Справа № 755/8652/17
1-кс/755/3037/17
м. Київ "14" червня 2017 р.
слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 про проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013110040008202 від 16.05.2013 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, 2, 3, 4 ст. 190 КК України, -
Старший слідчий СВ Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням про проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки ТОВ «НВО Тронка АТ» (ЄДОРОУ № 35727867), ТОВ «НВП Тронка» (ЄДРПОУ № 37035463), ТОВ «Тронка-Агротех» (ЄДРПОУ 21652787), ТОВ «ТС-Агро» (ЄДРПОУ № 40143586), що подане в рамках кримінального провадження ЄРДР № 12013110040008202 від 16.05.2013 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, 2, 3, 4 ст. 190 КК України, за фактом вчинення шахрайських дій.
Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що вказані кримінальні правопорушення вчинені однією особою та до їх вчинення може бути причетна ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є керівником підприємств ТОВ «НВО Тронка АТ» (ЄДОРОУ № 35727867), ТОВ «НВП Тронка» (ЄДРПОУ № 37035463), ТОВ «Тронка-Агротех» (ЄДРПОУ 21652787), ТОВ «ТС-Агро» (ЄДРПОУ № 40143586), ВАТ «ДЕМЗ».
На даний час ОСОБА_5 не вчинила всіх необхідний дій для виконання договорів та домовленостей, тим самим на протязі 2010 - 2016 років, зловживаючи довірою, вчиняла шахрайські дії направлені на заволодіння грошовими коштами фізичних осіб, товариств, підприємств, установ без виконання покладених обов'язків згідно договорів та домовленостей. Отримані грошові кошти ОСОБА_5 витратила на власні потреби.
На думку слідчого, у ході досудового розслідування, з метою з'ясування обставин вчиненого кримінального правопорушення та перевірки додержання податкового законодавства, про працю, загальнообов'язкового державного соціального страхування та іншого законодавства при здійсненні фінансово-господарської діяльності, дослідження господарсько-правових відносин ТОВ «НВО Тронка АТ» (ЄДОРОУ № 35727867), ТОВ «НВП Тронка» (ЄДРПОУ № 37035463), ТОВ «Тронка-Агротех» (ЄДРПОУ 21652787), ТОВ «ТС-Агро» (ЄДРПОУ № 40143586) для подальшого призначення судово-економічної експертизи з метою встановлення суми завданої кримінальним правопорушенням шкоди, а також з метою встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з'ясування правомірності укладення та належного виконання договорів, встановлення наявності матеріальних збитків, з'ясування ефективності використання ТОВ «НВО Тронка АТ» (ЄДОРОУ № 35727867), ТОВ «НВП Тронка» (ЄДРПОУ № 37035463), ТОВ «Тронка-Агротех» (ЄДРПОУ 21652787), ТОВ «ТС-Агро» (ЄДРПОУ № 40143586) коштів і майна, стану і достовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності, своєчасності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, у т.ч. при здійсненні фінансово-господарських відносин ТОВ «НВО Тронка АТ» (ЄДОРОУ № 35727867), ТОВ «НВП Тронка» (ЄДРПОУ № 37035463), ТОВ «Тронка-Агротех» (ЄДРПОУ 21652787), ТОВ «ТС-Агро» (ЄДРПОУ № 40143586) з суб'єктами господарювання, виникла необхідність у проведенні виїзної документальної позапланової податкової перевірки працівниками ГУ ДФС у м. Києві та перевірки ТОВ «НВО Тронка АТ» (ЄДОРОУ № 35727867), ТОВ «НВП Тронка» (ЄДРПОУ № 37035463), ТОВ «Тронка-Агротех» (ЄДРПОУ 21652787), ТОВ «ТС-Агро» (ЄДРПОУ № 40143586) за період з 01.01.2013 по 31.12.2016 на предмет своєчасності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, у т.ч. при здійсненні фінансово-господарських відносин з суб'єктами господарювання.
Вивчивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного.
Разом із тим, чинним КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим, зокрема, виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 з Кримінального процесуального кодексу України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Крім того, слідчий та прокурор не наділені повноваженнями звертатись до слідчого судді з клопотанням про проведення перевірки, а слідчий суддя не має права такі клопотання розглядати. Поряд із цим, ст.78 ПК України стосується прав податкових органів і не закріплює права та процедуру призначення податкових перевірок слідчим суддею в рамках кримінального провадження. В той же час, з прийняттям ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, норми КПК України, згідно яких до повноважень слідчого та прокурора відносилось повноваження призначати перевірки (п.6 ч.2 ст.36, п.4 ст.40 КПК України), з кримінального процесуального закону було виключено.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, призначення податкових перевірок не відноситься до слідчих дій та до заходів забезпечення кримінального провадження, а отже КПК України не передбачає права слідчого на звернення до слідчого судді з таким клопотанням. В той же час, в КПК України процедура розгляду такого роду клопотань також відсутня, а тому такі клопотання не повинні розглядатись взагалі.
Також незаконним є визначення ДФС України відповідальною за організацію проведення позапланової перевірки та надання дозволу співробітникам ДФС України отримувати матеріали кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, слідчий суддя приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання, оскільки воно не підлягає розгляду, а слідчий не має права на таке звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 110, 233, 309 КПК України, слідчий суддя -
У задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 про проведення виїзної документальної позапланової податкової перевірки - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя