ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"14" червня 2017 р. №809/866/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Гундяк В.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 про звільнення з-під арешту та зняття заборони на відчуження майна, -
13.06.2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" звернулося до суду з адміністративним позовом до Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 про звільнення з-під арешту та зняття заборони на відчуження майна.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу.
Частиною 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Як вбачається із змісту позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" просить суд звільнити з-під арешту та зняти заборону на відчуження майна, а саме житлового будинку під АДРЕСА_1, які було накладено постановою про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, серія та номер: 1426164 від 13.08.2009 року виданого відповідачем.
Таким чином подана позовна заява не містить жодних позовних вимог, передбачених частиною 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, а містить вимоги іншого характеру.
Згідно ч.5 даної статті у випадках, встановлених законом, інші вимоги може містити виключно адміністративний позов суб'єкта владних повноважень, яким у спірних правовідносинах Товариство з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" не являється.
Таким чином, позовна заява не відповідає вимогам, визначеним пунктом 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частина 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Однак, представником позивача в порушення вимог ст. 106 КАС України подано не оригінал довіреності, що підтверджує її повноваження, а світлокопія даної довіреності.
Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ч.1 ст.108 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків.
При цьому суд враховує, що частиною 3 ст.106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
На підставі наведеного, керуючись п. 4 ч. 1, ч. 5 ст.106, ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Кей-Колект" до Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 про звільнення з-під арешту та зняття заборони на відчуження майна - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаного недоліку шляхом подання до суду позовної заяви із викладенням змісту позовних вимог згідно з частиною 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України та її копій а, також оригіналу документа, що підтверджує повноваження представника позивача до 29 червня 2017 р. та роз'яснити, що в разі неусунення недоліку у вище зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернена.
Згідно ст.254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.