Справа № 635/3176/17
Провадження по справі № 2-а/635/97/2017
12 червня 2017 року суддя Харківського районного суду Харківської області Бобко Т.В. розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, ОСОБА_3 про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати дії відповідачів протиправними та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, стосовно об'єкта нерухомого майна, а саме квартири, загальною площею 71,7 кв.м., житловою площею 40,8 кв.м., яка складається з трьох кімнат та розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1066027963251; індексний номер 32007332 від 24 жовтня 2016 року) .
Суддя, ознайомившись з матеріалами справи, вважає за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Спірні правовідносини у вказаній справі стосуються скасування рішення №32007332 від 24 жовтня 2016 року державного реєстратора - приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на трикімнатну квартиру загальною площею 71,70 кв.м. житловою площею 40,80 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_2.
Не зважаючи на те, що у спірних правовідносинах виник спір про скасування рішення суб'єкта владних повноважень - нотаріуса, який відповідно до чинного законодавства наділений повноваженнями реєструвати права на нерухоме майно, зазначеним рішенням вирішено питання щодо права власності на нерухоме майно, тобто спір стосується цивільного права особи.
Наявність суб'єкта владних повноважень, не завжди вказує на наявність публічно - правового спору, зазначене слід розглядати виходячи із спрямованості такого рішення (дій) та регулювання відносин, на які воно спрямоване. В даному випадку реєстраційні дії були спрямовані на регулювання цивільних правовідносин - права власності, тобто публічно - правового спору в даному випадку не існує.
Крім того, першочергово спірні правовідносини пов'язані із невиконанням умов цивільно-правових угод, а саме договору позики та договору про задоволення вимог іпотекодержателя, отже зазначений спір не є публічно-правовим, а випливає з договірних відносин.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вищевказаний спір не відноситься до компетенції судів адміністративної юрисдикціїі має вирішуватися за правилами ЦПК.
Такі висновки суду узгоджуються з позиціями, викладеними в постанові Верховного Суду України від 29 березня 2016 року (справа № 21-5430а15) та Постанові Верховного Суду України від 14 червня 2016 року (справа №21-41а16).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, ОСОБА_3 про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Роз?яснити позивачу, що справа з таким предметом спору розглядається в порядку цивільного судочинства місцевим судом загальної юрисдикції.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п? яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя -