16 травня 2017 року № 810/1430/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представника позивача та представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Верітас Трейд"
до Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ТОВ "Верітас Трейд" звернулося до суду з позовом до Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003382213 від 21.11.2016.
У обґрунтування своєї правової позиції вказує, 17.10.2016 ГУ ДФС у Київській області було здійснено перевірку магазину, розташованого за адресою Києво-Святошинський р-н, с.Чайки, вул.Чайки, 16, суб'єкта господарської діяльності ТОВ «ВЕРІТАС ТРЕЙД» та складено Акт перевірки №004356 (далі - Акт перевірки) .
Вказує, що на підставі Акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0003382213 від 21.11.2016, яким на ТОВ "Верітас Трейд" було накладено штраф на загальну суму 41750,00 грн., за порушення гл.2 п.2.6 Постанови «Про затвердження Положення про введення касових операцій у національній валюті в Україні» №637 від 15.12.2004.
Вважає, що контролюючий орган неправомірно прийняв рішення, що суперечить законодавству та виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених законами України.
У судових засіданнях представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що працівниками ГУ ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку магазину за адресою: Київська область, Києво-Святошинеький район, с. Чайки, вул. Чайки, 16. що належить суб'єкту господарювання ТОВ «Верітас Трейд».
Вважає, що видача готівкових коштів під звіт з каси підприємства без звітування ними у встановленому порядку (складання звіту про використання коштів виданих на відрядження або під звіт) за раніше отримані під звіт кошти на загальну суму 167000 грн., є порушенням п. 2.11 роз. 11 Положення №637. На підставі чого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.10.2016 Головним управлінням ДФС у Київській області було здійснено перевірку магазину, розташованого за адресою Києво-Святошинський р-н, с.Чайки, вул.Чайки, 16, суб'єкта господарської діяльності ТОВ «ВЕРІТАС ТРЕЙД», за результатами якої складено акт.
Перевіркою було виявлено факт видачі готівкових коштів на загальну суму 84000,00 грн. в період з 30.04.2016 по 16.10.2016 без повного звітування за раніше отримані підзвіт кошти.
За наслідками розгляду матеріалів перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0003382213 від 21.11.2016, яким на ТОВ "Верітас Трейд" було накладено штраф на загальну суму 41750,00 грн., за порушення гл.2 п.2.6 Постанови «Про затвердження Положення про введення касових операцій у національній валюті в Україні» №637 від 15.12.2004.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню суд вважає за необхідне вказати наступне.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами і підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регламентовано Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320 (далі -Положення №637).
Згідно з пунктом 2.8 Положення №637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.
Відповідно до пункту 2.11 Положення №637 видача готівкових коштів під звіт або на відрядження здійснюється відповідно до законодавства України.
Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, враховуючи день отримання готівкових коштів під звіт.
Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, гак і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження.
Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за/держані готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно до пункту 3.1 Положення №637 визначено, що касові операції оформляються гасовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України "Про застосування реєстрації розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оформляються згідно з вимогами цього Закону (п. 3.2 Положення №637).
Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Під час роботи з готівкою касири (особи, що виконують їх функції) керуються правилами визначення платіжності банкнот і монет Національного банку України (п.3.3 Положення №637).
Видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо (п. 3.4 Положення №637).
Згідно з пунктом 1.2 Положення №637 касовий ордер - це первинний документ прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.
Відповідно до пункту 3.10 Положення №637 прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп'ютерних засобів чи іншими способами, які забезпечили б належне збереження лих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.
У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, що вносять або одержують готівку, забороняється.
Приймання і видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.
Згідно з пунктом 3.12 Положення №637 під час одержання касових ордерів або видаткових відомостей касир зобов'язаний перевірити: наявність і справжність на документах відповідних підписів, а на видатковій відомості - дозвільного напису керівника підприємства або осіб, які ним уповноважені; правильність оформлення документів, наявність усіх реквізитів; наявність перелічених у документах додатків. У разі невиконання хоча б однієї із зазначених вимог касир повертає документи для відповідного оформлення. Касові ордери або видаткові відомості одразу ж після одержання або видачі за ними готівки підписуються касиром, а не доданих до них документах ставиться відбиток штампа або напис «Оплачено» із зазначенням дати (число, місяць, рік).
Касові документи після складання касиром звіту та оброблення цього звіту комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються в окремі папки та зберігаються відповідно до законодавства України відповідальною особою, на яку керівником покладено обов'язок щодо їх зберігання (п. 3.13 Положення №637).
Відповідно до пункту 4.6 Положення №637 старший касир перед початком робочого дня (за наявності в підприємства кількох касирів) видає іншим касирам авансом потрібну для видаткових операцій суму готівки під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей (додаток 6), яку веде старший касир.
Касири в кінці робочого дня зобов'язані скласти звіт про одержану і видану готівку за відповідними касовими документами і здати залишок готівки та касові документи за проведеними операціями старшому касиру під підпис у книзі обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей.
Книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей застосовується також для обліку готівки, виданої з каси підприємства довіреній особі, яка виплачує заробітну плату протягом встановленого строку, та повернення нею наявної готівки і касових документів.
Наказом Мінфіну України № 547 від 14.06.2016р. «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 липня 2016 р. за № 918/29048.
Згідно із пунктом 6 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 № 417 внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звiтy.
Відповідно до положень статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Операції з видачі розмінної монети в межах однієї каси господарської одиниці не є операціями з видачі заробітної плати, коштів під звіт на відрядження або на господарські витрати (виробничі потреби, виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що надала кошти під звіт), а тому, не підпадають під регулювання пункту 4.6 Положення №637, статті 170 Податкового кодексу України. Порядку складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 05 грудня 2012 року №1276. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2012 за №2185/22497.
Вимог щодо оформлення операції з видачі готівки в касу РРО як розмінної монети та повернення її з каси РРО в касу господарської одиниці в актах перевірки не наведено.
Виведення із РРО готівкових коштів як розмінної монети за операцією "службова видача" та внесення її наступного дня за допомогою операції "службове внесення" не потребує складання авансових звітів використаних коштів та не є розрахунковими операціями, в розумінні Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Згідно з пунктом 7.47 Положення №637 для здійснення контролю за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою та здійснення перевірки використовуються потрібні касові та розрахункові документи підприємства, зокрема звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум.
Внесення готівкових коштів в якості розмінної монети та їх видача не може вважатися витрачанням таких коштів. Складання авансового звіту у випадку повернення підзвітних коштів без їх витрачання чинним законодавством України не передбачено.
Згідно з пп. 4.5 Порядку №614, розмінна монета, отримана з каси підприємства або алишена у скриньці РРО з попереднього дня, має проводитися через РРО за допомогою операції «Службове внесення», «Службове вилучення». Що підтверджується у ТОВ "Верітас Трейд" касових документах Х-звіт Z-звіт. - Внесення та повернення розмінної монети.
Суд вважає, що дана сума не є підзвітними коштами, а тому не потребує авансового звіту.
На підтвердження оформлення приймання і видачі готівки з каси магазину в межах однієї каси господарської одиниці з призначенням платежу "розмінна монета" у відповідності до вимог чинного законодавства, підприємство надає належним чином завірені копії касових ордерів за перевіряємий період по магазину, які містять обов'язкові реквізити (дату складання, номер, суму, підставу для їх виписки - "розмінна монета", підписи одержувача коштів, касира про видачу коштів та ін.), фіскальні звітні чеки, витяги з книг обліку руху готівки та сум розрахунків.
Первинні документи підприємства - прибуткові та видаткові касові ордери, оформлені на видачу та повернення розмінних монет не мають в своєму тексті (призначенні) формулювання «підзвітні суми», «на відрядження». Первинні документи фіксують факти здійснення господарських операцій.
Судом встановлено, що в наданих підприємством для перевірки прибуткових та видаткових ордерах зазначено призначення: «видача розмінних монет» та «повернення розмінних монет».
Згідно Листа ДФС України від 19 травня 2016 року №11023/6/99-99-14-05-01-15 «Щодо операцій з розмінною монетою» зазначено, що у регістрах бухгалтерського обліку операції, пов'язані з видачею розмінної монети, відображаються за дебетом субрахунку 301 «Операційна каса» і кредитом субрахунку 301 «Каса в національній валюті».
Однак, листи ДФС згідно чинного законодавства носять рекомендаційний роз'яснювальний характер, не є нормативно-правовими актами і не повинні містити нових правових норм.
У пункті 2.11 ст.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яка затверджена Постановою Правління НБУ від 19.12.2004 за №637, відсутні жодні посилання на Пов'язок використання підприємством будь-якого рахунку для обліку розмінної монети, як 3721, так і 301 (302).
Судом встановлено, що позивач для ведення бухгалтерського обліку керувався Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16.07.1999, положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, «Планом рахунків бухгалтерського обліку, активів, капіталу,зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій» та Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань та господарських операцій підприємств і організацій», затвердженої наказом Мінфіну України № 291 від 30.11.1999, іншими нормативно-правовими актами, які регулюють порядок ведення бухгалтерського обліку, складання й подання фінансової звітності із метою дотримання єдиної методики відображення в бухгалтерському обліку га звітності господарських операцій і порядку оцінювання об'єктів обліку.
Облікова політика, згідно Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначається як сукупність принципів, методів та процедур, які використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності.
Виконуючи вимоги вказаних нормативних документів, позивач керується Положеннями/Наказами по Підприємству про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику (Наказ TOB «ВЕРІТАС ТРЕЙД» № 1 від 01.01.2015).
Судом встановлено, що позивач для обліку розмінної монети використовував рахунок 3721 згідно внутрішньої політики підприємства.
При цьому судом також встановлено, що вищевказані кошти безпосередньо надавались касиром у магазині на початку робочого дня, у якості розмінної монети (розмінних купюр).
Таким чином, оскільки отримання розмінних монет не є підзвітними сумами касира - операціоніста і не потребує авансового звіту - звіту про використання грошових коштів, а відображення внесення та вилучення розмінної монети на відповідних рахунках бухгалтерського обліку правом підприємства згідно внутрішньої політики підприємства - законна для підприємства, то відповідно позивачем не порушено законодавство щодо касової дисципліни, зокрема п.2.11 ст.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджену Постановою Правління НБУ від 19.12.04р. за №637, отже податкове повідомлення-рішення №0003382213 від 21.11.2016, є необґрунтованими, винесено протиправно та підлягає скасуванню.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 1600,00 грн. згідно платіжного доручення №4452 від 11.04.2017.
Понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1600,00 грн. підлягають стягненню з Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до положень статті 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 69, 70, 71, 72, 128, 158-163, 167, 2442 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0003382213 від 21.11.2016 Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.
3. Стягнути судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Верітас Трейд" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Києво-Святошинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 22 травня 2017 р.