Постанова від 19.01.2017 по справі 804/5576/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2017 р. Справа № 804/5576/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпро адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонтой» про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонтой», в якому просило стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонтой» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 19843,75грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначалося, що відповідач на виконання вимог ст.20 Закону України від 21 березня 1991 року №875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон №875-ХІІ), як юридична особа, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, повинен був сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на цьому підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, проте, відповідач означені вимоги закону не виконав, тому позивач просить стягнути суму вказаних адміністративно-господарських санкцій в судовому порядку.

У судових засіданнях представник позивача підтримав адміністративний позов у повному обсязі та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив задовольнити позовні вимоги.

У судове засідання 19.01.2017р. представник позивача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач пред'явлений позов не визнав, подав на нього письмові заперечення, в яких просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідачем було вжито всі необхідні заходи, передбачені законодавством та спрямовані на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та недопущення правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, відповідачем здійснювалося інформування відповідного центру зайнятості населення про наявність таких вакансії шляхом подачі відповідних щомісячних звітів за формою №3-ПН, а також Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів шляхом подання звіту за формою №10-ПІ за 2015 рік. Отже, відповідачем виконані всі зобов'язання, що покладаються на роботодавців Законом України №875-ХІІ. Однак, державною службою зайнятості протягом 2015 року до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонтой» (далі - ТОВ «Бонтой») направлялись для працевлаштування інваліди без урахування побажань цих осіб, стану їх здоров'я та певних вимог, які висував до претендентів на зайняття вакантних посад відповідач. Так, протягом 2015 року відповідач подавав інформацію про наявність вакансій чергових адміністраторів. Серед вимог до претендента на вакансію зазначались: знання ПК на рівні користувача. Звіт також містив інформацію щодо переліку обов'язків чергових адміністраторів: обхід території, перегляд камер відео-спостережень, контроль пропускного режиму, що означає у претендента на вакансію повинні бути відсутні протипоказання про роботі з навантаженням на зір та опорно-руховий апарат. Натомість, як зазначає представник відповідача у поданих запереченнях, центром зайнятості до ТОВ «Бонтой» на працевлаштування направлялись особи, які не могли займати такі посади за станом здоров'я. Щодо направлених Державною службою зайнятості осіб для працевлаштування на підприємстві, відповідач зазначає, що громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3М, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 за станом здоров'я протипоказана тривала ходьба; у громадян ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 відсутні додаткові навички, необхідні для зайняття запропонованої посади. Іншим особам, направленим із центру зайнятості для заміщення вакансій, призначених для інвалідів, було відмовлено також виключно у зв'язку із наявністю відповідних медичних протипоказань для виконання роботи, яка пропонувалась відповідачем. Таким чином, вини відповідача у невиконанні нормативу, встановленого ст.19 Закону України №875-ХІІ, немає, а, отже, адміністративно-господарські санкції до нього не повинні застосовуватися.

Представник відповідача у судових засіданнях також заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на доводи, викладені у письмових запереченнях на нього.

У судове засідання 19.01.2017р. представник відповідача також не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Зважаючи на приписи ч.4 ст.122, ч.4, ч.6 ст.128 КАС України, а також на строки розгляду адміністративних справ, встановлені ст.122 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, оскільки не вбачає потреби заслуховувати свідків та експертів.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступних підстав.

За змістом статті 19 Закону №875-ХІІ для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Зокрема означеною статтею визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Судом встановлено, що ТОВ «Бонтой» на виконання вимог означеної норми закону було подано до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт за Формою №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік, відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача фактично за 2015 рік складає 16 осіб, з яких середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб, при цьому кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону №875-ХІІ, - 1 особа.

Зважаючи на приписи ст.19 Закону №875-ХІІ, суд приходить до висновку, що відповідачем було вірно визначено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, виходячи з середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу ТОВ «Бонтой» за 2015 рік. Означене позивачем також не заперечувалося.

Частиною 3 статті 18 Закону №875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем протягом 2015 року подавалися звіти за формою №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» до Бабушкінського районного центру зайнятості, в кожному з яких зазначалося про наявність одної вакансії для працевлаштування інвалідів, а саме: посади «адміністратор черговий» (копії звітів додані до матеріалів справи).

Означені звіти подавалися відповідачем з урахуванням змін до Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012р. №5067-VІ, які набрали чинності з 01.01.2013р., та на підставі яких Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013р. №316 було затверджено Порядок подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».

При цьому вказаним Порядком передбачено необхідність подання до центру зайнятості звітів за формою №3-ПН не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії, щомісячне подання до центру зайнятості даних про наявність вільних робочих місць (вакансій) даним Порядком не встановлено.

Частиною першою статті 20 Закону №875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно з частиною 2 цієї статті порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

При цьому, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Так, відповідно до частини першої статті 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно зі ст.18 Закону №875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості, при цьому підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Інвалідам, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.

Статтею 18-1 цього Закону встановлено, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний, при цьому Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

З аналізу наведених норм слідує, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.

Як встановлено судом, відповідачем протягом 2015 року подавалися звіти Форми №3-ПН до відповідного районного центру зайнятості населення про наявність у ТОВ «Бонтой» в цьому періоді вакантного робочого місця безпосередньо для працевлаштування інваліда.

При цьому з листа Бабушкінського районного центру зайнятості м. Дніпропетровська від 26.12.2016р., який міститься в матеріалах справи, слідує, що за 2015 рік на вакансії для інвалідів, які були надані підприємством ТОВ «Бонтой» (код ЄДРПОУ 38599548), Бабушкінський районним центром зайнятості були направлені наступні безробітні, які отримали відмову у працевлаштуванні з такими причинами відмови ТОВ «Бонтой»: ОСОБА_13, що підтверджується направленням від 15.06.2015р., в якому зазначено, що у відповідної особи відсутні додаткові навички; ОСОБА_1, що підтверджується направленням від 30.06.2015р., в якому зазначено, що у відповідної особи є протипоказання за станом здоров'я; ОСОБА_11, що підтверджується направленням від 16.07.2015р., в якому зазначено, що у відповідної особи відсутні додаткові навички; ОСОБА_14, що підтверджується направленням від 30.07.2015р., в якому зазначено, що у відповідної особи відсутні додаткові навички; ОСОБА_3, що підтверджується направленням від 04.08.2015р. в якому зазначено, що відповідній особі за станом здоров'я протипоказана тривала ходьба; ОСОБА_4, що підтверджується направленням від 05.08.2015р. в якому зазначено, що відповідній особі за станом здоров'я протипоказана тривала ходьба.

Разом з тим, відповідачем не обґрунтовано та не доведено правомірність відмови у працевлаштуванні вказаних вище осіб, з посиланням на відсутність додаткових навичок, та взагалі не означено відсутність яких саме додаткових навичок та з яких підстав перешкодила їх працевлаштуванню.

Крім того, судом встановлено, що протягом 2015 року районними центрами зайнятості на ТОВ «Бонтой» для зайняття означеної вище вакансії направлялися також наступні особи з інвалідністю: ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_12, що підтверджується відповідними копіями направлень на працевлаштування, які містяться в матеріалах справи.

При цьому жодна із зазначених вище осіб на підприємство працевлаштована не була.

Водночас, надані направлення взагалі не містять підстав для відмови ТОВ «Бонтой» у працевлаштуванні цих осіб.

Відтак, наведені докази свідчать про те, що відповідачем не було вжито всіх необхідних заходів, передбачених законодавством та спрямованих на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та недопущення правопорушення у сфері господарювання.

Зважаючи на те, що відповідачем не доведено факт вжиття ним всіх необхідних заходів, передбачених законодавством та спрямованих на створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та недопущення правопорушення у сфері господарювання, що в розумінні приписів ст.218 ГК України виключало б притягнення останнього до відповідальності за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, суд вважає, що адміністративно-господарські санкції були застосовані до відповідача правомірно, відтак позовні вимоги про їх стягнення з ТОВ «Бонтой» підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонтой» про стягнення адміністративно-господарських санкцій - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бонтой» (код ЄДРПОУ 38599548) на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 19843,75грн. (дев'ятнадцять тисяч вісімсот сорок три гривні сімдесят п'ять копійок).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_23