13 червня 2017 р.Справа № 638/2532/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.
за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О,
в присутності:
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Сертакової К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.04.2017р. по справі № 638/2532/17
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту реєстрації Харківської міської ради
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень позовних вимог просив суд визнати протиправним Рішення Департаменту реєстрації Харківської міської ради від 31.07.2017 року про відмову в реєстрації місця проживання.
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.04.2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.04.2017 року, як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, наполягав на її задоволенні.
Представник відповідачів судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 30.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу реєстрації місця проживання у Московському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради через Центр надання адміністративних послуг Московського району з заявою про реєстрацію місця проживання.
За результатами розгляду вказаної заяви 31.04.2017 року начальником відділу реєстрації місця проживання у Московському районі м. Харкова Красиною О.І. було прийнято рішення про відмову у реєстрації місця проживання.
Підставою для відмови відповідачем зазначено п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, у зв'язку із відсутністю у військовому квитку позначки про постанову на військовий облік за місцем проживання куди особа реєструється.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з чим погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до абз. 4 ст. 10 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232) громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 37 цього Закону взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
Законом № 2232 покладено обов'язки, зокрема, на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо виконання правил військового обліку.
Так, органи виконавчої влади, що здійснюють реєстрацію місця проживання чи перебування осіб, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад зобов'язані здійснювати реєстрацію за місцем проживання або перебування чи зняття з реєстрації призовників, військовозобов'язаних та резервістів лише в разі наявності в їхніх військово-облікових документах позначок військових комісаріатів відповідно про зняття з військового обліку або про перебування на військовому обліку за місцем проживання або перебування (п. 2 ст. 38 Закону № 2232).
Згідно ч. 5 ст. 33 Закону № 2232 передбачено, що військовий облік призовників і військовозобов'язаних ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ від 7 грудня 2016 р. № 921 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - Порядок № 921), який містить перелік питань, які підлягають перевірці з організації та ведення військового обліку та забезпечення функціонування системи військового обліку.
Відповідно до абз. 1 п. 58 Порядку № 921, органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб здійснюють реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних лише в разі наявності в їх військово- облікових документах позначок районних (міських) військових комісаріатів про зняття з військового обліку або перебування на військовому обліку за місцем проживання (додаток 15 «Вимоги щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних»).
Вказаними Вимогами передбачено проведення перевірки наявності відміток відповідного районного (міського) військового комісаріату про взяття (зняття) призовника або військовозобов'язаного на військовий облік за новим місцем проживання чи перебування. У разі відсутності такої відмітки призовник або військовозобов'язаний направляється до відповідного районного (міського) військового комісаріату для взяття його на військовий облік або зняття з військового обліку.
Положеннями ст. 37 Закону № 2232 передбачено, що призовники та військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.
Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає процедуру реєстрації / зняття з реєстрації з місця проживання в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування, є Правила реєстрації місця проживання. Вказані Правила розроблені відповідно до Законів України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про загальний військовий обов'язок і військову службу».
Пункт 15 Порядку № 921 визначає, що військовий облік здійснюється, зокрема, з урахуванням встановлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб.
Так, відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон) та п. 4 Правил реєстрації місця проживання, передбачено, що Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов 'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
Таким чином, законодавцем чітко узгоджені строки щодо обов'язку стати на військовий облік (7 днів) та реєстрації нового місця проживання (30 днів).
При цьому першочерговим є обов'язок громадянина особисто з'явитися в районний військовий комісаріат та подати письмову заяву про взяття на військовий облік.
Також необхідно зазначити, що відповідно до листа Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних сил України Міністерства оборони України від 27.01.2017, надісланого на запит Харківської міської ради, зважаючи на вимоги п. 2 ст. 33 та п. 2 ст. 38 Закону № 2232 органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб по відношенню до призовників і військовозобов'язаних зобов'язані діяти відповідно до вимог п. 58 Порядку № 921 та додатку 15 до нього (копія листа додається).
Пунктом 10 ст. 38 Закон № 2232 призовники та військовозобов'язані в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про це орган, де вони перебувають на військовому обліку.
Встановлені обставини справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги свідчать про те, що у всупереч законодавства України апелянтом не були виконані вимоги, зазначені вище, а саме: у військовому квитку громадянина ОСОБА_1 міститься відмітка про зняття з військового обліку у Київському РВК м. Харкова, проте відмітка про взяття на військовий облік у Московському РВК м. Харкова відсутня.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що рішення від 31.01.2017 про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання з адреси: АДРЕСА_2, є правомірним та прийнято виключно у відповідності до вимог чинного законодавства України та у передбачений строк.
Виходячи з фактичних обставин справи, норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги спростовані приведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.04.2017р. по справі № 638/2532/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Катунов В.В.
Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М.
Повний текст ухвали виготовлений 16.06.2017 р.