Постанова від 13.06.2017 по справі 504/4148/16-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2017 р.м.ОдесаСправа № 504/4148/16-а

Категорія: 2 Головуючий в 1 інстанції: Добров П.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді : Бойка А.В.,

суддів: Димерлія О.О.,

Єщенка О.В.,

за участю секретаря Шепель О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу депутатів Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 29 березня 2017 року по справі за позовом депутатів Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання дій протиправними, визнання незаконними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

06.12.2016 року депутати Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до Комінтернівського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області, в якому, з урахуванням уточнення 03.03.2017 року позовних вимог, просили суд:

- визнати протиправними дії Сичавської сільської ради щодо початку процедури добровільного об'єднання територіальних громад та делегування представників;

- визнати незаконним та скасувати рішення Сичавської сільської ради від 03.11.2016 року №122-У11 «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи»;

- визнати незаконним та скасувати рішення Сичавської сільської ради від 17.11.2016 року №134-У11 «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад»;

- визнати незаконним та скасувати рішення Сичавської сільської ради від 27.02.2017 року №166-УІІ «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 29.03.2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, депутати Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 12.04.2017 року подали апеляційну скаргу, обґрунтовану порушенням судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також не повним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи.

В своїй апеляційній скарзі апелянти зазначають, що при прийнятті оскаржуваної постанови судом першої інстанції не надано належної правової оцінки доводам позивачів, що ні Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а ні жодним іншим нормативно-правовим актом не передбачено проведення громадського обговорення у вигляді референдуму. Таємне голосування відбулося без залучення якомога більшої кількості населення, яке не було повідомлене належним чином про час і місце проведення відповідного голосування.

Апелянти посилаються на те, що проведення 03.11.2016 року позачергової сесії відбулося з порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та діючого Регламенту Сичавської сільської ради, оскільки депутатів та населення завчасно не повідомлено про скликання сесії та не доведено до їх відома переліку питань, які ній розглядалися.

Також, апелянти посилаються на те, що в порушення ч.2 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» Сичавською сільською радою строк проведення обов'язкового громадського обговорення скорочено до 10 календарних днів.

Апелянти вказують, що в оскаржуваній постанові суд першої інстанції не надав оцінки посиланням позивачів на порушення сільською радою умов, які передбачені ст.4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а саме те, що при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади.

У зв'язку з цим, в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Комінтернівського районного суду Одеської області від 29.03.2017 року та ухвалення нового судового рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, однак постанову суду першої інстанції слід змінити з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, 13.07.2015 року Сичавською сільською радою отримано пропозицію сільського голови Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 08.07.2015 року про добровільне об'єднання територіальних громад с.Визирка, с.Воронівка (Визирська сільська рада), смт. Нові Біляри, с.Булдинка, с.Григорівка, с.Біляри (Новобілярська селищна рада), с.Першотравневе, с.Міщанка, с.Порт, с. Нова Вільшанка, с.Зоря Труда, с.Кінне, с.Степанівка (Першотравнева сільська рада), с.Сичавка, с.Кошари (Сичавська сільська рада), с.Любопіль, с.Ранжеве (Любопільська сільська рада) Комінтернівського району Одеської області в Визирську сільську об'єднану територіальну громаду з центром в с.Визирка.

До звернення додано рішення Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 08.07.2015 року №848-VI «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад» та витяг з розпорядження сільського голови Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 05.06.2015 року №50/2015-ОД «Про початок процедури громадського обговорення пропозиції добровільного об'єднання територіальних громад».

Головою Сичавської сільської ради прийнято розпорядження №26/2015-СР від 13.07.2015 року «Про вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення», відповідно до якого розпочато процедуру громадського обговорення звернення сільського голови Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про добровільне об'єднання територіальних громад та призначено проведення громадського обговорення такої пропозиції.

З матеріалів справи, також, вбачається, що 30.07.2015 року Сичавською сільською радою отримана пропозиція міського голови Южненської міської ради про добровільне об'єднання в Южненську міську об'єднану територіальну громаду: Южненської міської територіальної громади (з населеним пунктом м.Южне Одеської області), Сичавської сільської територіальної громади (з населеними пунктами с.Сичавка та с.Кошари Комінтернівського району Одеської області), Любопільської сільської територіальної громади (з населеними пунктами с.Любопіль та с.Ранжеве Комінтернівського району Одеської області), Визирської сільської територіальної громади (з населеними пунктами с.Визирка та с.Воронівка Комінтернівського району Одеської області), Новобілярської селищної територіальної громади (з населеними пунктами смт.Нові Біляри, с.Біляри, с.Булдинка та с.Григорівка Комінтернівського району Одеської області) з адміністративним центром - м.Южне.

До звернення додано рішення Южненської міської ради від 23.07.2015 року №1507-VI «Про надання згоди на добровільне об'єднання Южненської міської територіальної громади, Сичавської сільської територіальної громади, Любопільської сільської територіальної громади, Визирської сільської територіальної громади та Новобілярської селищної територіальної громади в Южненську міську об'єднану територіальну громаду».

Головою Сичавської сільської ради 30.07.2015 року прийнято розпорядження №28/2015-СР «Про вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення», відповідно до якого розпочато процедуру громадського обговорення звернення міського голови міста Южне Одеської області про добровільне об'єднання територіальних громад та призначено проведення громадського обговорення такої пропозиції.

17.08.2015 року працівниками виконавчого комітету Сичавської сільської ради та депутатами сільської ради складено акт, що громадські обговорення, призначені на 17.08.2015 року розпорядженням сільського голови №26/2015-СР від 13.07.2015 року зірвані окремими мешканцями с.Сичавка та с.Кошари Сичавської сільської ради.

04.09.2015 року Сичавською сільською радою прийнято рішення №429-УІ про відтермінування до липня 2016 року розгляду пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Розпорядженням сільського голови від 18.07.2016 року №49/2016-СР було призначено проведення протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження громадського обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання Сичавської територіальної громади з суміжними територіальними громадами відносно пропозиції щодо добровільного об'єднання Визирської сільської територіальної громади та Южненської міської територіальної громади.

З наявного в матеріалах справи протоколу проведення громадського обговорення з питання добровільного об'єднання Сичавської громади із суміжними територіальними громадами від 02.08.2016 року вбачається, що на такому громадському обговоренні були присутні 107 мешканців села Сичавка, 77 з яких проголосували за об'єднання з Южненською міською територіальною громадою.

05.08.2016 року Сичавською сільською радою прийнято рішення №102-УІІ «Про скасування розпорядження сільського голови Сичавської сільської ради від 18.07.2016 року №49/2016-СР «Про проведення громадського обговорення добровільного об'єднання Сичавської громади із суміжними територіальними громадами».

Того ж дня сільською радою прийнято рішення №103-УІІ «Про розробку Порядку проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради у вигляді таємного голосування», яким апарату сільської ради доручено протягом 10 робочих днів розробити проект Порядку проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради у вигляді таємного опитування.

02.09.2016 року сільрадою прийнято рішення №109-УІІ «Про оприлюднення регуляторного акту проекту рішення «Про проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради», яким вирішено оприлюднити регуляторний акт проекту рішення «Про проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради» разом з аналізом регуляторного впливу шляхом публікування в районній газеті «Слава хлібороба», розміщення на веб-сторінці Сичавської сільської ради на офіційному веб-порталі Лиманської районної ради (http://lymanska-rada.odessa.gov.ua), а також шляхом розміщення на дошці оголошень в приміщенні Сичавської сільської ради, та включити питання про затвердження регуляторного акту «Про проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради» до порядку денного сесії Сичавської сільської ради по завершенню 30-денного терміну оприлюднення.

За вказане рішення позивачі, як депутати Сичавської сільської ради, проголосували, що ними не заперечується.

04.10.2016 року Сичавською сільською радою прийнято рішення №117-УІІ «Про проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради».

Вказаним рішенням затверджено Порядок проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради; вирішено провести громадське консультативне опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради 30.10.2016 року в приміщенні Сичавського сільського будинку культури за адресою: с.Сичавка, вул. Цвєтаєва, 2; вирішено громадське консультативне опитування провести у вигляді прямого таємного голосування повнолітніх осіб, які досягли 18-річного віку, громадян України, які проживають на території Сичавської сільської ради шляхом заповнення бюлетеню затвердженої форми (змісту і розміру); затверджено зразок бюлетеня прямого таємного консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради, що відбудеться 30.10.2016 року.

З наявного в матеріалах справи протоколу про підрахунок голосів з опитування від 30.10.2016 року, складеного членами робочої групи відповідно до рішення сільради від 04.10.2016 року №117-УІІ, вбачається, що: загальна кількість бюлетенів, одержаних групою, склала 1600; кількість невикористаних бюлетенів - 665; кількість виданих бюлетенів - 935; кількість бюлетенів, визнаних недійсними - 11; кількість голосів опитаних по відповідних питаннях: за підтримання пропозиції об'єднання із Визирською сільською територіальною громадою - 515 голосів, за підтримання об'єднання із Южненською міською територіальною громадою - 409 голосів.

При зверненні з позовом до суду та в обґрунтування вимог апеляційної скарги депутати Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, в обґрунтування вимог про визнання протиправними дій Сичавської сільської ради щодо початку процедури добровільного об'єднання територіальних громад, посилаються на те, що таємне голосування, яке відбулося 30.10.2016 року в с.Сичавка, не може бути визнане передбаченим Законом України «Про добровільне об'єднання громадян» громадським обговоренням, яке слугує передумовою для отримання згоди на добровільне об'єднання, оскільки опитування у формі референдуму шляхом таємного голосування не передбачено чинним законодавством при вирішенні такого важливого питання.

Апеляційний суд не погоджується з такими доводами апелянтів. При цьому, колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» встановлено, що суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.

Відповідно до ст.5 Закону ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Згідно ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.

Тобто, Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не визначено форму проведення громадського обговорення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад, а лише визначено строк, протягом якого таке обговорення має бути проведено.

Більше того, частина 4 статті 5 Закону надає сільській, селищній, міській раді право самостійно визначити порядок проведення відповідного громадського обговорення.

Таким чином, громадське обговорення може проводитися у різних формах, зокрема, передбачених ст.8 та ст.13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у формі загальних зборів громадських слухань або і інших формах, визначених місцевою радою (конференція, форум, засідання, збори, зустрічі тощо).

Проведення 30.10.2016 року громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» саме у вигляді прямого таємного голосування повнолітніх осіб, які досягли 18-річного віку, громадян України, які проживають на території Сичавської сільської ради шляхом заповнення бюлетеню затвердженої форми і змісту затверджено рішенням №117-УІІ від 04.10.2016 року чотирнадцятої сесії Сичавської сільської ради VII скликання.

З наявного в матеріалах справи протоколу від 04.10.2016 року поіменного голосування депутатів на засіданні позачергової чотирнадцятої сесії Сичавської сільської ради VII скликання вбачається, що за таке рішення проголосували позивачі у справі - депутати ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, що, на думку колегії суддів, підтверджує їх згоду саме з такою формою проведення громадського консультативного опитування та відповідність її положенням Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Факт такого голосування «за» підтвердила і в судовому засіданні під час розгляду апеляційної скарги апелянт ОСОБА_4

Щодо посилань апелянтів, що порядок і форма громадського обговорення регулюється, серед іншого, Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», то апеляційний суд вважає їх помилковими, оскільки вказаною Постановою КМУ затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики та визначено основні вимоги до організації та проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю, а не органами місцевого самоврядування, яким є Сичавська сільська рада Лиманського району Одеської області.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська рада входить до органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 10 Закону передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими Законами.

Зазначені положення визначено також і в ч.3 ст.140 Конституції України.

В той же час, положеннями ст.ст. 113, 117-120 Конституції України передбачено, що органами виконавчої влади є Кабінет Міністрів України, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації.

Таким чином, положення Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року №996, на які посилаються апелянти, не регулюють питання проведення громадських обговорень органами місцевого самоврядування, так як стосуються лише питань діяльності органів виконавчої влади.

Більше того, пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року №996 рекомендовано органам місцевого самоврядування під час проведення консультацій з громадськістю керуватися затвердженим вказаною постановою Порядком. З вказаного слідує висновок, що вимоги Порядку №996 не є обов'язковими для виконання органами місцевого самоврядування, які самі наділені правом розробити відповідний порядок в силу вимог ч.4 ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

В апеляційній скарзі апелянти посилаються на те, що в громадському консультативному опитуванні з питання реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» приймали участь не всі мешканці Сичавської територіальної громади, так як про проведення 30.10.2016 року відповідного обговорення їх не сповіщено належним чином.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції критично ставиться до таких доводів апелянтів, оскільки з матеріалів справи вбачається, що рішення від 02.09.2016 року №109-УІІ «Про оприлюднення регуляторного акту проекту рішення «Про проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради» як і рішення від 04.10.2016 року №117-УІІ «Про проведення громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради», були опубліковані на сайті Лиманської районної ради Одеської області, що підтверджується листом районної ради від 16.03.2017 року за вих.№86/01-12/12/157.

Такі рішення, також, оприлюднювались на дошці об'яв Сичавської сільської ради.

З боку окремих мешканців та депутатів сільської ради мало місце розповсюдження серед мешканців Сичавської сільської територіальної громади листівок з проханням прийняти участь 30.10.2016 року в громадському консультативному опитуванні щодо розгляду пропозицій Визирської сільської територіальної громади та Южненської міської територіальної громади відносно об'єднання з такими громадами.

Сичавською сільською радою надано суду акти від 21.10.2016 року про оприлюднення оголошень про проведення 30.10.2016 року таємного консультативного опитування щодо реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» в магазинах, в будинку культури, в фельдшерсько-акушерському пункті, а також запрошення громадян прийняти в ньому участь.

Наведене, на думку колегії суддів, беззаперечно свідчить про обізнаність мешканців Сичавської сільської територіальної громади про проведення громадського обговорення у формі громадського консультативного опитування, а відтак всі мешканці, за бажанням, мали змогу прийняти в ньому участь.

Апеляційний суд враховує, що в такому громадському обговоренні прийняла участь більшість населення Сичавської сільської територіальної громади, тоді як Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не передбачає необхідність стовідсоткової участі усього населення територіальної громади.

Доводи апелянтів про те, що таємне опитування супроводжувалося підкупом населення та погрозами апеляційний суд не бере до уваги, оскільки такі доводи не підтверджено жодним належним доказом.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову у наданні згоди.

На виконання вказаної норми 31.10.2016 року розпорядженням сільського голови Сичавської сільської ради «Про пленарне засідання позачергової п'ятнадцятої сесії Сичавської сільської ради УІІ скликання» №73/2016-СР було скликано 03.11.2016 року о 10.00 год. в приміщенні Сичавської сільської ради позачергове пленарне засідання п'ятнадцятої сесії УІІ скликання Сичавської сільської ради та рекомендовано до розгляду ряд питань, в тому числі й про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи.

03.11.2016 року Сичавською сільською радою прийнято рішення №122-УІІ «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», яким вирішено: прийняти до відома протокол про підрахунок голосів громадського консультативного опитування з питань реалізації Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» на території Сичавської сільської ради, яке відбулося 30.10.2016 року у вигляді прямого таємного голосування; дати згоду на добровільне об'єднання територіальних громад с.Кошари, с.Сичавка Сичавської сільської ради, с.Визирка, с.Воронівка Визирської сільської ради, с.Любопіль, с.Ранжеве Любопільської сільської ради, с.Булдинка, с.Григорівка, с.Біляри, с.Нові Біляри Новобілярської селищної ради, с.Першотравневе, с.Міщанка, с.Порт, с. Нова Вільшанка, с.Зоря Труда, с.Кінне, с.Степанівка Першторавневої сільської ради у Визирську сільську територіальну громаду з центром у с.Визирка; делегувати ОСОБА_7 (секретаря Сичавської сільської ради), ОСОБА_8 (заступника сільського голови з фінансових питань, головного бухгалтера), ОСОБА_5 (депутата Сичавської сільської ради) до складу спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

В апеляційній скарзі апелянти, в обґрунтування незаконності вказаного рішення відповідача, посилаються на те, що його прийняття відбувалося з порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та діючого Регламенту Сичавської сільської ради.

Зокрема, апелянти зазначають, що в порушення вимог ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні до відома депутатів, а ні до відома територіальної громади Сичавської сільської ради не було доведено рішення про скликання сесії за 10 днів до її проведення.

В оскаржуваній постанові суд першої інстанції не взяв до уваги такі доводи позивачів, зазначивши, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого ч.2 ст.71 КАС України покладено обов'язок доказування в адміністративному суді правомірності його дій та рішень, доведено обґрунтованість скликання 03.11.2016 року позачергової п'ятнадцятої сесії Сичавської сільської ради, винесення на її розгляд питання про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи, а також доведено факт належного повідомлення відповідачем депутатів сільради про призначення позачергової 15 сесії Сичавської сільської ради.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції.

Так, відповідно до ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Пунктом 3.1 Регламенту Сичавської сільської ради, затвердженим рішенням від 27.11.2015 року №V-VII, передбачено, що рішення про скликання сесії сільської ради доводиться до відома депутатів ради шляхом надсилання письмового повідомлення. Повідомлення, в якому вказуються час, місце та питання порядку денного сесії, надсилається депутатам не пізніше ніж за 10 днів до пленарного засідання, а у виняткових випадках, не пізніше, ніж за 1 день до сесії.

Таким чином, положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Сичавської сільської ради, затвердженого рішенням сільської ради від 27.11.2015 року №V-VII, передбачають можливість доведення до відома депутатів повідомлення про скликання сесії сільської ради за 1 день до сесії виключно у виняткових випадках.

Ні Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», ні Регламент Сичавської сільської ради не надають тлумачення які випадки, для скликання сесії, є винятковими.

При цьому, частина 2 статті 6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачає винесення пропозицій громадського обговорення для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову у наданні згоди на розгляд наступної сесії відповідної ради.

Оскільки положеннями Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не встановлено строків, в межах яких пропозиція за результатами громадського обговорення має бути розглянута сесією відповідної ради, тому зазначене питання на законодавчому рівні не визнано таким, що потребує негайного вирішення і винесення його на сесію, про яку депутатів та територіальну громаду повідомляють за 1 день до її проведення, на думку колегії суддів, є необґрунтованим.

Скликання 03.11.2016 року позачергової сесії Сичавської сільської ради під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції представник відповідача обґрунтовував тим, що на її розгляд, серед іншого, виносилися питання, які потребували негайного вирішення, зокрема, щодо вирішення земельних питань, які відповідно до ст.123 Земельного кодексу України, мають бути вирішені у строки, встановлені земельним законодавством, а також питання щодо надання матеріальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Колегія суддів враховує, що ступінь нагальності вирішення тих чи інших питань визначається сільською радою самостійно, оскільки орган місцевого самоврядування, як представник територіальної громади, наділений повноваженнями на вирішення питань місцевого значення, і саме він вирішує, які питання для громади є першочерговими та потребують негайного вирішення. Однак, в розумінні ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 3.1 Регламенту Сичавської сільської ради, затвердженого рішенням ради від 27.11.2015 року №V-VII, на таку сесію мають виноситися лише питання, що потребують негайного вирішення, а не всі питання, які потребують вирішення відповідною радою.

При цьому, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що депутатів повідомлено належним чином про скликання 03.11.2016 року позачергової сесії сільської ради. Зокрема, з матеріалів справи вбачається, що повідомлення про проведення позачергового пленарного засідання сесії сільради було доведено до відома депутатів шляхом передачі 01.11.2016 року відповідних телефонограм, що підтверджується записом в журналі реєстрації телефонограм Сичавської сільської ради, а також актами від 01.11.2016 року про передачу телефонограм кожному депутату сільської ради про проведення 03.11.2016 року позачергового пленарного засідання сесії сільради.

З матеріалів справи вбачається, що розпорядження сільського голови від 31.10.2016 року №73/2016-СР про скликання 03.11.2016 року позачергової сесії сільради доведено до відома населення і шляхом розміщення його на дошці об'яв сільської ради, що підтверджується актом від 31.10.2016 року, складеним працівниками виконавчого комітету Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області.

Надання депутатам документів, що стосуються питань, винесених на порядок денний розгляду сесії, безпосередньо 03.11.2016 року відповідає вимогам пункту 3.2. Регламенту Сичавської сільської ради, затвердженого рішенням сільради від 27.11.2015 року №V-VII, яким передбачено, що у разі проведення позачергових сесій, документи надаються депутатам під час пленарного засідання.

В апеляційній скарзі апелянти посилаються на те, що про незаконність рішення Сичавської сільської ради від 03.11.2016 року №122-УП «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» свідчить порушення порядку прийняття відповідного рішення, оскільки сесія розпочала свою роботу на площі біля приміщення сільської ради, де проведено відповідне голосування про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад. Апелянти зазначають, що їм не відомо, яким чином працювала лічильна комісія, як відбувалося фіксування голосів, а депутатам, які бажали проголосувати «проти», такої можливості надано не було.

Дослідивши наявний в матеріалах справи протокол №15 засідання позачергової 15 сесії Сичавської сільської ради VII скликання від 03.11.2016 року апеляційний суд встановив, що перед початком сесії окремими депутатами та представниками громади села Сичавка було заблоковано вхідні двері до приміщення Сичавської сільської ради, у зв'язку з чим сільським головою було прийнято рішення розпочати роботу сесії на площі, біля приміщення сільської ради. На час початку роботи позачергової сесії із 14 депутатів сільської ради на площі присутні 13 депутатів. При цьому, за питання порядку денного сесії про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи проголосувало 9 депутатів.

Варто зазначити, що перебування 03.11.2016 року позивачів на площі біля приміщення Сичавської сільської ради свідчить про їх обізнаність, як депутатів Сичавської сільської ради, про скликання позачергової сесії.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради, як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Статтею 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлено, що депутат місцевої ради зобов'язаний брати участь у роботі ради.

З протоколу №15 засідання позачергової 15 сесії Сичавської сільської ради VII скликання від 03.11.2016 року, а також з наданих сторонами відеозаписів, вбачається, що після того, як приміщення сільської ради було розблоковано, депутати в приміщенні сесійної зали Сичавської сільської ради повторно винесли на голосування рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи, за яке проголосувало 9 з 14 депутатів (за - 9, проти - 0, утримались - 0 депутатів).

Відповідно до частин 12 та 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Згідно з частиною 2 та частиною 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

Незважаючи на те, що представником Сичавської сільської ради не доведено в повній мірі обґрунтованості винесення на сесію Сичавської сільської ради, яка відбулася 03.11.2016 року, питання про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи, зокрема, терміновості вирішення вказаного питання, колегія суддів приходить до висновку, що вказана обставина не є достатньою підставою для скасування прийнятого на такій сесії рішення Сичавської сільської ради від 03.11.2016 року №122-УП «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», оскільки сесія Сичавської сільської ради VII скликання, яка проведена 03.11.2016 року, була повноважною, так як у її засіданні взяло участь більше половини депутатів від загального складу ради. За вказане рішення ради також проголосувало більшість депутатів від загального складу ради, що відповідає вимогам статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Сичавської сільської ради.

У зв'язку з цим, апеляційний суд вважає за необхідне змінити мотивувальну частину постанови суду першої інстанції в цій частині, виключивши посилання суду на доведення сільською радою обґрунтованості винесення на сесію Сичавської сільської ради, яка відбулася 03.11.2016 року, питання про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи, як на підставу для відмови в задоволенні позову.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з урахуванням результатів громадського обговорення.

Апеляційний суд встановив, що спільна робоча група 04.11.2016 року підготувала проект рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад та, на виконання вказаних норм Закону, 04.11.2016 року сільським головою прийнято розпорядження №74/2016-СР «Про проведення громадського обговорення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад», яким, серед іншого, вирішено провести громадське обговорення підготовленого спільною робочою групою проекту шляхом оприлюднення зазначеного проекту рішення в районній газеті «Слава хлібороба» з метою отримання пропозицій жителів населеного пункту ради; відповідальним за збір пропозицій та зауважень від жителів призначено секретаря сільської ради ОСОБА_7, а також рекомендовано керівникам установ, закладів, депутатам ради в термін до 14 листопада 2016 року включно провести обговорення проекту рішення, підготовленого спільною робочою групою, та надати свої пропозиції та зауваження до сільської ради.

05.11.2016 року в газеті Комінтернівської районної ради «Слава Хлібороба» (випуск №44 (9644) розміщено оголошення про те, що на громадські обговорення виноситься проект рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад», із зазначенням того, що пропозиції, рекомендації та зауваження від мешканців Визирської, Любопільської, Першотравневої, Сичавської сільських рад та Новобілярської селищної ради стосовно зазначеного проекту рішення необхідно надавати до відповідних місцевих рад.

14.11.2016 року сільським головою Сичавської сільської ради прийнято розпорядження №76/2016-СР «Про пленарне засідання позачергової шістнадцятої сесії Сичавської сільської ради УІІ скликання», яким було скликано 17.11.2016 року позачергове пленарне засідання шістнадцятої сесії УІІ скликання Сичавської сільської ради.

Зазначене розпорядження оприлюднено шляхом розміщення його на стенді в приміщенні сільради, про що складено відповідний акт від 14.11.2016 року, а також депутатам сільської ради вручено запрошення прийняти участь 16.11.2016 року у роботі постійних комісій сільради та у позачерговій сесії сільради 17.11.2016 року. В апеляційній скарзі апелянти не заперечують щодо повідомлення їх про скликання 17.11.2016 року позачергового пленарного засідання шістнадцятої сесії УІІ скликання Сичавської сільської ради.

17.11.2016 року Сичавською сільською радою прийнято рішення №134-У11 «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», яким було схвалено проект рішення сільради про добровільне об'єднання територіальних громад с.Кошари, с.Сичавка Сичавської сільської ради, с.Визирка, с.Воронівка Визирської сільської ради, с.Любопіль, с.Ранжеве Любопільської сільської ради, с.Булдинка, с.Григорівка, с.Біляри, с.Нові Біляри Новобілярської селищної ради, с.Першотравневе, с.Міщанка, с.Порт, с. Нова Вільшанка, с.Зоря Труда, с.Кінне, с.Степанівка Першотравневої сільської ради у Визирську сільську територіальну громаду з центром у с.Визирка.

За відповідне рішення проголосувало 9 депутатів, що складає більшість депутатів сільради.

В обґрунтування незаконності рішення відповідача №134-У11 від 17.11.2016 року апелянти, в поданій ними апеляційній скарзі, посилаються на те, що публікація 05.11.2016 року в газеті Комінтернівської районної ради «Слава Хлібороба» оголошення про проведення громадського обговорення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не може вважатися проведенням громадського обговорення, передбаченим статтею 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», оскільки такими діями до громадськості доведено лише проект рішення, обговорення якого проведено не було.

Апеляційний суд критично ставиться до таких доводів апелянтів, оскільки частиною 2 статті 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» не визначено конкретної форми проведення відповідного обговорення. З вказаної норми слідує, що громадське обговорення може проводитися як у формі громадських слухань, зборів громадян, так і у іншій формі консультацій з громадськістю.

Сільський голова, який уповноважений частиною 2 статті 7 Закону на забезпечення проведення обов'язкового громадського обговорення, таке обговорення вирішив провести шляхом оприлюднення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад в районній газеті «Слава хлібороба», отримання пропозицій та зауважень від жителів населеного пункту ради і керівників установ, закладів, депутатів рад та, при їх надходженні, узагальнювати їх та виносити на розгляд чергового засідання спільної робочої групи.

В матеріалах справи відсутні відомості про надання позивачами чи іншими особами пропозицій до сільради стосовно підготовленого спільною робочою групою проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, та неврахування їх відповідачем.

Більше того, розпорядження сільського голови від 04.11.2016 року №74/2016-СР «Про проведення громадського обговорення проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад», яким вирішено провести обговорення саме у такій формі, є чинним та його законність не являється предметом спору.

Також, колегія суддів відхиляє посилання апелянтів на недотримання строків проведення громадського обговорення, передбачених статтею 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», оскільки погоджується з судом першої інстанції, що проведення громадського обговорення протягом певної кількості днів слід розуміти як визначення граничного проміжку часу, протягом якого мають бути проведені певні заходи та оприлюднені їх результати. Окремі форми громадського обговорення (загальні збори громадян, громадські слухання та ін.) не можуть тривати протягом 30 чи 60 днів та, як правило, проводяться протягом одного неробочого дня.

Відповідно до ч.ч. 3-6 ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.

У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом.

Апеляційний суд встановив, що розпорядженням від 05.12.2016 року №923/А-2016 Одеська обласна державна адміністрація затвердила висновок про відповідність Конституції та Законам України проекту рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, який був схвалений Сичавською сільською радою рішенням від 17.11.2016 року №134-УІІ. У висновку вказано, що рішення сільради розроблено відповідно до статті 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», проекти рішень відповідають Конституції України та законам України.

Рішенням Лиманської районної ради Одеської області №157-VII від 09.12.2016 року «Про схвалення моделей об'єднаних територіальних громад Лиманського району Одеської області», серед іншого, схвалено модель Визирської сільської об'єднаної територіальної громади, до складу якої увійдуть Визирська, Любопільська, Першотравнева, Сичавська сільські та Новобілярська селищна ради з центром в селі Визирка.

27.02.2017 року Сичавською селищною радою Лиманського району Одеської області прийнято рішення №166-УІІ «Про добровільне об'єднання територіальних громад», яким сільська рада вирішила добровільно об'єднатися з територіальними громадами Визирської, Любопільської, Першотравневої, Сичавської сільськими та Новобілярської селищної радами в Визирську об'єднану територіальну громаду Лиманського району Одеської області з центром у селі Визирка.

За таке рішення проголосувало більшість депутатів сільради - 9 голосів «за», 3 голоси - «проти», 1 «утримався», 2 відсутніх.

При вирішенні питання про добровільне об'єднання територіальних громад органами місцевого самоврядування більшістю голосів депутатів місцевої ради, такі органи, відповідно до ч.3 ст.140 Конституції України, ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тим самим відображають волю більшості мешканців сільської територіальної громади.

В апеляційній скарзі апелянти посилаються на порушення сільською радою умов, які передбачені ст.4 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а саме те, що при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади.

При цьому, на думку колегії суддів апеляційного суду, основною умовою відповідного об'єднання територіальних громад є його добровільність, а всі інші умови є похідними.

Щодо посилань апелянтів на наявність списків 920 жителів Сичавської територіальної громади про їх бажання об'єднатися з Южненською міською територіальною громадою, то колегія суддів зазначає, що при надходженні пропозицій між суміжних територіальних громад щодо добровільного об'єднання (в даному випадку від Визирської та Южненської територіальних громад), правовою підставою для проведення громадського обговорення, відповідно до положень ч.1, ч.2 ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», є саме звернення суміжної територіальної громади про добровільне об'єднання та забезпечення сільським, селищним, міським головою вивчення пропозицій та їх громадського обговорення, а не будь-які звернення територіальної громади.

Формування списків за об'єднання з Южненською міською територіальною громадою відбувалося не за рішенням сільського голови або сільської ради, як це передбачено ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», лише які можуть приймати рішення про проведення громадського обговорення, а за результатами зборів 33-х мешканців села Сичавка.

Також, колегія суддів враховує, що рішенням Сичавської сільської ради №429-УІ від 04.09.2015 року відтерміновано до липня 2016 року розгляд пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад, а тому проведення в квітні 2016 року будь-яких опитувань щодо добровільного об'єднання з Южненською міською територіальною громадою здійснено в порушення діючого законодавства.

Більше того, з наявних в матеріалах справи списків не являється за можливе встановити хто саме проводив відповідне опитування про об'єднання Сичавської сільської територіальної громади з Южненською міською територіальною громадою, повноваження цих осіб щодо проведення опитування, як і не являється за можливе встановити належність підписів особам, які зазначені в таких списках.

Варто зазначити, що Сичавська сільська рада заперечує надання списків з підписами 920 жителів Сичавської територіальної громади до сільської ради. Доказів протилежного апелянтами не надано.

На підставі вищевикладеного у сукупності, колегія суддів доходить висновку, що при прийнятті рішень від 03.11.2016 року №122-У11 «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», від 17.11.2016 року №134-У11 «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та від 27.02.2017 року №166-УІІ «Про добровільне об'єднання територіальних громад» Сичавська сільська рада діяла в межах наданих їй чинним законодавством повноважень та з дотриманням вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Апеляційний суд не приймає до уваги посилання апелянтів на те, що у відношенні посадових осіб відповідача відкрито кримінальне провадження за ст.191, ст.264 КК України щодо грубого порушення законодавства у сфері використання бюджетних коштів Лиманської районної ради, що виразилося у нецільовому використанні коштів для надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям с.Сичавка та с.Кошари, оскільки зазначена обставина не відноситься до предмету спору. Крім того, під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції представник апелянтів підтвердила відсутність обвинувального вироку у вказаному кримінальному провадженні.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в оскаржуваній постанові суд першої інстанції, серед іншого, дійшов висновку, що депутати Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не уповноважені на звернення з даним позовом до суду, оскільки, в розумінні Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутати забезпечують захист прав, інтересів та свобод мешканців місцевої громади, виборців свого виборчого округу, шляхом участі на сесіях місцевих рад, надання пропозицій, винесення питань на розгляд сесії, голосування за питання, вирішення яких забезпечує захист прав, інтересів та свобод місцевої громади, в тому числі й шляхом прийняття на сесії місцевої ради рішення щодо звернення виконавчого органу місцевої ради до суду стосовно питань, вирішення яких потребує звернення до суду.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції. Варто зазначити, що в апеляційній скарзі відсутні обґрунтування помилковості таких висновків Комінтернівського районного суду Одеської області.

Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції депутат Сичавської сільської ради ОСОБА_9 зазначила, що вона, як депутат сільської ради, є представником місцевої громади - виборців свого округу.

Апеляційний суд критично ставиться до таких доводів апелянта, оскільки погоджується з висновком суду першої інстанції, що депутат місцевої ради є представником місцевої громади, виборців свого округу лише на засіданнях сесій місцевої ради, у правоохоронних і контролюючих органах, які відносяться до органів виконавчої, а не судової влади. Зазначене випливає з положень ч.1, ч.2 ст.15 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

В той же час, відповідно до п.4 абз. «а» ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» звернення до суду про визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ч.3 ст.56 КАС України представники беруть участь у адміністративному процесі на основі договору або закону.

Оскільки ні Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», а ні Закон України «Про статус депутатів місцевих рад», не встановлюють повноважень депутата місцевої ради щодо представництва прав та інтересів місцевої територіальної громади в суді, а інших доказів наявності повноважень у позивачів діяти в судових органах від імені та в інтересах місцевої громади не надано, тому колегія суддів суду апеляційної інстанції доходить висновку, що у депутатів Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 відсутня адміністративна процесуальна правоздатність на звернення з даним позовом до суду. Такою правоздатністю, на думку суду, наділені мешканці територіальної громади, що діють особисто від власного імені чи через свого представника, або виконавчий комітет органу місцевого самоврядування, який діє від імені територіальної громади на підставі положень ч.1 ст.10, ст.18-1, ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

На підставі вищевикладеного колегія суддів суду апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив спір, однак допустив помилкове застосування норм права, зокрема, в частині висновку про терміновість вирішення питання про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи, та доведення відповідачем обґрунтованості винесення його на розгляд позачергової сесії Сичавської сільської ради, яка відбулася 03.11.2016 року, тому, відповідно до п.1 ч.1 ст.201 КАС України, мотивувальна частина постанови Комінтернівського районного суду Одеської області від 29 березня 2017 року підлягає зміні.

Інших висновків суду першої інстанції доводи апеляційної скарги не спростовують, а тому підстав для її задоволення та скасування оскаржуваного судового рішення апеляційний суд не вбачає.

Керуючись ст. ст. 184, 185, 196, 198, 201, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу депутатів Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Комінтернівського районного суду Одеської області від 29 березня 2017 року - змінити, з підстав викладених в мотивувальній частині, залишивши позов без задоволення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко