній державній адміністрації не рідше одного разу на рік письмово інформувати обласну раду щодо організації виконання та підсумків роботи з виконання делегованих повноважень.
03.03.2017 року на ХІ сесії Херсонською обласною радою VІІ скликання прийнято рішення № 391, яким внесені зміни до рішення ІV сесії Херсонської обласної ради VІ скликання від 21.01.2011 року № 99 "Про делегування обласній державній адміністрації повноважень щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст областей" шляхом визнання такими, що втратили чинність пункти 1, 4 вказаного рішення.
10.04.2017 року на ХІІ сесії Херсонською обласною радою VІІ скликання прийнято рішення № 449, пунктом першим якого визнано такими, що втратили чинність рішення ІV сесії Херсонської обласної ради VІ скликання від 21.01.2011 року № 99 "Про делегування обласній державній адміністрації повноважень щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області" та рішення ХІ сесії Херсонської обласної ради VІІ скликання від 03.03.2017 року № 392 "Про покладення функцій замовника ремонтно-будівельних робіт об'єктів спільної власності територіальних громад області".
Пунктом 3 рішення від 10.04.2017 року № 449 Херсонській обласній державній адміністрації делеговано повноваження по фінансуванню підприємств, установ та організацій освіти, культури, науки, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, соціального захисту населення, які відповідно до чинного законодавства України перебувають в управлінні обласної державної адміністрації (її структурних підрозділів).
Надаючи оцінку обгрунтованості вимог позивача щодо визнання протиправними та скасування рішень № 391 та № 449, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР)
За змістом ч. 2 ст. 10 Закону № 280/97-ВР обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад (ч. 4 ст. 60 Закону № 280/97-ВР).
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ч. 5 ст. 60 Закону № 280/97-ВР).
Виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників; прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад (п. п. 20, 27 ч. 1 ст. 43 Закону № 280/97-ВР).
Таким чином, в силу положень статей 43 та 60 Закону № 280/97-ВР управління об'єктами спільної власності територіальних громад є власними поноваженнями районних та обласних рад.
Перелік повноважень, які районні і обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям визначений статтю 44 Закону № 280/97-ВР, серед яких відсутні повноваження управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Отже, із наведених вище положень Закону № 280/97-ВР слідує, що районні та обласні ради на пленарних засіданнях мають право в установленному законом порядку вирішувати питання управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в їх управлінні, проте суд відмічає, що передачу повноважень управління об'єктами спільної власності територіальних громад вказаний Закон не передбачає.
У свою чергу статтею 29 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року № 586-ХІV (далі - Закон № 586-ХІV) визначено, що місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження, делеговані їм обласними і районними радами відповідно до Конституції України в обсягах і межах, передбачених статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 2 Закону № 586-ХІV).
У разі делегування місцевим державним адміністраціям районними чи обласними радами відповідних повноважень в їх управлінні перебувають також об'єкти спільної власності територіальних громад (ч. 2 ст. 15 Закону № 586-ХІV).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 18 Закону № 586-ХІV місцева державна адміністрація здійснює фінансування підприємств, установ та організацій освіти, культури, науки, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, соціального захисту населення, переданих у встановленому законом порядку в управління місцевій державній адміністрації вищими органами державної та виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад, а також заходів, пов'язаних із розвитком житлово-комунального господарства, благоустроєм та шляховим будівництвом, охороною довкілля та громадського порядку, інших заходів, передбачених законодавством;
Місцева державна адміністрація здійснює управління майном інших суб'єктів права власності в разі передачі його в установленому порядку (ч. 2 ст. 19 Закону № 586-ХІV).
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що орган місцевого самоврядування делегує місцевій державній адміністрації повноваження в обсягах і межах, передбачених статтею 44 Закону № 280/97-ВР. У свою чергу місцеві державні адміністрації забезпечують реалізацію делегованих відповідними радами повноважень та можуть мати в управлінні об'єкти спільної власності територіальних громад, у випадку, якщо такі об'єкти передані їм в управління районними чи обласними радами у встановленому законом порядку. У такому разі місцева державна адміністрація здійснює фінансування переданих їй в управління установ та організацій.
У своєму рішенні від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України. За висновками Конституційного Суду України органи місцевого самоврядування не можуть вносити зміни до своїх рішень та скасовувати їх, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення (абзац п'ятий пункту 5 мотивувальної частини рішення).
Тобто, обмеження щодо скасування органами місцевого самоврядування своїх рішень стосуються тих рішень, на підставі яких виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Таким чином суд погоджується із доводами відповідача про наявність у обласної ради права приймати рішення про внесення змін чи скасування своїх попередніх рішень у разі, якщо такі рішення прийняті з порушенням норм Конституції чи законів України.
Суд критично оцінює доводи позивача про порушення його прав у спосіб визнання нечинним рішення, яким Херсонській ОДА делеговані повноваження управління об'єктами спільної власності територіальних громад, оскільки такі повноваження були делеговані позивачу поза межами обсягів повноважень, визначених статтею 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, для досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, вирішуючи спір про визнання протиправними рішень відповідача, суд оцінює законність цих рішень шляхом перевірки їх відповідності законодавству, чинному на час прийняття.
За змістом ч. 1 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки (ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року № 2939-VІ (далі - Закон № 2939-VІ) проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (ч. 15 ст. 46 Закону № 280/97-ВР).
За приписами ч. 1 ст. 47 Закону № 280/97-ВР для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до відання ради, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету із числа депутатів відповідної ради створюються постійні комісії.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч. 10 ст. 47 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно пункту 1.15 Регламенту Херсонської обласної ради VІІ скликання, затвердженого рішенням сесії Херсонської обласної ради від 18.11.2016 року гласність роботи ради забезпечується шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті ради інформації про діяльність органів ради. Зокрема, прийняті радою рішення та проекти рішень із додатками систематично оприлюднюються на офіційному веб-сайті ради відповідно до Законів України "Про доступ до публічної інформації" та "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Внесенню питання на розгляд пленарного засідання сесії ради передує його підготовка у відповідних постійних комісіях та обговорення Президією ради (п. 4.3 Регламенту).
Проект рішення повинен містити відомості про розробника, посилання на відповідну структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, інформації про необхідність та мету прийняття рішення, висновки та рекомендації постійної комісії, текст рішення (п. 4.5 Регламенту).
Всі внесені проекти рішень із зазначенням суб'єкта внесення оприлюднюються на офіційному веб-сайті ради в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації" (п. 4.9 Регламенту).
Питання, пов'язані із делегованими Херсонській обласній державній адміністрації повноваженнями, відповідно до статті 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", які передбачається внести на розгляд ради, попередньо відпрацьовуються в галузевих підрозділах обласної державної адміністрації із наданням висновків (п. 4.10 Регламенту).
Таким чином, за наведеними вище приписами Закону № 280/97-ВР та Регламенту Херсонської обласної ради VІІ скликання всі проекти рішень органу місцевого самоврядування оприлюднюються ним на офіційному веб-сайті ради не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду. Для розгляду питань на пленарних засіданнях сесії постійні комісії готують висновки і рекомендації, які є відкритими та також оприлюднюються на офіційному веб-сайті ради.
Частиною 1 статті 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд встановив, що 29.09.2016 року на офіційному веб-сайті Херсонської обласної ради оприлюднено проект рішення сесії Херсонської обласної ради сьомого скликання "Про відкликання Херсонською обласною радою власних повноважень, делегованих Херсонській обласній державній адміністрації", проте ні назва даного рішення, ні його зміст не відповідає змісту рішення Херсонської обласної ради від 03.03.2017 року № 391 "Про внесення змін до рішення ІV сесії Херсонської обласної ради VІ скликання від 21.01.2011 року № 99 "Про делегування обласній державній адміністрації повноважень щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст областей".
Доказів оприлюднення не пізніше як за 20 робочих днів до дати розгляду проекту рішення відповідача від 10.04.2017 року № 449 "Про внесення змін до рішень Херсонської обласної ради" на офіційному веб-сайті Херсонської обласної ради, а також доказів оприлюднення висновків та рекомендацій постійної комісії щодо розгляду питання прийняття спірних рішень, відповідач суду не надав.
Відсутність оприлюднення на офіційному веб-сайті Херсонської обласної ради проекту рішення від 10.04.2017 року № 449 встановлена судом із перегляду цього сайту.
Водночас, відповідач надав суду докази оприлюднення оскаржуваних рішень, що підтверджується інформацією із офіційного веб-сайту Херсонської обласної ради.
Отже, приймаючи спірні рішення, відповідач діяв не у спосіб, що передбачений Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про доступ до публічної інформації" та Регламентом Херсонської обласної ради.
Відтак, проаналізувавши матеріали справи та вимоги чинного законодавства України, суд дійшов висновку про порушення відповідачем закріпленого в частині 2 статті 19 Конституції України та в пункті 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципу, відповідно до якого орган місцевого самоврядування зобов'язаний діяти на підставі та у спосіб, що передбачений Конституцією та чинним законодавством України.
Звертаючись до суду із даним позовом позивач просив визнати протиправним та скасувати абзац перший пункту 1, та пункт 3 рішення від 10.04.2017 року № 449 "Про внесення змін до рішень Херсонської обласної ради".
Втім суд, беручи до уваги ту обставину, що спірні рішення прийняті не у спосіб, передбачений законодавством, виходить за межі позовних вимог та скасовує повністю рішення від 10.04.2017 року № 449.
За таких обставин суд задовольняє вимоги Херсонської ОДА у повному обсязі.
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 94 КАС України, та присуджує на користь позивача понесені ним судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської обласної ради у розмірі 3200,00 грн.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення ХІ сесії Херсонської обласної ради VІІ скликання від 03.03.2017 року № 391 "Про внесення змін до рішення ІV сесії Херсонської обласної ради VІ скликання від 21.01.2011 року № 99 "Про делегування обласній державній адміністрації повноважень щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст областей".
Визнати протиправним та скасувати рішення ХІІ сесії Херсонської обласної ради VІІ скликання від 10.04.2017 року № 449 "Про внесення змін до рішень Херсонської обласної ради".
Стягнути на користь Херсонської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022645) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3200 (три тисячі двісті) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Херсонської обласної ради (код ЄДРПОУ 24121079).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 червня 2017 р.
Головуюча: Кисильова О.Й.
Судді: Кузьменко Н.А.
Хом'якова В.В.
кат. 2