Справа № 815/3026/17
19 червня 2017 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Самойлюк Г.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, ТОВ "Нове БТІ", реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, Київської міської адміністрації Одеської міської ради, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Мізрахі Олени Володимирівни, ОСОБА_4, третя особа на стороні позивача житлово-будівельний кооператив «Світле життя» про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142170602278 від 01.03.2017 р.,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, ТОВ "Нове БТІ", реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, Київської міської адміністрації Одеської міської ради, приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Мізрахі Олени Володимирівни, ОСОБА_4, третя особа на стороні позивача житлово-будівельний кооператив «Світле життя» про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142170602278 від 01.03.2017 р.
Ухвалою суду від 06.06.2017 р. вказаний позов залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків до 16.06.2017р. шляхом направлення до Одеського окружного адміністративного суду належно оформленого адміністративного позову із зазначенням обставин та змісту позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 до кожного з відповідачів; із зазначенням поштової адреси, а також номерів засобів зв'язку кожного з відповідачів; надання доказів в обґрунтування заявлених позовних вимог, зокрема, оскаржуваного рішення.
На виконання ухвали суду від 06.06.2017 р. позивачем надано уточнений позов та зазначено про неможливість самостійного надання оскаржуваної декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142170602278 від 01.03.2017 р., в зв'язку з чим заявлено клопотання про витребування останньої.
Згідно п.6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає поверненню, з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. (далі - Закон № 280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Частиною 1 ст. 11 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Одеська міська рада (код ЄДРПОУ 26597691; місцезнаходження: 65004, Одеська обл., місто Одеса, Думська площа, будинок 1) є органом місцевого самоврядування.
Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016р. "Про зміну найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради" Одеська міська рада вирішила, зокрема: змінити найменування Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради; затвердити Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради у новій редакції.
Відповідно до п.1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створено відповідно до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про архітектурну діяльність" та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеси.
Як вбачається з доданого до матеріалів адміністративного позову витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 82349602 від 14.03.2017р., видавником оскаржуваної декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142170602278 від 01.03.2017 р. є Управління ДАБК Одеської міської ради.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що спір виник з приводу рішення виконавчого органу Одеської міської ради.
Таким чином, враховуючи, що оскаржується декларація, прийнята структурним підрозділом органу місцевого самоврядування, вказаний спір не підсудний Одеському окружному адміністративному суду.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі "Zand v. Austria" від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений аконом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.
З урахуванням зазначеного, вважаю необхідним повернути адміністративний позов.
Керуючись п.6 ч.3 ст.108, ст.ст. 18, 160, 165 КАС України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача житлово-будівельний кооператив «Світле життя», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 142170602278 від 01.03.2017 р., -повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що з вказаним позовом він може звернутися до місцевого загального суду як адміністративного.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї повернути позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: Г.П. Самойлюк