Справа №3/760/4418/17
№760/9818/17
09 червня 2017 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., при секретарі Гаєвській С.В., за участю представника Київської міської митниці ДФС Глущенко Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Російської Федерації ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Німеччина, паспорт громадянки Російської Федерації НОМЕР_1, місце проживання АДРЕСА_1, за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ст. 471 Митного кодексу України, -
Відповідно до протоколу 0305/10000/17 про порушення митних правил від 13.04.2017 року, вбачається, що 13.04.2017 о 14 год. 10 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в терміналі «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) сектору «ВІДЛІТ», за допомогою рентген-апарату митниці в ручній поклажі, який належить громадянці Росії ОСОБА_3, яка слідувала до Мінську рейсом В2 840 літаком авіакомпанії «БелАвіа», було виявлено предмети, які мають ознаки культурної та історичної цінності.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено та запрошено до оглядової кімнати з метою проведення митного огляду ручної поклажі.
Під час огляду було виявлено предмети зовнішньо схожі на медалі та ордени часів радянської епохи, вказані предмети при переміщенні через митний кордон України підлягають обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до чинного законодавства України та наданню дозвільних документів на їх переміщення через митний кордон України.
Громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажирка митної декларації не заповнювала, з приводу декларування даних предметів до інспекторів митниці не зверталася.
Висновком експерта Департаменту культури КМДА від 24.05.17 № 060-3859 встановлено, що надані на дослідження предмети мають культурну цінність. Для переміщення через митний кордон України потрібно оформляти Свідоцтво на право вивезення (Наказ Міністерства Культури № 258 від 22.04.02, Інструкція про порядок оформлення права на вивезення.
Загальна вартість наданих на дослідження предметів (ордени та медалі) становить 80,50 доларів США, що за курсом НБУ -має вартість 2117 грн.
Таким чином, своїми діями пасажирка громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».
Тому Київською міською митницею ДФС зроблено висновок, що громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через спрощену систему митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажир митної декларації не заповнював, з приводу декларування зазначених вище предметів до інспекторів митниці не звертався.
Тобто у діях громадянки Російської Федерації ОСОБА_3 ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 Митного кодексу України.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_3 порушила митні правила, у зв'язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних правил 0305/10000/17 за ст. 471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив ОСОБА_3 визнати винною за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів правопорушення.
Представник ОСОБА_3- ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснила, що є рідною сестрою ОСОБА_3
ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер їх батько ОСОБА_6, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2, який був учасником ВВВ та за життя просив віддати своєму онуку ОСОБА_7 свої ордени та медалі, у зв'язку з чим ОСОБА_5 віддала їх ОСОБА_3
Заслухавши пояснення представника Київської міської митниці ДФС, представника ОСОБА_3, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
Статтями 196, 197 встановлено заборону і обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.
Так, диспозиція ст. 471 МК України передбачає вчинення дій, спрямованих на порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Згідно ч.2 ст.366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до ч.5 ст. 366 МК України, обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що 13.04.2017 о 14 год. 10 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в терміналі «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) сектору «ВІДЛІТ», за допомогою рентген-апарату митниці в ручній поклажі, який належить громадянці Росії ОСОБА_3, яка слідувала до Мінську рейсом В2 840 літаком авіакомпанії «БелАвіа», було виявлено предмети, які мають ознаки культурної та історичної цінності.
Під час огляду було виявлено предмети, які при переміщенні через митний кордон України підлягають обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до чинного законодавства України та наданню дозвільних документів на їх переміщення через митний кордон України, а саме: Орден Красной Звезди НОМЕР_3, Медаль За Боевые заслуги НОМЕР_4, Медаль Жукова, Медаль: «За освобождение Варшавы» НОМЕР_5, Орден Отечественной войны НОМЕР_6, Медаль: «ХХХ лет Советской Армии и Флота».
Висновком експерта Департаменту культури КМДА від 24.05.17 № 060-3859 встановлено, що надані на дослідження предмети мають культурну цінність. Для переміщення через митний кордон України потрібно оформляти Свідоцтво на право вивезення (Наказ Міністерства Культури № 258 від 22.04.02, Інструкція про порядок оформлення права на вивезення.
Таким чином, громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажирка митної декларації не заповнювала, з приводу декларування даних предметів до інспекторів митниці не зверталася.
Загальна вартість наданих на дослідження предметів (ордени та медалі) становить 80,50 доларів США, що за курсом НБУ -має вартість 2117 грн.
Таким чином, своїми діями пасажирка громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».
Київською міською митницею ДФС зроблено висновок, що громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через спрощену систему митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажир митної декларації не заповнював, з приводу декларування зазначених вище предметів до інспекторів митниці не звертався.
Так, після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено та запрошено до оглядової кімнати з метою проведення митного огляду ручної поклажі.
Відповідно до положень ст. 486 МК України та ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст. 489 МК України та ст. 289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 4, п. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Закінчення «зеленого коридору» відповідно до п. 1.4 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затвердженими наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 року №137, позначається білою лінією.
Встановлено, що ОСОБА_3 здійснила переміщення через митний кордон предметів, які мають мають ознаки культурної та історичної цінності, а саме Орден Красной Звезди НОМЕР_3, Медаль За Боевые заслуги НОМЕР_4, Медаль Жукова, Медаль: «За освобождение Варшавы» НОМЕР_5, Орден Отечественной войны НОМЕР_6, Медаль: «ХХХ лет Советской Армии и Флота» через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», чим заявила, що про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території.
Як зазначено в протоколі про порушення митних правил 0305/10000/17 від 13.04.2017 р., ОСОБА_3 обравши форму проходження митного контролю «зелений коридор», чим засвідчила відсутність товару, що підлягає письмовому декларуванню.
Водночас, вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_3 адміністративного стягнення, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Відповідно до ст.17 ЗУ «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» у разі переїзду громадян на постійне місце проживання до інших держав їм дозволяється вивозити особисті нагороди, на які є орденські книжки або нагородні посвідчення.
Вивезення громадянами, які переїжджають на постійне місце проживання до іншої держави, нагород, що залишилися їм від померлих батьків, можливе за умови подання документів, що підтверджують переїзд громадян на постійне місце проживання до іншої держави, свідоцтва про смерть, орденських книжок або нагородних посвідчень та документів, що підтверджують родинні зв'язки.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення та вважає за доцільне обрати стягнення у виді накладення штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суддя
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ст. 471 Митного Кодексу України.
Застосувати до ОСОБА_3 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700,00 грн., який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 820019; банк отримувача: УДКСУ у Солом'янському районі м. Києві; р/р №31113106705010; призначення платежу: *; 121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 095.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять) грн. 00 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: УДК СУ Солом'янського району м. Києва, код отримувача /код за ЄДРПОУ/: 38050812, рахунок отримувача: 31212206700010, банк отримувача: ГУ ДКУ у м. Києві, код банку отримувача /МФО/: 820019, код класифікації доходів бюджету: 22030100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.І. Кушнір