Постанова від 09.06.2017 по справі 487/3071/17

Справа № 487/3071/17

Провадження № 3/487/1341/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.2017 року суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Біцюк А. В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Миколаєві про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, тимчасово не працює, -

за ч.1 ст. 130КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Заводського районного суду м. Миколаєва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії БР №240370 від 04.06.2017 року, яким ОСОБА_1 інкримінується скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БР №240370 від 04.06.2017 року, складеного інспектором 1 роти 2 батальйону УПП в м. Миколаєві ОСОБА_2, 04 червня 2017 року о 03 год. 15 хв. в м. Миколаєві, вул.. Спдова 19, водій ОСОБА_1 керував т/з TOYOTA AVENSIS д/н НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу «Драгер» ALCOTEST6810 ARCC-0221 тест №289 з результатом 1,39 % в присутності двох свідків.

Дій ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 130 КУпАП України.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зокрема зазначаються: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості необхідні для вирішення справи.

Згідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.

Стаття 130 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції

Відповідно до положень ч.2 та ч.3 ст.266 КУпАП Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду встановлена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція), яка затверджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 .

Пунктами 6 та 7 Інструкції передбачено, що Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тобто, встановлений порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, за наявністю ознак, передбачає певний алгоритм дій, який визначений ст.266 КУпАП та Інструкцією, При цьому медичний огляд проводиться лікарем закладу охорони, а огляд на місці - поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.

Проте, в матеріалах справи міститься результат тестування на алкоголь ОСОБА_1, що є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення серії БР №240370, згідно якого результат тесту 1,39 %, підпис особи, що тестують - відсутній. Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 відмовився від підпису та від дачі пояснень. Також в ОСОБА_2 огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів навпроти позначки "З результатами згоден" зазначено, що ОСОБА_1 від підпису відмовився.

За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Аналіз норм чинного законодавства дає підстави дійти висновку, що у разі незгоди водія із результатами проведення тесту поліцейським на місці зупинки, останні зобов'язані запропонувати йому пройти огляд в закладі охорони здоров'я, у разі згоди - доставити особу до найближчого визначеного чинним законодавством спеціалізованого медичного закладу, де лікар зобов'язаний перевірити за можливості особу водія, відібрати у нього біологічні зразки та провести лабораторні дослідження, на підставі яких поставити діагноз на стан сп'яніння, на підставі цих досліджень складається медичний акт.

Разом з тим, як видно із протоколу про адміністративне правопорушення, і ця обставина підтверджується показаннями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4, особі, що протягається до адміністративної відповідальності не пропонувалось пройти огляд на стан сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тобто, в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутня сукупність доказів того, що огляд ОСОБА_1, проведено в порядку передбаченому ч.2 та ч.3 ст. 266 КУпАП, і він відмовився від подальшого медчиного огляду, оскільки у разі незгоди з результатами огляду на місці (про що свідчить поведінка ОСОБА_1Ю.) належним доказом перебування водія в стані сп'яніння буде висновок за результатами медичного огляду на стан сп'яніння. У разів незгоди з результатами огляду на місці та відмови від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я, відповідальність настає за відмову від огляду на стан сп'яніння, а не за керування в стані сп'яніння.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні належні докази згоди водія з результатами огляду його на стан сп'яніння на місці зупинки,(оскільки зміст інших доказів, які долучені до справи свідчать про його незгоду). Вказаний недолік не надає можливості суду визначитись з усіма уобставинами справи і прийняти об'єктивне справедливе рішення в строки передбачені ст.277 КУпАП.

Відповідно до роз'яснень наданих в п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14, визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Враховуючи вищенаведене, надані документи не дають можливості суду всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, а тому є необхідність направлення даного адміністративного матеріалу на дооформлення.

Керуючись ст.124, ст.ст.256,278 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КпАП України повернути до Управління патрульної поліції в м. Миколаєві - для дооформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя А. В. Біцюк