13 червня 2017 р.Справа № 592/1407/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,
при секретарі судового засідання - Ружинській К. О.,
за участю представника відповідача - Шульги Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14.04.2017р. по справі № 592/1407/17
за позовом ОСОБА_2
до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, у якому просив:
- визнати дії, бездіяльність Сумського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області протиправними;
- зобов'язати Сумське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області провести нарахування (перерахунок) та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 ХІІ в розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за періоди з 01.06.2010 р. по 23.07.2011 р. та з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати Сумське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області провести нарахування (перерахунок) та виплату щомісячної доплати за понаднормативний стаж (16 років) відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 ХІІ, збільшуючи пенсію на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу (загалом 16 процентів заробітку) за період з 01.06.2010 р. і довічно з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 08.02.2017 року відмовлено ОСОБА_2 в задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Сумського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області в частині про:
- зобов'язання Сумського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області провести нарахування (перерахунок) та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 ХІІ в розрахунку 30 процентів мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за періоди з 01.06.2010 р. по 23.07.2011 р. та з 01.01.2014 р. по 02.08.2014 р. з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язання Сумського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області провести нарахування (перерахунок) та виплату щомісячної доплати за понаднормативний стаж (16 років) відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 ХІІ, збільшуючи пенсію на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу (загалом 16 процентів заробітку) за період з 01.06.2010 р. по 09.07.2016 р. включно з урахуванням раніше проведених виплат залишив без розгляду.
Постановою від 14.04.2017 року Ковпаківський районний суд м. Суми позов задовольнив частково.
Визнав протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язав Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області починаючи з 10 липня 2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, з урахуванням сплачених сум.
В іншій частині вимог - відмовив.
Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин та підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Згідно з ч.1 ст. 195 КАС України судове рішення переглядається судом апеляційної інстанції в межах апеляційної скарги.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Позивач у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2-ї категорії за посвідченням НОМЕР_1 від 26.10.1993 р. (а.с. 9).
З 09.11.2009 р. ОСОБА_2 призначено пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплату якої здійснює Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (а.с. 58).
Розмір пенсії за віком ОСОБА_2 визначено за новою формулою відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і здійснюється доплата до пенсії за понаднормовий стаж 11 років (а.с. 59).
10.01.2017 р. позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - збільшивши на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку (а.с. 13 - 14).
Листом від 19.01.2017 р. № 4/3 відповідач - Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відмовив та заначив, що пенсія виплачується згідно чинним законодавством (а.с. 15).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання відповідача, починаючи з 10 липня 2016 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, з урахуванням сплачених сум.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII (далі- Закон № 796-ХІІ).
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеній у постановах від 07.07.2015 року № 21-727а15 та від 20.09.2016 року № 1601/12900/12, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.
Враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, на нього розповсюджуються пільги, передбачені для осіб віднесених до 2 категорії Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позивач має право на збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ стаж.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача, починаючи з 10.07.2016 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 % цього заробітку, з урахуванням сплачених сум.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, доводи апеляційної скарги спростовуються вказаними вище висновками суду.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14.04.2017р. по справі № 592/1407/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Ральченко І.М.
Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.
Повний текст ухвали виготовлений 16.06.2017 р.