Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
07 червня 2017 р. № 820/858/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Берізка» до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, про визнання дій неправомірними та скасування витягу,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «Берізка» звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області, в якому просить суд: визнати дії відповідача стосовно оформлення витягу № 121 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої у м. Харкові по вул. Богдана Хмельницького, 8 (кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:07:008:0014, площа земельної ділянки 0,0479 га) неправомірними та скасувати витяг №121 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, оформлений Управлінням Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області.
Представник позивача в судове засідання не прибув, але надав до суду клопотання, в якому позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити та розглядати справу за його відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що 26 вересня 2016 року заступником керівника Харківської місцевої прокуратури №3 Харківської області в інтересах держави в особі Харківської міської ради до Господарського суду Харківської області було направлено позовну заяву в якій прокуратура просить суд постановити рішення, яким внести зміни до договору оренди землі від 28.08.2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Саутенко Н.В. та зареєстрованого 11.09.2003 за №8532/03 у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру, шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі в редакції, що надіслана сторонам та суду
До вказаної позовної заяви прокуратурою було додано Витяг №121 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої у м. Харкові по бул. Богдана Хмельницького, 8 (кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:07:008:0014, площа земельної ділянки 0,0479 га) за цільовим призначенням для експлуатації та обслуговування будівлі магазину, оформленого Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області.
Встановлено, що саме 26 вересня 2016 року, з моменту отримання зазначеного Витягу, ТОВ "Берізка" була ознайомлена із його змістом .
Згідно з даним Витягом нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої у м. Харкові по вул. Богдана Хмельницького, 8 (кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:07:008:0014, площа земельної ділянки 0,0479 га) з 01.01.2014 року складає 91092,48 гривень на рік.
При дослідженні наданих матеріалів суд встановив, що 28 серпня 2003 року між ТОВ "Берізка" та Харківською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано у Харківському регіональному центрі державного земельного кадастру в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі (книга №4) від 11 вересня 2003 року за №8532/03.
Відповідно до умов зазначеного договору Харківська міська рада передала, а ТОВ "Берізка" прийняло земельну ділянку площею 0,0479 га, розташовану у м. Харкові по бул. Богдана Хмельницького, 8 (кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:07:008:0014) для експлуатації та обслуговування магазину
Пунктом 3.2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року №18/15/21/11 передбачено, що населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно із формулою 8.
Із Витягу №121 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 8 (кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:07:008:0014, площа земельної ділянки 0,0479 га), оформленого Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області вбачається, що при розрахунку нормативної грошової оцінки квадратного метра земельної ділянки був застосований коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 2,5. При цьому функціональне використання земельної ділянки визначене як землі комерційного використання, а. площа земельної ділянки під забудовою встановлена у розмірі 479,00 кв.метрів.
Разом з цим, згідно п.1 Договору оренди землі від 28 серпня 2003 року Орендодавець на підставі рішення XIV сесії Харківської міської ради XXIV скликання від 24.06.2003 року №140/03 "Про припинення та надання в користування земельних ділянок юридичним та. фізичним особам" надає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку за адресою: м. Харків, бульвар Богдана Хмельницького, 8 (вісім), загальною площею 0,0479 га, в тому числі ріллі - га, багаторічних насаджень -- га, сіножатей - га, пасовищ - га, лісів - га, під забудовою 0,0279 га, інших угідь 0,0200 га.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку - земельна ділянка за адресою: м. Харків, бульвар Богдана Хмельницького, 8 (кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:07:008:0014, площа земельної ділянки 0,0479 га) відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови.
Із зазначеного вбачається, що Витяг №121 від 24.09.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки зроблений з урахуванням функціонального використання земельної ділянки - землі комерційного використання, але не враховано, на думку суду, що земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови.
У зв'язку з чим, відповідно, не вірно визначивши площу земельної ділянки, що знаходиться під забудовою та не врахувавши призначення земельної ділянки, визначене у Договорі оренди землі від 01 вересня 2006 року відповідачем при оформленні Витягу №121 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки неправомірно був застосований коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 2,5, Зазначене призвело до значного завищення нової нормативної грошової оцінки, чим істотно порушені права ТОВ "Берізка" як орендаря.
Суд вказує, що пунктом 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему "України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук від 27,01.2006 року №18/15/21/11 передбачено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання.
Згідно табл. 1.1 додатку до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, для земель житлової забудови значення коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) становить 1,0, а для земель комерційного використання - 2,5. При цьому значення коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) земель змішаного використання визначається розрахунково .
Враховуючи, що відповідно до п.2 Договору оренди землі від 28 серпня 2003 року в оренду була передана земельна ділянка загальною площею 0,0479 га, із яких під забудовою знаходиться 0,0279 га, а площа інших угідь становить 0,0200 га, відповідачу при оформленні Витягу №121 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, вартість нормативної грошової оцінки земельної ділянки необхідно було визначати розрахунково, а саме до земельної ділянки, що знаходиться під забудовою площею 0,0479 підлягає застосуванню коефіцієнт який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 2,5, а щодо іншої частини переданої в оренду земельної ділянки площею 0,0200 га підлягає застосуванню коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 1,0.
Згідно статті 2 Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Відповідно до статті 18 Земельного кодексу України, до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Статтею 19 Земельного кодексу України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно частин 1, 3 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Стаття 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначає, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними; внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Відповідно до частин 5, 6 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації. Підставами для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Згідно частини 2 статті 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру: щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: - на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності. - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони).
Зазначене цілком кореспондується зі змістом положень ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України, відповідно до якої види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених ст.ст. 31, 33-37 ЗК України. Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".
Судом встановлено, що відповідачем при оформленні Витягу №121 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки неправомірно був застосований до усієї площі переданої в оренду землі коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) у розмірі 2,5. Зазначене призвело до значного завищення нової нормативної грошової оцінки, чим, на думку суду, порушені права ТОВ "Берізка" як орендаря.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом в судовому засіданні встановлено порушення прав позивача, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача документально та нормативно обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254,257 КАС України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Берізка» до Управління Держгеокадастру у м.Харкові Харківської області про визнання дій неправомірними та скасування витягу - задовольнити.
Визнати неправомірними дії відповідача стосовно оформлення витягу № 121 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої у м. Харкові по вул. Богдана Хмельницького, 8 (кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:07:008:0014, площа земельної ділянки 0,0479 га).
Скасувати витяг №121 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, оформлений Управлінням Держгеокадастру у м.Харкові Харківської області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Берізка» (61099, м. Харків, вул. б. Хмельницького,8, код ЄДРПОУ 22716259) судові витрати в загальному розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн., 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м.Харкові Харківської області (61003, м. Харків, вул.Квітки - Основ"яненко,7 ).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.М. Тітов