Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 червня 2017 р. Справа № 805/1786/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ»
до Офісу великих платників податків ДФС України
про скасування податкових повідомлень-рішень від 27 грудня 2016 року № 0000444606, № 0000414607, № 0000424607, № 0000454606
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС України про скасування податкових повідомлень-рішень від 27 грудня 2016 року № 0000444606, № 0000414607, № 0000424607, № 0000454606.
Заявлені вимоги позивач обґрунтував безпідставністю висновків фіскального органу, викладених в акті камеральної перевірки № 788/28-01-40-01/31018149 від 06 грудня 2016 року, яким встановлено порушення пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість у 2015 році та податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів за 2015 рік.
На підставі акту камеральної перевірки від 06 грудня 2016 року податковим органом 27 грудня 2016 року прийнято податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій несвоєчасної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів № 0000444606, № 0000414607, № 0000424607, № 0000454606.
Позивач вважає висновки акту камеральної перевірки від 06 грудня 2016 року неправомірними, а винесені на його підставі податкові повідомлення-рішення від 27 грудня 2016 року про застосування штрафних санкцій просить скасувати, оскільки здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції та має сертифікат Торгово-промислової палати, що підтверджує настання обставин непереборної сили. Вважає, що сертифікат звільняє його від відповідальності на невиконання (неналежне виконання) зобов'язань платника податків, зокрема, щодо порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.
Крім того, 14 жовтня 2014 року між сторонами був укладений договір № 32 про розстрочення грошових зобов'язань з ПДВ, що розстрочує сплату ПДВ з жовтня по грудень 2014 року, однак штрафні санкції застосовані, у тому числі по декларації за листопад 2014 року.
Представником позивача через канцелярію суду надано клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Відповідач надав письмові заперечення (а.с. 44-45). В обґрунтування незгоди із позовом зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваних позивачем податкових повідомлень-рішень від 27 грудня 2016 року стали висновки, що викладені в акті камеральної перевірки позивача від 06 грудня 2016 року.
Актом камеральної перевірки позивача встановлено, що позивачем порушено строки сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, чим порушено п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, за що до нього правомірно застосовано штраф у розмірах, встановлених п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.
Вважає, що сертифікат ТПП надає платнику податків можливість звернутися з заявою до контролюючого органу про продовження граничних строків подання податкової звітності та зміни строків сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), а також списання податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили.
Стосовно своєчасності сплати податку на прибуток зазначає, що на підставі пункту 9 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України у січні-грудні 2015 року платники зобов'язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. В порушення вказаної норми позивачем несвоєчасно сплачене узгоджене податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів.
Листом від 03.03.2015 року № 08-08/469 ТОВ «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» звернулось до СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку з проханням надміру сплачений платіж з податку на прибуток приватних підприємств (код платежу 11020300) у сумі 9215734,14 гривень зарахувати на погашення грошового зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток (код платежу 11023300) у сумі 8814180,00 гривень за березень-грудень 2015 року.
СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку надано відповідь листом від 16.03.2015 року № 1236/10/2803-13-03, в якій переконливо просить розглянути питання щодо можливості залишити вказану переплату з податку на прибуток на особовому рахунку платника до другого кварталу 2015 року.
Вищезазначені авансові внески фактично були погашені 06.10.2015 року в результаті об'єднання ІКП 11023300 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів» і 11020300 «Податок на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів». Нарахування авансових внесків строком нарахування 30.12.2015 року в сумі 914346,00 гривень частково було погашено зазначеною переплатою, а частково на суму податкового боргу 329367,18 гривень платіжними дорученнями від 29.04.2016 року та 19.05.2016 року.
Посилаючись на відповідність вимогам чинного законодавства викладених в акті камеральної перевірки висновків, що стали підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень, відповідач зауважував на необгрунтованості заявлених позивачем вимог та просив суд відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в письмовому провадженні у відповідності до приписів ч. 4 ст. 122 КАС України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» є юридичною особою з кодом 31018149, що доведено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.15).
Позивач перебував на податковому обліку в СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку, у Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, а в дійсний час у Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби, про що зазначено акті камеральної перевірки позивача від 06 грудня 2016 року (а.с.39).
Відповідно до постанови КМУ від 30.03.2016 року № 247 «Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби» Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників Державної фіскальної служби України.
Ухвалою суду від 30.05.2017року було здійснено заміну первинного відповідача - Дніпропетровського управління офісу великих платників податків ДФС України, на належного - Офіс великих платників податків ДФС.
Позивач є платником податку на додану вартість з 16 червня 2000 року, про що вказано в акті камеральної перевірки від 06 грудня 2016 року (а.с.40).
Фахівцями Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС проведено камеральну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» щодо своєчасності сплати зобов'язань з податку на додану вартість у 2015 році та податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів за 2015 рік, про що складено акт від 06 грудня 2016 року № 788/28-01-40-01/31018149 (а. с. 39-45).
Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість у 2015 році та податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів за 2015 рік (а.с. 10 зв. бік), що в свою чергу передбачає відповідальність, встановлену пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.
Зокрема, фіскальним органом встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість у 2015 році:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання в сумі 1375615,70 гривень;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання в сумі 9449492,60 гривень.
Також встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів за 2015 рік:
- за березень 2015 року в сумі 585066,00 гривень із затримкою 191 календарний день;
- за квітень 2015 року в сумі 914346,00 гривень із затримкою 130 календарних днів;
- за травень 2015 року в сумі 914346,00 гривень із затримкою 69 календарних днів;
- за червень 2015 року в сумі 914346,00 гривень із затримкою 7 календарних днів;
- за липень 2015 року в сумі 914346,00 гривень із затримкою 160 календарних днів;
- за серпень 2015 року в сумі 914346,00 гривень із затримкою 99 календарних днів;
- за вересень 2015 року в сумі 914346,00 гривень із затримкою 38 календарних днів;
- за грудень 2015 року в сумі 170,00 гривень із затримкою 121 календарний день;
- за грудень 2015 року в сумі 329197,18 гривень із затримкою 141 календарний день.
На підставі вказаного акту перевірки відповідачем було прийнято спірні податкові повідомлення - рiшення від 27 грудня 2016 року:
№ 0000444606, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 137561,57 грн. за затримку до 30 календарних днів грошового зобов'язання з ПДВ 1375615,70 гривень (а.с. 8);
№ 0000454606, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 1889898,53 грн. за затримку більше 30 календарних днів грошового зобов'язання з ПДВ 9449492,60 гривень (а.с. 7);
№ 0000424607, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 91434,60 грн. за затримку до 30 календарних днів грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів 914346,00 гривень (а.с. 11);
№ 0000414607, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 1097232,64 грн. за затримку більше 30 календарних днів грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів 5486163,20 гривень (а.с. 9).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України, статті 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до приписів пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу. При цьому, відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, порядок надіслання платникові податків податкової вимоги є тотожним порядку надіслання податкового повідомлення-рішення. У свою чергу, відповідно до пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Згідно з п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Актом перевірки та матеріалами справи, зокрема листування між сторонами, підтверджується, що станом на 01.03.2015 року в особовому рахунку підприємства позивача обліковувалась переплата з податку на прибуток приватних підприємств, створених за участю іноземних інвесторів у розмірі 9215734,14 гривень. Факт наявності вказаної переплати встановлено судовим рішенням у адміністративній справі №805/1742/16-а (а.с. 129-131).
03.03.2015 року позивач звернувся до СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку з листом № 08-08/469 з проханням надміру сплачений платіж з податку на прибуток приватних підприємств (код платежу 11020300) у сумі 9215734,14 гривень зарахувати на погашення грошового зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток (код платежу 11023300) у сумі 8814180,00 гривень за березень-грудень 2015 року (а.с. 125).
СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку надано відповідь листом від 16.03.2015 року № 1236/10/2803-13-03, в якій переконливо просить розглянути питання щодо можливості залишити вказану переплату з податку на прибуток на особовому рахунку платника до другого кварталу 2015 року (а.с. 126). Тобто, фактично податковий орган проігнорував заяву про переведення коштів з одного коду на інший та вибір саме цього способу погашення грошового зобов'язання з податку на прибуток.
Вищезазначені авансові внески фактично були погашені 06.10.2015 року в результаті об'єднання ІКП 11023300 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів» і 11020300 «Податок на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів». Нарахування авансових внесків строком нарахування 30.12.2015 року в сумі 914346,00 гривень частково було погашено зазначеною переплатою, а частково на суму податкового боргу 329367,18 гривень платіжними дорученнями від 29.04.2016 року та 19.05.2016 року.
Вказані обставини не є спірними між сторонами.
При цьому, відповідно до вимог пунктів 43.1, 43.3, 43.4 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п.43.5. ст.43 ПК України).
В порушення зазначених положень ПК України податковий орган здійснив зарахування лише 06 жовтня 2016 року.
Стосовно несвоєчасної сплати узгоджених сум податку на додану вартість, слід зазначити наступне.
Законом України №1669-VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014 року передбачено певні заходи щодо забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Зугрес та м. Щастя.
Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Вказаним розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Зугрес та м. Щастя.
Тобто, у період невиконання обов'язків платника податку на додану вартість позивач (його структурні підрозділи) знаходився на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція.
Статтею 10 Закону України № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивачем надано у якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікат Торгово-промислової палати України від 05 вересня 2014 року № 2891/05-4 про настання обставин непереборної сили на підприємстві позивача по обов'язках, пов'язаних із справлянням податків та обов'язкових платежів з 14 квітня 2014 року (а.с. 37-38).
Фіскальним органом застосовано до позивача штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, що є відповідальністю за невиконання (неналежне виконання) податкових зобов'язань.
Таким чином, позивач є звільненим з 14 квітня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань щодо сплати штрафних санкцій, а в даних правовідносинах - за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про скасування податкових повідомлень-рішень від 27 грудня 2016 року № 0000444606, № 0000414607, № 0000424607, № 0000454606, винесених Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропертовську Міжрегіонального головного управління ДФС.
З огляду на викладене, на підставі положень Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» до Офісу великих платників податків ДФС України про скасування податкового повідомлення-рішення від 15 листопада 2016 року № 0000464800 про застосування штрафних санкцій у розмірі 340097,79 гривень - задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС від 27 грудня 2016 року № 0000444606, № 0000414607, № 0000424607, № 0000454606.
Стягнути з Офісу великих платників податків ДФС України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» судові витрати з судового збору у розмірі 48241 (сорок вісім тисяч двісті сорок одну) гривню 91 копійку.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті 21 червня 2017 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Голубова Л.Б.